Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ortodonti tedavisi kaç yaşında başlamalı?

7 – 9 yaşlarında yapılacak ilk muayene ile çocuğun herhangi bir diş ya da çene problemi olup olmadığı tespit edilmelidir. En geç 11 – 12 yaşlarında çocuk ortodonti tedavisine başlanmalıdır. Ortodontik tedavide yaş sınırı olmasa da yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişeceği için erken yaşta tedavi olmak her zaman avantajlı olacaktır.

Çocuk ortodonti tedavi süresi nedir?

Çocuk ortodonti tedavi süresi; kişinin yaşına, problemin şiddetine ve uygulanacak tedavi yöntemine göre değişebilir. Düzenli muayeneye gelen, braketlerini ve tellerini sık sık kurmayan, ağız bakımına dikkat eden çocuklarda minimum sürede tedavi tamamlanmaktadır. Ortalama tedavi süresi 1 – 2.5 yıl arasında değişmektedir.

Çocuk ortodontisinde diş telleri çürük yapar mı?

Çocuk ortodonti tedavisi sırasında takılan teller, dişleri kesinlikle çürütmez. Braketlerin yapıştırıldığı alanlar bakterilerden etkilenmediği için çürümez ancak braketlerin etrafı çürüme riski taşır. Ağız temizliği doktor önerisine göre yapılan çocuklarda çürüklere rastlanmaz.

Çocuk ortodontisi ağrılı bir işlem mi?

Çocuk ortodonti tedavisinde uygulama seansları ağrısızdır. Ancak, teller ilk takıldığında yanaklarda yaralar oluşabilir. Bu yaralar 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve genellikle tekrar oluşmaz. İlk seansta verilen batmaları engelleyen özel mum sayesinde telin acıttığı bölgelerdeki acı giderilebilir.

Diş teli takıldıktan sonra çocuklar nasıl beslenmeli?

Diş teli takılan çocuklar kola, soda gibi asitli içeceklerden; sakız, lokum gibi yapışkan yiyeceklerden; elma ve armut gibi sert meyvelerden uzak durmalıdırlar. Tost, hamburger, sandviç, pizza, et gibi yiyecekleri ısırarak değil, küçük parçalara bölerek tüketmeliler.

Yetişkin ortodontik tedavi dişleri çürütür mü?

Yetişkin ortodonti tedavilerinde diş çürütme gibi herhangi bir yan etki görülmemektedir. Ağız temizliğinin yeterli yapılmaması diş çürüklerine neden olabilir. Diş teli olan hastalar doktorlarının önerilerine uyarak ağız temizliklerini düzenli yapmalıdır.

Yetişkin ortodonti tedavisi için kaç yaşında olmak gerekir?

Yetişkin ortodontik tedavilerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. İster 20, ister 70 yaşında olun; dilediğiniz zaman ortodonti tedavisi yaptırabilirsiniz. Ancak tedavi için diş ve doku yapınızın uygun olması gerekecektir. Bu durum da doktor kontrolü ile anlaşılacaktır.

Yetişkin ortodontisi tedavisi sırasında diş telleri konuşmamı kötü şekilde etkiler mi?

Özellikle çalışan erkeklerin ve kadınların merak ettiği bir konu olan braketlerin takılmasıyla birlikte konuşma bozuklukları yetişkin ortodonti tedavilerinde dişlerin ön yüzeylerinden destek alındığında görülmemektedir.

Diş telleri çıktıktan sonra çapraşıklık geri döner mi?

Yetişkin ortodonti tedavilerinde diş telleri çıkarıldıktan sonra, öndeki 6 – 8 diş ince tel ile birbirlerine sabitlenir. Böylece çapraşıklıkların önüne geçilir. Bu tel kesinlikle dışardan gözükmeyeceği için estetik kaygılara neden olmaz.

Randevu arasında telim koparsa ne yapmalıyım?

Eğer randevu arasında telleriniz kopar veya çıkarsa doktorunuzu arayarak bilgilendirmeli ve en yakın zamana randevu almalısınız. Fakat kopan veya çıkan tel herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa randevu zamanınızı bekleyebilirsiniz.

Kaç yaşına kadar ortodonti tedavisi uygulanabilir?

Ağzında diş olan hemen her yaştaki kişiye ortodonti tedavisi uygulanabilir. Herhangi bir üst yaş sınırı bulunmayan ortodontik tedavilerde ana kriter ağız içi dokuların sağlıklı olmasıdır. Ancak erken yaşta yapılan tedaviler elbette daha hızlı sonuç verecek ve daha başarılı olacaktır.

Çocuklar için hangi tip diş telleri kullanılır?

Çocuklardaki sorunlara göre kullanılacak diş telleri değişiklik gösterir. Kemik sorunlarının olmadığı ve çene darlığı yaşanan durumlarda takıp çıkartılabilen hareketli tedavi dediğimiz diş telleri uygulanır. Vakaya ve yaşa göre direk sabit diş telleri ile de tedaviye başlanabilir. Bunlar dişlerin üzerine yapıştırılan braket, tüp ve bantları kapsamaktadır.

Ortodontist kimdir?

Ortodontist, diş hekimliğinde ortodonti dalında eğitim almış diş hekimlerine denmektedir. Ortodonti uzmanı olabilmek için diş hekimliği fakültesinin bitirilmesi ve ardından ortalama 5 yıl süren bir uzmanlık veya doktora eğitimi programının tamamlanması gerekmektedir. Ortodonti eğitim programını başarı ile tamamlayan diş hekimleri ortodontist olarak görev yapabilirler.

Ortodontik sorunlar neden kaynaklanır?

Diş bozuklukları, kalıtımsal sebeplerden veya diş çürükleri, erken diş çekimleri, kötü alışkanlıklar (parmak emme vb.) gibi sorunlardan kaynaklanır.

Ortodonti tedavisi sırasında ağız bakımı nasıl yapılır?

Ortodonti tedavisi yapılırken her yemekten sonra diş araları, arayüz fırçaları ve diş ipleri ile temizlenmelidir. Apareylerin bozulma, kırılma veya çıkmasına sebep olabilecek yapışkan ve sert gıdalar tüketilmemelidir. Yiyecekler küçük lokmalar halinde yenmeli ve ön dişlerle ısırma hareketi yapmaktan kaçınılmalıdır.

Tedavi bittikten sonra dişler eski haline geri döner mi?

Dişlerimiz ömür boyu hareket halindedir. Bu yüzden ortodontik tedavi mükemmel sonuçlar verse bile diş hareketleri devam edecektir. Elde edilen tedavi sonucunun kalıcı olması için çeşitli önlemlerin alınması ve bazı kurallara ömür boyu uyulması, 6 ayda bir ortodontiste kontrole gidilmesi gerekir.

Çocuğumu ilk defa kaç yaşında diş hekimine götürmeliyim?

Çocuklar, dişleri sürmeye başladıktan sonra en geç 1 yaşına geldiklerinde diş hekimlerine götürülmelidir. Böylece olası diş ve çene problemlerinin önüne geçilecektir. Ayrıca çocuklarınız dişçi korkularını da yeneceklerdir.

Ortodontik tedavi pahalı mıdır?

Ortodonti tedavisi 1 – 2.5 yıl sürebilir. Tedavi sonunda da hasta takibine devam edilir. Ortodonti tedavi ücretleri, kullanılan malzeme ve ekipmanlara, tedavi planına ve süresine, hastanın başka tedavi uygulamalarına ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir.

Ortodontik tedavi yapılmazsa ne olur?

Fark edilen ortodontik bozukluklar giderilmediğinde diş çapraşıklıkları ve iskeletsel düzensizlikler, çiğneme sorunları, çene eklemi ağrıları ve kilitlenmeler, konuşma problemleri, diş çürükleri ve dişeti iltihapları ile karşılaşılabilir.

Diş telleri canımızı acıtır mı?

Diş tellerinin takıldığı ilk günlerde ağız içi yüzeylerde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrılar meydana gelebilir. Ancak bu şikayetler en az 1 hafta içinde geçmektedir. Ağız içinin diş tellerine alışmasından sonra tellerin oldukça rahat kullanıldığını göreceksiniz.

Teller dişlerimi çürütür mü?

Diş telleri, direkt olarak dişlerinizi çürütmemektedir. Ancak tellerin takıldığı bölgelerde besin birikimini artırdıklarından dişler yeteri kadar fırçalanmadığında çürük oluşumu için müsait bir ortam oluşturmaktadırlar. Diş temizliği ve ağız bakımına dikkat edildiğinde tedavi sırasında dişlerde çürük görülmeyecektir.

Şeffaf braketlerle tedavi daha mı uzun sürer?

Metal ve şeffaf braketlerin tedavi süresi aynıdır. Ancak şeffaf braketler porselenden yapıldığı için daha kırılgandır. Kırılan braketlerin değiştirilmesi zaman kaybına neden olacağı için tedaviyi uzatabilir. Ayrıca şeffaf braketler ayrıca mineden daha sert oldukları için, karşı çenedeki dişlere değdikleri zaman aşınmalara neden olurlar.

Ortodontik tedavi sırasında hangi sıklıkta randevularım olacak?

Ortodonti tedavisi sırasında hekiminiz sizin için en uygun randevu takvimini oluşturacaktır. Randevuların sık olması tedavi sürecini kısaltmamaktadır. Özel durumlar haricinde ortodonti hastalarına 4-6 haftadan önce randevu verilmez.

Teller çıktıktan sonra dişlerimde leke kalır mı?

Ortodonti tedavisi boyunca dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız dişlerinizde hiçbir leke kalmayacaktır.

Asitli içecekleri pipet yardımıyla içebilir miyim?

Asitli içecekler diş tellerinin yapısını bozmaktadır. Fakat hasta asitli içecek tüketmek istiyorsa pipet yardımıyla haftada birkaç defayı geçmemek kaydıyla tedavinin de uzaması riski göz önüne alınarak içilebilir.

Dişler neden renkleşir?

Dişler sigara, pipo, çay, kahve, kırmızı şarap gibi renklendiriciler, yaşın ilerlemesi, kanal tedavisi, gelişim çağında alınan antibiyotikler, çeşitli sistemik rahatsızlıklar ve yanlış diş bakımı nedeniyle renkleşir.

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma zamanla etkisini kaybeden bir uygulamadır. Hastanın diş beyazlatma sonrası ağız sağlığına ve diş bakımına gösterdiği özen, bu süreyi belirlemektedir. Çay, kahve, kola ve sigara tüketimi fazla olan kişilerde 6 – 1 yıl arasında diş beyazlatma etkisi azalır.

Diş beyazlatma işleminin yan etkisi var mı?

Diş beyazlatma, PDA Onaylı ürünler kullanılması halinde herhangi bir zararı olmayan uygulamalardandır. Dişlerin beyazlatılması için kullanılan malzemelerin tamamının doktor tarafından hastaya uygun şekilde seçilmesi gerekir.

Kaç seansta diş beyazlatma yapılır?

Diş beyazlatma tek seansta ve genellikle 45 dakikalık bir sürede tamamlanır. Bazı durumlarda 2.seansa da ihtiyaç olabilir. Hastanın diş ve ağız sağlığına, ihtiyacı olan uygulamanın kapsamına göre süre değişmektedir.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?

Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde, ayrık dişleri birleştirmede, kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde uygulanabilir.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?

Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Porselen lamina dişler düşer mi?

Hayır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Laminalar sararır mı?

Porselen lamina camsı bir yapı olması nedeniyle leke tutmayan bir özelliğe sahiptir. Çay, kahve sigara kullanımında aşırıya kaçılmadığı ve ağız bakımına dikkat edildiği taktirde sararma göstermeyeceklerdir.

Estetik dolgu uygulamaları neden gerekir?

Estetik diş hekimliğinde amaç hem görsel hem de fonksiyonel olarak tatmin edici sonuçlar almaktır. Bu amaçla estetik dolgular, şekil ve renk olarak doğal diş formuna en yakın seçenek olduğu için kullanılmaktadır. Böylece hasta dolguyu ve kendi dişini birbirinden ayırt edememektedir.

Estetik dolgular dayanıklı mıdır?

Metal dolguların yerini alan estetik dolgular gelişen teknolojiyle birlikte daha dayanıklı ve fonksiyonel hale geldi. Malzeme içeriği geliştirilen ve sağlamlaştırılan estetik dolgular dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı bir yapı sunmaya başladı.

Estetik dolguları zamanla değiştirmek gerekli midir?

Hayır, dişlerinizin rutin bakımı yapıldığı müddetçe dişte tespit edilen bir çürüme ya da kırık yoksa estetik dolguyu değiştirmek gerekmez. Ancak düzenli kontrollerle dolgularınızın durumunu hekiminizin değerlendirmesini sağlamalısınız.

Full porselen hangi dişlere uygulanır hangi dişlere uygulanmaz?

Full porselen kaplamalar estetik kaygı güdülen ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde uygulanabilir. Çiğneme kuvvetinin arttığı arka dişlerde, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu bölgelerde tercih edilmez.

Full porselen kaplamaların altında dişler çürür mü?

Full porselen kaplamalar dişe birebir oturur ve yapıştırıcısı çözünmez. Dolayısıyla empress altında kalan diş dokusu plaktan, bakterilerden ve çürüklerden korunmuş olur.

Kimlere implant tedavisi uygulanabilir?

Yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek kemik yapısına sahip bireylere, sistemik engeli olmayan kişilere, normal yara iyileşmesi olan bireylere implant uygulanabilir.

İmplant tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Implant tedavisinin uygulanması için bireyin kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Kızlarda 16 – 17, erkeklerde ise 18 yaşında kemik gelişimi tamamlandığı için bu yaşlardan önce implant uygulanmaması gerekir.

Hangi durumlarda implant yapılmaz?

Kemik yapısı uygun değilse, hastanın kalp rahatsızlığı varsa, hasta kanama ya da pıhtılaşma sorunu yaşıyorsa, kontrol altında olmayan şeker hastalıkları varsa implant uygulanmamalıdır. Hekiminiz ile tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İmplant operasyonu sırasında ağrı duyar mıyım?

Implant yapılırken lokal anestezi uygulanacağı için ağrı ve sızı duymazsınız. Tedavinizin boyutuna ve tıbbi nedenlere göre bilinçli sedasyon ya da genel anestezi gerekebilir. Operasyon sonunda da hekiminizin önerisiyle ağrı kesici kullanarak iyileşme sürecini atlatabilirsiniz.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mıdır?

Implantlar doku dostu olan titanyum ile üretildiği için vücut tarafından herhangi bir nedenle reddedilmemektedir. Ancak iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafından ağız hijyenine dikkat edilmemesi, alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın yerleşmesine engel olabilir ve implantlar düşebilir.

Dişsiz ağızlarda implant ile tedavi seçenekleri nelerdir?

Dişsiz ağızlarda ilk olarak implant destekli hareketli protez kullanımı önerilir. İkinci olarak da ağız içinde implantlara yapıştırma ve vidalama yöntemi ile sabitlenerek hastanın ağzından çıkartmadığı protez seçenekleri de uygulanabilir.

Yeterli kemik dokusunun olmadığı durumlarda implant tedavisi mümkün müdür?

Gelişen implant teknolojisi ile birlikte yeterli kemik dokusunun olmadığı durumlarda da implant tedavisi yapılabiliyor. Sentetik ve diğer canlılardan elde edilen kemik materyalleri ve hastanın başka bir bölgesinden alınan kemik parçaları ile yetersiz kemik miktarı arttırılabiliyor. Böylece tedavi uygulanabiliyor.

Implant uygulaması ne kadar sürer?

Yeterli kemik yapısının bulunduğu durumlarda implant yerleştirme işlemi hızlı ve kolay olacaktır. 1 – 3 seansta tamamlanabilen implant tedavisi sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması halinde iyileşme hızlı olacaktır.

Dental implantlar uzun ömürlü müdür?

Dental implant uygulamaların ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

Her gömülü yirmi yaş dişi çekilmeli midir?

Elbette her gömülü dişin çekilmesi gerekmez. Ancak kısmen sürmüş 20 yaş dişleri rahatça temizlenemediği için çürüyebilir ve ağız sağlığını bozabilir. Ayrıca tamamen kemik içinde kalan 20 yaş dişleri diğer dişlere zarar verebilir ve kist oluşumuna neden olabilir. Bu tür dişlerin en kısa sürede çekilmesi gerekir.

Ağız, çene ve yüz bölgesine herhangi bir darbe geldiğinde yapılması gereken nedir?

Herhangi bir beyin hasarı yok ise hasta, ağız, çene ve yüz kemiklerinde kırık şüphesi ile bir çene cerrahisi uzmanına yönlendirilmelidir. Gerekli radyolojik tetkikleri yapılmalı ve eğer çenelerde de kırık varsa zaman geçirilmeden tedavi edilmelidir.

Çene eklemi rahatsızlığının yarattığı sorunlar nelerdir?

Yemek yerken ses gelmesi, kilitlenme veya takılma, ağrı, ağız açıklığında kısıtlılık gibi durumlar çene eklemi rahatsızlıklarının yarattığı sorunlar arasındadır.

Çene eklemi rahatsızlığımı tedavi ettirmezsem çenem yerinden çıkar mı?

Çene eklemi rahatsızlıkları ilerleyen evrelerde eklem bölgesindeki dokulara ve yapılara kalıcı hasar verebilir, çene eklem başı olması gereken yerden daha öne gelerek yerinden çıkabilir. Basit hareketler ile çene kendiliğinden yerine otursa da zamanla tekrar şiddetli ağrılar görülebilir.

Eklem splintini ne kadar süre kullanacağım?

Çene eklemi tedavisi ortalama 3 aydır. Fakat hastalığın şiddetine göre eklem splintini kullanım süreniz değişebilir. Hekiminiz tedavi süresini belirleyecektir.

Çene eklemi tedavisinde iyileştiğimi nasıl anlarım?

Çene eklemi tedavisinde hastalığın şiddetine göre her zaman tamamen bir iyileşme olamamaktadır. Ancak hastanın yemek yeme, konuşma, yutkunma vb. günlük çene hareketlerini yapabilir hale gelmesi sağlanır.

20 yaş dişinin çekimi sadece ameliyat ile mi olur?

Her 20 yaş dişinin ameliyat ile alınması gibi bir kural yoktur. Yapılan muayeneler sonucunda, diş çekiminin hangi yöntemlerle yapılacağına diş hekimi karar vermektedir. Her 20 yaş dişinin çekiminin zor olacağını düşünmek yanlıştır. Çekilmesi düşünülen 20 yaş dişinin konumu, boyutları ve şekli nasıl çekilmesi gerektiği hakkında bilgi verir.

Kanal tedavisi yapılmasını gerektiren şikayetler nelerdir?

Dişte kendiliğinden görülen ağrı, geceleri artan ve ağrı kesicilerle geçmeyen ağrı, dişin etrafında, dişetinde veya ilgili lenf bezlerinde görülen şişlik, dişin enfekte olması sonucu oluşan fistül veya dişte renkleşme kanal tedavisi yapılmasını gerektirir.

Kanal tedavisi yapılmış bir diş tekrar iltihaplanabilir mi?

İyi yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Ancak ağız hijyenine bağlı olarak dişlerde çürük oluşması ve dolgu kırılması nedenleriyle köklerde yeniden bakteri ve enfeksiyon görülebilir.

Kanal tedavisi sırasında ne tip komplikasyonlar oluşabilir?

Kanal tedavisi sırasında; kök kanallarında alet kırılması, kanal dolgusunun kök dışına taşması, kanal yıkama solüsyonlarının kök dışına taşması, dişin kırılması ve dişin delinmesi gibi komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Kanal tedavisi sonrasında çiğneme sırasında dişte hafif bir ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Tedavi sonrasında doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ile ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Kanal tedavisi görmüş dişler renk değiştirir mi?

Kanal tedavisi görmüş olan dişler kahverengi, pembe veya gri renk alabilirler. Bu dişlere beyazlatma ya da kaplama uygulamaları yapılabilir.

Kanal tedavisi yapılan bir dişte nelere dikkat edilmelidir?

Kanal tedavisi yapılan dişlerde üst dolgu tamamlanana kadar, çiğneme yapmamaya dikkat edilmelidir. Kanal tedavisi sonrası dişe gelecek yeni bir darbe, üst dolgusunun kırılması veya derin bir kırık veya çatlaklık oluşması durumlarından kaçınılmalıdır.

Kanal tedavisi başarısız olursa ne yapılabilir?

Kanal tedavisi tekrarlanabilen bir işlem olduğu için tedavinin başarısız olması durumunda kanal dolgusu çıkartılır, kök kanalları tekrar şekillendirilir, dezenfekte edilir ve doldurulur. Bununla birlikte restore edilemeyecek kadar hasarlı dişlerde alternatif tedaviler söz konusu olabilir.

Dişeti hastalıklarının nedenlerini nelerdir?

Yetersiz ağız bakımı ve buna bağlı olarak dişlerde biriken mikroplar, plak ve bakteriler başlıca etkendir. Genetik faktörler, sistemik hastalıklar ve sigara kullanımı da dişeti hastalıklarının nedenleri arasındadır.

Diş eti iltihaplanması nasıl başlar?

Diş eti iltihaplanması, plak dediğimiz mikrop tabakasının diş üzerinde birikmesine izin verilmesi ile başlar. Temizlenmeyen dişlerde oluşan plaklar bakteri üreterek dişetlerinde iltihap oluştururlar. Diş plakları dikkatli ve yeterli fırçalama yapıldığında diş üzerinde birikmeden yok edilebilirler.

Diş eti iltihabı hangi durumlarda yayılır?

Diş eti iltihapları, diş yüzeyine tutunan plağın diş eti seviyesi altına uzanmasıyla yayılır. Genellikle çok yavaş yayılan bu iltihap, diş kemiğinin tahrip olmasıyla birlikte boşluklara neden olur. Yıkıma uğrayan kemik miktarı arttıkça dişler artan oranda sallanmaya başlar. Fark edilmeyen ya da göz ardı edilen bu durum, diş eti çekilmelerine ve köklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Dişeti iltihaplarının sebepleri nelerdir?

Diş eti iltihaplanması, düzenli ve etkili fırçalama yapılmaması sonucunda diş yüzeylerinde oluşan mikroorganizmalar tarafından oluşur. Ağız hijyenine ve sağlığına dikkat etmeyenler diş eti iltihapları ile karşılaşırlar. Diş plaklarının temizlenmemesi de diş çürüklerine ve diğer diş eti hastalıklarına neden olur.

Dişeti iltihabı için antibiyotik kullanılır mı?

Diş eti iltihabını tedavi etmek amacıyla antibiyotik kullanımı meydana gelen yaraların ve problemlerin geçmesi için başvurulan yolların başında gelmektedir. Ancak antibiyotik kullanımı hastanın tek başına karar veremeyeceği bir durumdur. Hekim kontrolünde alınması gerekir.

Tek bölgedeki iltihaplanma tüm dişleri etkiler mi?

Diş eti iltihabı belli bir bölgede başladıysa diğer dişleri etkilemesi söz konusu değildir. Diğerlerinden daha iyi fırçalanmış ve temizlenmiş dişlerin etrafında iltihaplanma görülmez. Diş eti iltihabı ve tedavisi, hastalığın bölgesel durumuna göre belirlenir.

Sigara kullanımı dişeti hastalığı için risk faktörü sayılabilir mi?

Sigara dişeti hastalıklarındaki kemik kaybını arttırdığı ve tedavilere geç cevap verilmesine neden olduğu için risk faktörü sayılabilir. Günde 10 adetten fazla sigara içen hastalarda, klinik sonuçlardaki başarı oranının düştüğü görülmektedir.

Diş eti çekilmesine bağlı olarak diş kaybı yaşayabilir miyim?

Diş eti çekilmesi, ilerlediği ve tedavi edilmediği taktirde, diş eti sınırının belli bir seviyenin altına düşer ve dişleri çevreleyen sert doku tamamen ortadan kalkabilir. Bu durumlarda hastalarımız diş kayıpları yaşayabilirler.

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir?

Diş eti çekilmesi ilk olarak fırçalamada kanamayla kendini gösterir. Dişeti kızarıklıkları, dişetinin şişmesi ve yumuşaması, dişlerde hassasiyet hissi ve ağrı durumlarının görülmesi ile ağız kokusu dişeti çekilmesi belirtileri olarak karşımıza çıkabilir.

Diş eti çekilmesi rahatsızlığı ne kadar sürede tedavi edilir?

Diş eti tedavi yöntemleri, diş eti çekilmesi rahatsızlığının tedavi süresini etkilemektedir. Diş eti çekilmesi ameliyatı yapıldığında 1 aya kadar tedavi süresiyle karşılaşılabilir. Genel olarak 1 hafta sürede diş eti tedavileri sonuçlanır.

Diş eti operasyonundan sonra iz kalır mı?

Diş eti çekilmesi ameliyatı ve graftleme işlemlerinde greftin yani parçanın alındığı bölge ile greftin yerleştirildiği bölge arasında hafif bir renk farkı olur. Yapay greftlerin kullanıldığı durumlarda ve kaydırma operasyonlarına iz kalmaz.

Protezlerin yapım aşaması kaç gün sürer?

Tam protez dişler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir. Ancak bölgesel protezlerde bu süre değişiklik gösterebilir. Hekiminiz uygun tedavi yöntemini ve süresini belirleyecektir.

Protezlerin kullanımı kolay mıdır?

Protezler sabit ve hareketli olarak tasarlanacağı için size en uygun protez seçildiğinde kullanımı da kolay olacaktır. Damaklı diş protezleri takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Sabit protezlerle daha rahat edebilirsiniz.

Protezler nasıl temizlenir?

Tam diş protezleri su, sabun ve fırçayla temizlenirken bölgesel protezler hekim önerileriyle temizlenmelidir. Temizlik için diş macunu kullanılmamaktadır. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur.

Diş protezleriyle rahat yemek yiyebilir miyim?

Diş protezleriniz sabit ise gücünü kemik yapınızdan alacağı için yemek yemeniz kolay olacaktır. Ancak ilk yapıldıklarında dudak kasları alışana kadar zorluk yaşayabilirsiniz. Sonrasında ısırma, kesme ve öğütme fonksiyonlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Protez dişlerin kırıldığında ya da düştüğünde tamiri mümkün müdür?

Protez dişler, kırık şekline ve boyutuna bağlı olarak yeniden yapılan tasarımlarla kolayca tamir edilebilir. Ölçü alındıktan sonra protezden düşen dişleri yeniden yapmak ve yerleştirmek kolaydır.

Kemik erimesi olan hastalarda protez dişlerin kullanımı mümkün müdür?

Kemik erimesi vücutta meydana geliyorsa ağızdaki operasyonlar ile bağlantılı olmayacaktır. Ağız içi muayene sonrası yeterli kemik kalınlığı ve yüksekliği belirlendiği taktirde tedavi yapılabilir. Aksi durumlarda cerrahi olarak farklı bölgelerden kemik alınarak kemik hacmi kazanılabilir.

Diş protezlerinin kullanım ömrü nedir?

Diş protezleri ağız sağlığına dikkat edildiğinde ve bakım yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Zayıflama ya da kemik erimesi durumlarında yıllar içerisinde protezde oynama meydana gelebilir. Telafi protezleri yapılabilir.

Süt dişleri çocuğum için gerçekten önemli midir?

Süt dişleri, çocuklarınızın düzgün konuşması ve çiğnemesi açısından önemlidir. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu nedenle süt dişleri çıkmaya başladığında çocukların diş hekimine götürülmesi gerekir.

Fissür örtücülerin faydası nedir?

Dişlerin aralarının etkili temizlenmemesi nedeniyle oluşabilecek çürüklerin önüne geçmenin yolu fissür örtücü uygulamaların yapılmasıdır. Fissür örtücüler, akıcı kıvamda oldukları için diş aralarını doldururlar ve çocuklarınızın dişlerini çürüklerden korurlar.

Diş macunu kullanmaya ne zaman başlanmalıdır?

Çocuklar için diş macunu kullanımı 2 – 3 yaşından itibaren başlayabilir. Bu yaşlardan önce ise diş fırçası ve su ile çocuklara diş fırçalama öğretilebilir. Diş macunu olarak çocuklar için üretilen diş macunları tercih edilmelidir. Diş fırçalarken macunu yutmamalarına dikkat edilmelidir.

Diş hekimi korkusu nasıl yenilir?

Çocuklarınızı ilk olarak diş hekimi yerine çocuk diş hekimliği alanında uzmanlaşmış olan Pedodontistlere götürmeniz daha sağlıklı olacaktır. Pedodontistler çocuğunuzun korkmadan diş tedavilerini yaptırması için eğitim görmüşlerdir. Yaklaşımları ile çocuklarınızın diş hekimi korkularını yeneceklerdir.