Periodontoloji

img

Periodontoloji

Dişeti Hastalıklarına Erken Teşhis

Diş eti iltihapları, dişlerin etrafındaki destek dokuları ve dişetlerini etkileyen periodontal hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Periodontitis olarak isimlendirilen diş eti iltihaplanması, dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş eti dokularında meydana gelir. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etini değil, kemik dokuyu da etkileyen ve diş kayıplarının engellenmesi için en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alınmayan diş eti iltihapları, çürük olmayan dişlerin dahi sallanmasına ve çekilmesine neden olacaktır.

Ağız kokusu, kırmızı ve şiş dişetleri, dişeti çekilmeleri, sallanan dişler, zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler, diş eti kanamaları dişeti iltihaplarının göstergesidir. Dişlerinizi kaybetmek istemiyorsanız bu belirtileri görür görmez doktorunuza başvurmalısınız.

Dişler gün içerisinde düzenli temizlenmediğinde ya da diş bakımı yapılmadığında diş üzerinde ve arasında biriken yiyecek artıkları bakteri üretirler. Bakteri plağı olarak adlandırılan bu yapılar, tükürükle birleştiğinde sertleşir ve diş taşlarını oluştururlar. Diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının sorumlusu olan diştaşları, zamanla diş etlerinin çekilmesine de neden olacaklardır. Diş üzerinde kaldığı sürece diş dokularına zarar veren ve dişetinde yıkıma neden olan diş taşlarının en kısa sürede temizlenmesi gerekir.

Yetersiz diş fırçalama, ağız sağlığına özen göstermeme diş taşlarının oluşumunu tetikler. Sağlıklı bir ağız yapısına ve dişlere sahip olmak için düzenli diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir. İhmal etmeniz ciddi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşerek kök yüzeyinin açılması durumudur. Hemen hemen herkeste görülen diş eti çekilmesi hastalığı, dişi çevreleyen kemiğin üzerine oturan ve yorgan görevi gören koruyucu dokunun; diş taşı, kötü kaplama ve kalıtımsal diş eti hastalıklarına bağlı olarak aşağı doğru erimesi ve dişetinin aşağıya inmesidir. Panoramik röntgen filmleri ile teşhis edilen diş eti çekilmesi diş hekimleri tarafından doğal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilirler. Tedavi edilmeyen diş eti çekilmesi belirtileri, ilerleyerek diş kayıplarına neden olurlar.

Diş taşı ve plaklar, dişeti iltihapları, diş gıcırdatma, çapraşık dişler, kötü beslenme alışkanlıkları diş eti çekilmelerine neden olur. Belirtilerin görülmesiyle birlikte vakit kaybetmeden tedaviye başlanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiği, diş eti seviyesini olması gereken standarda ulaştıran uygulamalardır. Gülerken ya da konuşurken fazlaca gözüken diş etleri, kişinin sosyal ve mesleki hayatını etkilediği için diş eti estetiği en çok tercih edilen tedavilerden biri olmuştur. Gumy smile olarak tabir edilen ve gülümseme esnasında diş etinin fazla göründüğü durumlar gülüş tasarımı yapılarak ortadan kaldırılmaktadır. Acısız ve kanamasız diş eti estetiği ile dişeti olması gereken boyutuna gelmektedir. Lazer tedavisi ile hastaya, hızlı ve kesin çözümler sunulmaktadır.

Gülümsemede dişetlerinin görünmesini istemeyenler, dişeti çekilmesinden muzdarip olanlar için diş eti estetiği en avantajlı uygulamadır. Doğru şekilde sıralanmış estetik dişler için uzman hekim kontrolünde estetik tedavisi yapılabilir.

Bruksizm ya da diş gıcırdatma, çene eklemi problemlerine yol açan diş sıkma alışkanlığıdır. Genellikle uyku sırasında olan bruksizm, psikolojik ve anatomik nedenlerle ortaya çıkabilir. Stres bruksizmin nedenleri arasında önemli bir faktördür. Anatomik nedenler ise çene bölgesinde oluşan ve dişlerin diziliminden kaynaklanan sorunlardır. Günlük hayatta yaşanan olumsuzluklar sonucu çene bölgesinin sıkılması ve hareket ettirilmesi ile diş sıkma ve diş gıcırdatma sıklıkla yaşanmaktadır. Agresif, hassas ve titiz kişilerde görülen bruksizm tedavi edilmediğinde diş kırıkları ve kayıplarına neden olmaktadır.

Kas ve çene ağrıları, dişlerde sallanmalar, ağızda tahriş, dişeti çekilmeleri, aşırı hassasiyet oluşumu ve diş aşınmaları ile karşılaşmak istemiyorsanız en kısa sürede diş gıcırdatma tedavisi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Ağız kokusu, kişide sosyal baskı, psikososyal stres ve özgüven problemleri oluşmasına neden olan ağızdan veya burundan gelen, hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden kokudur. Hastalar ya kendileri ya da çevresindekilerin ikazı sonucu, ağız kokusu için hekimlere başvururlar. Diş çürükleri ve periodontal hastalıklardan sonra, diş hekimlerine yapılan en sık başvuru ağız kokusu problemleri içindir. Kişinin günlük hayatını etkileyen ve ciddi bir sorun olan ağız kokusunun tedavi edilmesi için hekim kontrolleri gerekli olmaktadır.

Siz de ağız kokusunun yaratacağı problemlerle karşılaşmak istemiyor, günlük hayatınıza kaygısız şekilde devam etmek istiyorsanız ağız kokusu tedavisi yaptırmalısınız. Sağlıklı diş ve ağız yapısı ile özgüven kazanacaksınız.

Diş Eti Hastalıklarına Karşı Etkin Tedaviler!

Basit ve cerrahi implant tedavilerinde hastanın korkularını ve uygulama süresini en aza indirecek teknolojik yöntemler sayesinde kişiye özel hızlı ve güvenilir çözümler.

Sağlıklı gülüşlerin adresi Ömer Polat Diş Kliniği!

diş hekimi ömer polat
periodontoloji ne demek

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, Türkçede diş eti hastalıkları olarak tanımlanan rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen hekimlik dalıdır. Dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıklardan arınması için diştaşı temizliğinden küretaj, flap ve estetik diş operasyonuna kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Diş eti hastalıkları tedavisi, dişlerin etrafındaki destek dokuları ve dişetlerini etkileyen periodontal hastalıkları uzaklaştırırken diş kayıplarını ve diş eti çekilmelerini de engellemektedir. Uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Neden Periodontoloji Tedavisine İhtiyacınız Var?

Sadece gözle görülen değil, kemik dokularını da etkileyen diş eti iltihaplarında diş kayıplarını ve diş eti çekilmelerini engellemek için diş eti hastalıkları tedavisi en kesin çözüm olacaktır. Periodontoloji, kaybettiğiniz diş fonksiyonlarınızı ve diş yapınızı kazanmanızı sağlayacaktır.

Dişleriniz ve dişetleriniz zararlı dokulardan arınsın istiyorsanız periodontoloji tedavisi sayesinde kısa sürede bu amacınıza ulaşabilirsiniz. Diş eti hastalıkları doktoru ile dişlerinizi destekleyen dokuları ve kökleri sağlığına kavuşturursunuz.

diş eti tedavisi fiyatı
periodontoloji tedavisi nasıl yapılır

Diş Eti Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıkları tedavisi, ilk olarak rahatsızlığın teşhisi ile başlar. Lokal anestezi altında periodontal operasyonlar gerçekleştirilir. Diş çevrelerindeki plaklar ve diş taşları uzaklaştırıldıktan sonra iltihaplara neden olan bakteriler ortadan kaldırılır. İlerlemiş diş eti iltihapları için cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayrıca diş eti estetiği, dış gıcırdatma ya da ağız kokusu için diş eti hastalıkları doktoru tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenir ve hastaya özel uygulamalar yapılır.

Sağlıklı Dişetleri İçin Uzman Tedavi!

Ömer Polat Diş Kliniği olarak alanında profesyonel hekimlerimizle birlikte diş eti hastalıkları tedavisi yöntemlerimizi uygulayarak yaşam kalitenizi arttırıyoruz. Hijyenik ve konforlu kliniğimiz, gelişmiş tedavi teknolojilerimizle ağız sağlığınıza kısa sürede kavuşmanızı sağlıyoruz.

Diş eti hastalıkları hakkında bilgi almak ve tedavi aşamalarımızı öğrenmek için hasta danışmanlarımızı arayabilirsiniz…

diş eti hastalıkları tedavisi

Bizimle Bir Ömür Boyu Gülümseyin!

0
300+ Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği tedavisi ile dişteki sağlıksız görünümün önüne geçen, 300’den doğal diş yapısını ve hissini kazandıran uzman yöntemler.

0
100+ Diş Eti İltihapları

Diş eti iltihaplarının ortadan kaldırılması ile sağlığına kavuşan, kökleri ve yapıları güçlü, dirençli ve dayanıklı 100’den fazla dişeti.

0
100 + Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği tedavisi ile doğru şekilde sıralanmış, estetik kaygılarınızı geride bırakmanızı sağlayacak güzel görünümlü dişler.