Sabit Diş Protezi

sabit diş protezi

Sabit Diş Protezi

Sabit diş protezi, hastanın çıkaramadığı, kron ya da köprü gibi yapıştırma uygulamaları ile yapılan protezlerdir. Kişiye doğal diş görünümünü ve işlevselliğini kazandıran sabit protezler, son yıllarda en çok tercih edilen protezlerdendir. Köprü olarak da bilinen sabit protezler, diş eksikliği durumlarında komşu dişlerden destek alınarak kayıp dişlerin yerleştirilmesini, madde kaybına uğramış dişlerin ise üzerlerinin kaplanarak estetik görünümlerine kavuşmalarını sağlarlar. Tamamen sağlıklı bir yöntem olan sabit diş protezleri, dişlerin rengine ve dokusuna uygundur.

Sabit Diş Protezi Kimlere Uygulanır?

 • Kısmi diş eksiklikleri olan kişilerde
 • Tüm dişlerin kaybedildiği vakalarda
 • Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde
 • Aralık diş dizilimlerinde
 • Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde
 • Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında

Sabit Diş Protezi – Tedavi Uygulamaları

sabit protez diş yapımı

Muayene

İlk muayene ile hastanın eksik dişlerinin olduğu bölgelerin belirlenmesi ve diş protezi tedavi planının oluşturulması.

sabit protez diş çeşitleri

Tedavi

Sabit diş protezlerinin laboratuvar ortamında kişinin doğal diş yapısına ve rengine uygun şekilde hazırlanması.

sabit diş protez çeşitleri

Kontroller

Tasarımı tamamlanan sabit diş protezlerinin takılması, ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve çözülmesi.

Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?

Hasta tarafından takıp çıkarılamayan sabit protezler, kişinin kaybettiği diş sayısına ve bölgesine, kullanılan malzemeye göre değişebilmektedir. Sabit protez çeşitleri:

Köprüler: Bir ya da birden fazla diş kayıplarında oluşan boşlukları doldurmak için komşu dayanak dişlerden destek alınarak eksik dişlerin kapatılması işlemidir.

Tek Kuronlar: Birkaç veya tüm diş eksikliklerinde, hasarlı dişleri eski haline getirmek için uygulanan kaplamalardır. Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek, şekil bozukluklarını düzeltmek, estetik kaygıları ortadan kaldırmak için de yapılmaktadır. Çene kemiği üzerinde yapılan cerrahi müdahalelerdir.

Sabit protez yapımı sırasında kullanılacak olan kuronlar; farklı malzemelerle tasarlanırlar. Diş hekimlerinin kullandıkları malzemeler arasında metal, metal destekli porselen kuronlar, güçlendirilmiş porselen veya zirkonyum yer alır.
Metal Destekli Porselen Kuronlar: Metal alt yapılı kuronlardır. Sabit diş protez çeşitleri, metal alt yapı ile hazırlanabilirler.

Tam Porselen Kuronlar: Estetik kaygının yüksek olduğu ön grup dişlerinde doğal diş görünümüne en yakın olan tam porselen kuronlar kullanılır.

Metal Kuronlar: Sabit protez diş yapımı sırasında tamamı altın, krom, kobalt gibi metalden yapılan kuronlar da kullanılır. Kullanım alanı sınırlıdır ve estetik sorun yaşanmayacak arka dişlere uygulanır.

Sabit protez diş çeşitleri arasından doktorunuz ağız ve diş sağlığınıza göre en iyi protezi yapacak ve uygulayacaktır. Bakım önerileri vererek yıllarca protezlerin kullanılmasını sağlayacaktır.

Sabit Diş Protezi Nasıl Takılır?

Sabit diş protez çeşitleri takılmadan önce dişe komşu olan dişlerin hazırlığının yapılması gerekir. Varsa çürükleri temizlenir ve sabit protez uygulamasına hazır hale getirilir. Restorasyon yapılacak dişler üzerinde ölçü alınır ve laboratuvar modeli çıkarılır. Renk tespiti yapılarak doğal dişe en yakın görüntü elde edilir.

Ölçü alımından sonra sabit diş protezinin yapılması için model üzerinde hazırlanan zirkonyum veya metal alt yapının ağız içinde provası yapılır. Ardından laboratuvarda hazırlanan porselenlerin komşu dişlerle ve dokularla ilişkisi kontrol edilir. Hasta onayının ardından cila yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Son kez ağız içi denemesi yapılan protezin herhangi bir sıkıntı yaratmaması durumunda diş üzerine sabitlenmesi gerçekleştirilir, yapıştırıcılar sertleştikten sonra artıklar temizlenir.

Sabit protez diş yapımı ve ağız içine uygulaması bittikten sonra hekim tarafından ağız hijyeni ve protez bakımı hakkında bilgilendirme yapılır. Hasta sağlıklı dişlerine kavuşmuş olur.

Düzenli kontrollerle implant üstü protezlerin hastada herhangi bir şikayete neden olup olmadığı gözlemlenir. İmplant üstü hareketli protezler için kullanım önerileri verilir.

Sabit Diş Protezlerinin Avantajları

Ağız ve diş sağlığına bağlı olarak zamanla kaybedilen ya da kırılan dişlerin yerini alabilen sabit protez çeşitleri, kişinin sosyal ve iş hayatına herhangi bir estetik kaygısı olmadan dönmesini sağlamaktadır. Hareketli protezlerden daha dayanıklı ve doğal görünümde olan sabit protez diş avantajları:

 • Kaybedilen dişlerin yeniden ağızdaki yerini almaları sağlanacaktır.
 • Dişler ağız yapısına ve doğal diş formatına uygun olarak tasarlanmaktadır.
 • Gülüş sorunları ve estetik görünüm kaygısı ortadan kaldırılır.
 • Diş uzunlukları diğer dişlere göre düzenlenebilir.
 • Sağlam ve renkleri bozulmayan kuron malzemesinden üretilirler.
 • Dişlerinizin doğal yapısını bozmadan istediğiniz estetik özelliklerde üretilirler.
 • Kullanılan yüzeyler pürüzsüzdür bu nedenle lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
 • Sabit diş protezleri tam porselen olduklarında kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Aşınma ile germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.

Sabit diş protezi sadece kişinin estetik kaygılarını gidermek amaçlı yapılmamakta, ayrıca ağız ve diş yapısının olması gerektiği gibi sıralanması için de uygulanmaktadır. Her hastaya özel olarak tasarlanmakta ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

sabit protez diş fiyatları

Sabit Diş Protezlerinin Dezavantajları

Sabit diş protezleri üretildikleri malzemelerin porselen ya da zirkonyum olup olamamasına göre dezavantaj bulundurabilir. Genellikle diş sıkma ve gıcırdatma hastalarında kullanılmaması gereken sabit diş protezleri, doğal dişlerin kaybedildiği yerlerde kemik kaybına neden olabilir. Ayrıca potansiyel dişeti rahatsızlıklarını arttırabilir.

Sabit diş protezi, köprü kullanıldığında bakteri oluşumuna ve ağız hijyeninin korunamamasına neden olabilir. Köprü altındaki dişlerde ve köklerinde çürük oluşumuna sebep verebileceği için uygulama sırasında bilgilendirme yapılmalıdır. Ayrıca sabit protezlerin de kırılması ve renk değiştirmesi durumunda tekrar yapılması gerekebilir. Bunun dışında herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Sabit Diş Protezi Tedavisi SSS

Sabit protezlerin ömrü ne kadardır?
Sabit protezlerimin bakımını nasıl yapabilirim?
Sabit protez için arayüz fırçası nasıl kullanılır?
Sabit protezlerin yapımı kaç seans sürer?
En çok tercih edilen sabit diş protezi nedir?
Sabit protez diş fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?
sabit protez diş nasıl takılır

Estetik Dişler

Sabit diş protezi tedavisi ile doğru şekilde sıralanmış, estetik kaygılarınızı geride bırakmanızı sağlayacak güzel görünümlü dişler.

Sağlıklı Gülüşler

Kırılan ve kaybedilen dişlerin yerini alan, diğer dişlerinizle aynı renklerde ve uyumlu gözüken, sağlıklı gülüş kazandıran sabit protezler.