sağlıklı dişler için ipucu

Sağlıklı Dişler İçin 10 İpucu

Sağlıklı diş ve ağız yapısı oluşturmak kolay ancak üzerinde durulmayan bir konudur. Hem estetik avantajları hem de genel vücut sağlığına olumlu etkileri bulunan sağlıklı dişlerin, temizliğinin ve bakımının ihmal edilmesi çürükten dişeti iltihaplarına kadar birbirinden farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Aynı zamanda birbirini tetikleyen kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile yakalanmanıza sebep verebilir.

Ağız ve diş sağlığının öneminin fark edildiği ülkelerde, diş hekimlerine 6 ayda bir zorunlu olarak gidilirken ülkemizde 2 yılda bir diş hekimine gidildiği görülmektedir.  Oluşabilecek diş ve çene problemleri ile sistemik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Sağlıklı dişler için ipucu ve diş sağlığı için yapılması gerekenler:

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları
 1. Ağız temizliğinize özen gösterin. Sağlıklı dişler için öneriler arasında ilk sırada yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve ağız gargarası ile dişlerinizi detaylı şekilde temizlemeniz yer alıyor. Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66 iken plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü %34 olmaktadır. Özellikle yatmadan önce diş ipi kullanın.
 2. Dengeli beslenin. Vücudunuz için gerekli olan vitamin, mineral ve protein miktarını almazsanız dişleriniz güçsüz olacak ve renkleşecektir. Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız beslenmenize dikkat edin.
 3. Sert yiyecekleri dişlerinizle kırmayın. Fındık, ceviz gibi kabuklu ve sert yiyecekler diş kırıklarına neden olacağından bu besinleri dişlerinizle kırmamaya özen gösterin.
 4. Lifli ve sert olan havuç ve elma gibi yiyecekleri tüketerek dişlerinizi temizleyin. Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında en önemlilerden biri doğal yöntemlerle dişlerinizi temizlemeniz olacaktır.
 5. Şekerli gıdaları tükettikten sora mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Şeker içeren besinler diş yüzeylerine tutunarak diş çürüklerine sebep olmaktadır.
 6. Azı dişlerinize fissür örtücü uygulama yaptırarak çürükleri önleyin.
 7. Şekersiz sakız çiğneyerek dişlerinizin temizlenmesini, diş aralarında biriken bakterilerin yok edilmesini sağlayın. Ayrıca şekersiz sakız sayesinde tükürük üretiminiz artacak ve ağız kokusu yok olacaktır.
 8. Sağlıklı dişler için ne yapmalı diyorsanız meyve suyu, kahve gibi renk yapıcı içecekler ile kola gibi gazlı içecekleri tüketmeyin.
 9. Düzenli diş hekimine gidin ve dişlerinizi kontrol ettirin. Erken teşhis edilen diş rahatsızlıkları daha hızlı çözülecek ve diş çürüklerinin önüne geçilecektir.
 10. Flor uygulaması ile dişlerinizi güçlendirin. Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz diyenler koruyucu etkisi olan flor uygulaması yaptırabilirler.

Düzenli ağız bakımı ve kontroller ile sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. Dişlerinizin ihtiyacı olan ortodonti ve estetik diş tedavilerini yaptırarak daha güzel dizilişe sahip dişlerinizi yıllarca sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Çocuklarda Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkinler ve çocuklar için ağız ve diş bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar değişebilir. 1 yaşından itibaren çocukların diş hekimi muayenelerinin başlaması ve gerekli tedavilerin uygulanması önemlidir. Bunun yanında çocuklarınızın daha sağlıklı dişlere sahip olması için çocuklarda diş sağlığı önerilerimiz:

 • Çocuklarınıza diş fırçalamayı öğretin. 1 yaşından sonra yardımınız olmadan dişlerini fırçalayabilen çocuklarınız bu alışkanlığı kazanarak ağız sağlığına dikkat edeceklerdir.
 • Asitli ve yapışkan besinleri tüketmesini kısıtlayın. Asitli içecekleri, renklendirici olan meyve sularını ve şeker gibi yapışkan besinleri tüketen çocuklarda çürük riski yüksektir. Bu nedenle çocuklarınızı bu tür gıdalardan uzak tutun.
 • Çikolata tüketimini azaltın. Çocuklarınıza mümkün olduğunca çikolata yedirmemeye özen gösterin. Ayrıca çikolata yedikten sonra mutlaka dişlerini fırçalamasını sağlayın.
 • Ara öğünlerde elma, erik gibi sert yiyecekler, lifli gıdalar ve kuru yemişler tüketmesini sağlayın.
 • Tükürük analizini yaptırın. Eğer tükürük mikroorganizma sayısı fazlaysa ve dişleri temizleme özelliği yetersizse, yüksek çürük riski oluşmaktadır. Bu nedenle detaylı analiz yaptırarak erken teşhisle tedaviye başlanmalıdır.
 • Diş lekelerini temizletin. Çocuklarınızın dişlerinde meydana gelen lekeleri ve plakları temizleterek diş çürüklerinin önüne geçilmesini sağlayın.
 • Çürük önleyici tedaviler yaptırın. Diş hekiminizle birlikte çocuklarınızda görülen çürük risklerini düşürmek için fissür örtücü ve flor uygulaması yaptırın.

Hem kendiniz hem de çocuklarınız için sağlıklı diş yapısı oluşturacak tedavi yöntemlerini diş hekiminizden öğrenin. Diş kayıpları ve çürükleri ile uğraşmamak için erkenden tedbirinizi alın ve sağlığınıza kavuşun. Sağlıklı dişler için yapılması gerekenler önerilerimizi de dinlemeyi ihmal etmeyin.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım