Zirkonyum Kaplama

img

Zirkonyum Kaplama

zirkonyum kaplama

Doğal Dişlere En Yakın Alternatifler

Zirkonyum, doğal dişlere benzer estetik beklentileri karşılayan, beyaz renkli ve aynı zamanda ışık geçirgenliğine sahip bir metaldir. Uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenlerin ışık geçirgenliğinin olmamasından kaynaklanan yapay görünüm zirkonyum ile tarihe karışmıştır. Zirkonyum, hem ön dişlerde kullanabilecek kadar estetik olmaları hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olmaları sebebiyle en çok tercih edilen uygulamalardandır.

Dayanıklı ve Uyumlu

Biyolojik olarak doku dostu olan zirkonyum esaslı porselenler, özellikle metal alerjisi olanlar için sorunsuz bir altyapı seçeneğidir. Normal metalden daha dayanıklı olan ve hastanın ağzında doğal ve estetik görünüm yaratan zirkonyum porselen kaplama ile kişilerin yaşam kalitesi arttırılmakta, mükemmel bir gülüş kazandırılmaktadır. Son yıllarda estetik diş hekimliğinde çığır açan zirkonyum kaplamalar, fonksiyonel diş yapısı kazandırırken yapaylıktan uzak bir görüntü oluşturmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Zamanla dişler beyazlığını ve dayanıklılığını kaybedebilir, aşınabilir ya da kırılabilir. Bu durumlarda başa çıkmanın en iyi yolu diş hekimlerinin önerdiği diş tedavileri olmaktadır. Dişlere eski görünümünü kazandırmak, sağlıklı ve dayanıklı hale getirmek için son yıllarda zirkonyum kaplama tekniği de bu tedavilerden biridir.

Klasik porselen uygulamalarında kullanılan metal altyapı mat ve yapay bir görünüm oluşturduğu için hastalar tarafından beğenilmemektedir. Bu nedenle zirkonyum altyapılı porselen uygulamalarında ışık geçirgenliği ve şeffaflığın olması hem hekimlere hem de hastalara avantaj sağlamaktadır. Estetik açıdan elde edilen saydam ve şeffaf görüntü olumlu sonuçlar vermektedir. Diğer metallere göre beyaz renkli oluşu, dayanıklılığı, baskıya ve gerilme kuvvetlerine dirençli olması, doğal diş görüntüsü vermesi, fonksiyonel olması neden yaptırmalıyım sorunuzun cevabı olmaktadır.

zirkonyum kaplama nasıl yapılır

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Günümüze kadar zirkonyum çok sert bir malzeme olduğu için işlenmesi zordu ve protez olarak kullanılmıyordu. Ancak diş uygulamalarında teknolojinin gelişmesiyle birlikte zirkonyum, rahatlıkla ağızda kullanılıyor. Zirkonyum kaplama ilk olarak diş hekiminizin kontrolleri sonucu diş modelinin çıkarılması ile başlıyor. Alınan ölçüye göre model hazırlanıyor ve model üzerinde dişlerinizin mum modeli çıkarılıyor. Bilgisayar ortamına alınan model, bir yazılım aracılığıyla düzenlendikten sonra zirkonyum oksit bloğa aktarılıyor ve dişlerinizin alt yapısına son şekli veriliyor. Fırınlama aşamasından sonra zirkonyum alt yapılar üzerine uygun renkte seramik porselen eklenerek çalışma bitiriliyor. Bilgisayar ve yazılım destekli uygulama olan zirkonyum kaplama sayesinde metal kullanılmadan estetik ve kullanışlı kaplamalar hazır hale getiriliyor. Sizlere ise yeni dişlerinizi güvenle kullanmak kalıyor.

Zirkonyum Kaplama Tedavisinin Avantajları

Zirkonyum kaplama, sadece metalin yapaylığını ortadan kaldırmıyor ayrıca yaşam kalitenizi de arttırıyor. Zirkonyum kaplama uygulaması:

 • Diş eti sağlığını korur ve alerjiye neden olmaz.
 • Beyaz renklidir ve ışık geçirgenliği vardır.
 • Doğal diş görünümünün yakalanmasını sağlar.
 • Diğer metallere göre daha dayanıklı ve fonksiyoneldir.
 • Soğuk sıcak karşı hassasiyeti yoktur.
 • Porselene nazaran kırılganlığı daha azdır.
 • Ağız dokularıyla tam uyumludur.
 • Metal altyapılara göre diş eti kenarında oluşan renk farklılıklarının önüne geçer.

Ayrıca kanal tedavisi sonrasında rengi değişmiş dişlerin estetik olarak çözümlenmesi de zirkonyum kaplama ile mümkündür.

Doğal ve Bembeyaz Bir Gülüş İçin
ZİRKONYUM KAPLAMA

Metalin yapaylığından sizi kurtaracak, doğal ve mat görünümüyle hayatınıza mutluluk katacak, yıllara dayanacak Zirkonyum Kaplama ile tanışın, güvenle gülümseyin…

zirkonyum diş
img

Zirkonyum Kaplama İle Doğallık Sizde!

 • white-icon

  İlk Muayene

  Kişinin beklentilerinin ve tasarım taleplerinin öğrenilmesi.

 • white-icon2

  Hassas Ölçü

  Özel ölçü maddeleri ile ağza uygun hassas ölçünün alınması.

 • white-icon3

  Tasarım

  Optik okuyucu ve yazılım ile diş tasarımının yapılması.

ortodonti
 • white-icon4

  Son Şekil

  Tasarımın zirkonyum bloğuna aktarılması ve tamamlanması.

 • white-icon5

  Uygulama

  Hazırlanan tasarımın ağız içine uygulanması ve gözlem.

 • white-icon6

  Öncesi Sonrası

  Kişinin zirkonyum kaplama öncesi ve sonrasının karşılaştırması.

img

Zirkonyum Kaplama Sık Sorulan Sorular

Zirkonyum kaplamaların rengi zamanla değişir mi?
Zirkonyum kaplamaların bakımını nasıl yapabilirim?
Zirkonyum kaplamaları ne kadar süreyle kullanılabilirim?
Kırılma veya zirkonyum kaplamanın düşmesi sık görülür mü?
zirkonyum diş kaplama