Porselen Dolgu

porselen dolgu

Porselen Dolgu

Porselen dolgu, madde kaybı olan ve kron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı diş dokusunu korumak amaçlı geliştirilen dolgu yöntemidir. Genellikle kayıpların fazla olduğu dişlerde bu dolgu yöntemi kullanılır. Daha estetik ve kullanışlı olduğundan amalgam dolguların yerine tercih edilmektedir. Diş rengine ve formuna uygun şekilde yapılan porselen dolgular, dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaları açısından oldukça avantajlıdır. Özellikle azı dişlerine sıklıkla uygulanır. Hasta, dişinde hiç dolgu yokmuş gibi uzun yıllar dolgularını kullanabilirler.

Porselen Dolgu Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Çürümüş, kırılmış ve aşınmış dişlerde
 • Renkleşmiş dişlerin görünümünü düzeltmek için
 • Dişler arasındaki boşlukları kapatmak için
 • Dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için
 • Estetik kaygısı güdülen tedavilerde
 • Dişlere işlevinin kazandırılması için
 • Gülüş tasarımı yapma amacıyla kullanılır.

Porselen Dolgu – Kişiye Özel Tasarım

porselen diş dolgusu

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun porselen dolguların tasarlanması.

inley dolgu

Tedavi

Diş kırıklarının giderilmesi ve estetik görünümün sağlanması için diş şekline uygun dolgunun ideal şekilde yerleştirilmesi.

inley onley dolgu

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişiye uygulanan porselen dolgu dişlerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavi edilmesi.

Porselen Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Genellikle dişte fazla kayıp olduğunda tercih edilen porselen dolgular hasta için acısız ve kolay bir uygulamadır. İlk seansta hastanın dişine göre bir kavite hazırlanır, ölçüleri alınır ve laboratuvara gönderilir. Dolgu yapılacak bölgede hastanın diş yapısına ve ölçülerine uygun şekilde, porselen malzemeden dolgu hazırlanır. Gelişen teknolojiyle birlikte ölçü maddesi kullanmak yerine 3 boyutlu dental tomografi de çekilebilir. CAD / CAM uygulaması ile dişin eksik kısımları tasarlanır ve tek seansta hazır hale getirilir.

CAD CAM gibi teknolojilerin kullanılmadığı porselen dolgu operasyonlarında 2.seansta hastanın dişine yapıştırılan dolgular ile uyumluluk durumu gözlenir. Bu dolgular diş renginde olduğu için çıplak gözle ayırt edilemeyecek kadar doğaldır. Dişle aynı sertlikte olan porselen dolgu, dayanıklılığı ile yıllarca rahatça kullanılabilir.

Porselen Dolgu Tedavisinin Avantajları

Porselen diş kaplama yöntemi ile diş kırıkları ve diş aralarındaki boşluklar giderilerek hastaya güzel ve sağlıklı bir gülüş kazandırılmaktadır. Inley onley dolgu olarak da bilinen porselen diş dolgusu avantajları:

 • Hızlı bir uygulama olması nedeniyle zamandan tasarruf sağlar.
 • Kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlüdür.
 • Dişin kenar yapısı korunduğu için diş-dişeti uyumu daha fazladır.
 • Dijital kameralar kullanıldığında hata payı olmamaktadır.
 • Porselen dolgu uygulamalarında direnç daha fazladır.
 • Çay, kahve, sigara gibi renk veren yiyecek ve maddelerden etkilenmemektedir.
 • Porselen dolgular ister mekanik olarak ister tekrar fırınlama tekniğiyle cilalanabilmektedir.
 • Amalgam dolgulara göre biyo-uyumlulukları daha yüksektir.

Porselen diş dolgusu diğer dolgulara göre daha estetik ve görsel olmasının yanında daha rahat temizlenebilmektedir. Ağızda dolgu yokmuş hissini yaratması açısından avantajlıdır.

porselen dolgu fiyatları

Porselen Dolgu Tedavisinin Dezavantajları

Porselen diş dolgusu ya da inley onley dolgu uygulamalarının hastanın sağlığına etki edecek büyük dezavantajları yoktur. Tek parça porselen dolguların yapılamaması dezavantaj olarak görülebilir. Çünkü buna uygun bloklar bulunmuyor. Kısa köprüler veya tek tek kronlar yapılabilse de tam ağız restorasyonu yapılamıyor. Ayrıca inley dolgu işlemlerinin yapıştırılma esnasında tükürük ile temasları dolgunun tam olarak yapıştırılamamasına ve bir süre sonra çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum ayrıca diş kırılmalarına da neden olabiliyor. Uzman hekimler bu hatayı yapmazken hastanın da durum hakkında bilinçli olması gerekiyor.

Porselen Dolgu Tedavisi SSS

Porselen dolgunun ömrü ne kadardır?
Porselen dolgu pahalı bir uygulama mıdır?
Porselen dolgu kaç seansta yapılır?
Amalgam dolgu ile porselen dolgu arasında ne fark vardır?
Kompozit dolgu ile porselen dolgu arasında ne fark vardır?
porselen dolgu nedir

Yepyeni Dişler

Porselen dolgu tedavisi ile güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz, diş kırıklarının ve eski dolguların yerini alacak yepyeni dişler.

Doğal Gülüşler

Porselen dolgu uygulamalar ile estetik görünümünü ve fonksiyonunu kazanan daha güçlü ve sağlıklı, dayanıklı ve dirençli dişler.