telsiz ortodonti tedavisi

Telsiz Ortodonti Tedavisi Mümkün Müdür?

Son yıllarda ortodonti tedavisi yöntemleri, teknolojinin büyük katkısıyla birlikte dikkat çekici bir şekilde gelişmiştir. Invisalign denilen tedavi yöntemi ile şeffaf plaklar kullanılarak telsiz ortodonti tedavisi mümkün hale gelmiştir. Kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklarla yapılan telsiz ortodontinin en büyük avantajı, ortodonti tedavisi olduğunuzun fark edilmemesidir.

Hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilen telsiz ortodonti için kişinin ağız ve diş yapısı incelenmeden tedaviye başlanılmamaktadır. Orta ve hafif diş çapraşıkları telsiz diş düzeltme yöntemi ile tedavi edilebilir. Eğer hastanın dişi çekilecekse şeffaf plak tedavisi uygulanamaz.

Invisalign tedavisi, şeffaf apareyler kullanılarak yapıldığı için özellikle estetik kaygısı olan yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Metal teller yerine şeffaf diş plağı ile uygulanan telsiz ortodonti sayesinde kişi iş ve okul yaşamına aksatmadan devam edebilir. Hatta istediği zaman çıkarıp takabilir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Düzeliyor?

Telsiz diş düzeltme olur mu diye düşünenler için teknolojinin ne kadar geliştiğini ve hayatımızı kolaylaştırdığını tekrar hatırlatalım. Özel malzemeden yapılan şeffaf diş plağı ile dişlere ortodontik müdahaleler rahatlıkla yapılabilir.

Dişlerin şekline ve zamanla olması gereken konumuna göre 3 boyutlu yazıcı kullanılarak invisalign plaklar üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve dişler bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Telsiz ortodonti tedavisi için uygun olan hastalara ortodonti uzmanları ilk olarak tedavinin süresi ve kaç adet plak kullanılacağı hakkında bilgi verir. 3D cihazalar ile diş ölçüleri alınır ve fotoğraflar çekilir. Kişinin diş ve çene yapısına göre değişmekle birlikte 30 adet şeffaf diş plağı kullanılabilir.

Telsiz diş düzeltme uygulamasında hastalar diş plaklarını 2 haftalık sürelerle takarlar. 2 haftada bir invisalign tedavisi için plaklar değiştirilir. Hastanın diş yapısına göre bazı durumlarda ortodontist hekim dişlerde hafif aşındırmalar yapabilir. Şeffaf plak tedavisi bittikten sonra geceleri pekiştirme amaçlı belli bir süre daha plaklar kullanılabilir.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Şeffaf Plakların Avantajları Nelerdir?

Klasik metal teller yerine kullanılan şeffaf plak tedavisi, görünümüne düşkün olan yetişkinler için en iyi tercihtir. Halk arasında telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinen yöntemin diğer avantajları ise şöyledir:

  • Diş yüzeylerine herhangi bir yapıştırma yapılmadığından fark edilmez görüntüye sahiptirler.
  • Yemek yerken çıkarılabilir.
  • Şeffaf plaklar sayesinde dişleri temizlemek daha kolaydır.
  • İstenildiği zaman takılıp çıkarılma rahatlığı vardır.
  • Günlük kullanım saati sonunda çıkarılabilir.
  • Kişinin istediği yaşta tedavi olabilmesini sağlar.

Telsiz diş düzeltme, görüntüsüne dikkat edenler için avantajlı olsa da takılıp çıkarılması yönünden tedavi süresini uzatabilir. Ancak bu durumu göze alan hastalar, tedavinin esnekliğinden de diledikleri gibi yararlanabilirler.

Invisalign Tedavi Ücretleri Pahalı Mıdır?

Telsiz ortodonti fiyatları; kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir. Ayrıca kişinin diş yapısı, hazırlanacak plak sayısı ve ihtiyacı olan diğer tedaviler telsiz diş düzeltme fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Telsiz diş düzeltme fiyatları, hemen hemen hiç gözükmeyen bir tedavi uygulanması nedeniyle klasik diş teli tedavisine göre pahalı bir yöntemdir. Telsiz ortodonti fiyatları hakkında en sağlıklı bilgiyi ve bu tedavinin size uygun olup olmadığını hekiminiz belirtecektir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım