Şeffaf Plak

şeffaf plak

Şeffaf Plak

Klasik diş teli tedavisinde kullanılan yöntemlere alternatif olarak geliştirilen şeffaf plak uygulamaları, diş ve çene yapınız uygunsa hekiminiz tarafından kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan dişlikler, ısıyla şekillendirilmiş özel malzemelerden yapılır. Şeffaf diş teli olarak da bilinen tedavi, özellikle yoğun iş ve okul hayatı olan, sürekli göz önünde olması gereken kişiler için tavsiye edilmektedir. Belirli aralıklarda değiştirebileceğiniz bu şeffaf plaklar ortodonti tedavinizde size büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Her türlü diş bozukluğu ve yamukluğu olan kişilere
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere
 • Dişleri arasında çok büyük boşluk bulunmayanlara
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara
 • Çene konumu bozuk olmayan kişilere
 • Estetik kaygısı olan kişilere
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

şeffaf plak tedavisi

Muayene

Bilgisayarlı tomografi ile kişinin diş görüntüsünün alınması ve diş hareketlerinin bilgisayar destekli tasarım ile tahmini.

şeffaf diş teli tedavisi

Tedavi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için şeffaf düzelticilerin tasarımı ve kişinin şeffaf plaklarını kullanmaya başlaması.

şeffaf plak avantajları

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, şeffaf plak tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti.

Neden Şeffaf Plak Tedavisini Seçmelisiniz?

Şeffaf plaklar son yılların en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biri haline geldi. Doktoru tarafından kişiye özel tasarlanan, kullanım kolaylığı tanıyan ve karşıdan bakıldığında görünmeyen şeffaf teller, görüntüsüne önem veren kişilerin bir numaralı tercihidir. Eğer siz de klasik tellerin görüntüsünden rahatsız oluyorsanız, iş ve sosyal hayatınız gereği insanlar ile sık sık iletişim halinde oluyorsanız şeffaf plak diş tellerini tercih edebilirsiniz.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de şeffaf diş telleri avantajlı olacaktır. Dilediğiniz an diş plağı kullanmanın rahatlığını yaşamak, görünümünüzden ödün vermemeniz için şeffaf plaklar tam size göre!

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plaklar genellikle diş teli tedavisi için vakti olmayan ya da görünümüne dikkat eden kişiler tarafından tercih edilse de sunduğu avantajlarla her yaştan hastaya hitap etmektedir. Şeffaf plaklar sayesinde:

 • Doktor koltuğunda geçirilen süre daha azdır.
 • Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
 • Ağız hijyeninizi daha rahat sağlarsınız.
 • Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf düzelticilerinizi yemek yerken çıkarabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman çıkarabilir, istediğiniz zaman takabilirsiniz.
 • İnce olan yapısı sayesinde ağzınız yorulmaz.

Gece kullanımı için de ideal olan şeffaf plaklar, klasik teller gibi sabit olmadığı için tedavi olduğunuzu bile anlamadan dişlerinizin düzelmesini sağlayacaktır.

şeffaf diş teli
şeffaf plak diş teli

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf plakların en büyük dezavantajı klasik diş tellerinde olduğu gibi hızlı bir tedavi sunmamasıdır. Tedavi sırasında büyük bir rahatlık avantajı olsa da kullanılan yöntem, klasik diş teli tedavisine göre tedavi süresini biraz daha uzatır. Sabit diş telleri ile bir sene sürecek olan bir ortodonti tedavisi, şeffaf plak ile 1,5 – 2 sene kadar bir süre alabilir.

Şeffaf plakların istenildiği zaman çıkarılması tedaviyi etkilerken hızlı bir sonuç alınması için günde 18 – 20 saat kullanılmaları gerekmektedir. Tedavi süresi dışında şeffaf plakların kişiye herhangi bir zararı ve etkisi bulunmamaktadır.

Şeffaf Plak Tedavi SSS

Şeffaf plak tedavisi pahalı mıdır?
Şeffaf plak diş teli tedavisi ne kadar sürer?
Şeffaf plaklar ile nasıl yemek yenebilir?
Şeffaf plakları kullanmayı unutursam ne olur?
Şeffaf plak mı lingual mı?
diş plağı

Kullanım Rahatlığı

Şeffaf plak diş teli tedavisi ile karşıdan bakıldığında görülmeyen, iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz diş plaklarınızın konforunu yaşayacaksınız.

Estetik ve Zarif

Klasik diş tellerinin oluşturduğu görünüm ve estetik sıkıntılarının önüne geçecek, dilediğiniz zaman çıkarabileceğiniz, uyumlu görünüme sahip plaklar ile rahat edeceksiniz.