Ortodontist

Ortodontist Kimdir? Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?

Ortodonti bozuklukları ve tedavi yöntemleri üzerine uzmanlık eğitimi almış diş hekimlerine ortodontist denir. Diş, ağız ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşan ortodontistler, öncelikli olarak 5 yıllık Diş Hekimliği eğitiminden sonra en az 4 yıllık Ortodonti uzmanlık veya doktora programına katılırlar. Bu süreç sonucunda da uzmanlık tezi hazırlayarak ve gerekli sınavları geçerek uzmanlık kazanırlar.

Ortodonti uzmanlığı uzun süreli bir eğitim ve pratik programını kapsamaktadır. Ortodontist olacak hekimler diş hareketlerini kontrol etmek ve yüz gelişimini yönlendirmek üzere çeşitli eğitimleri tamamlarlar. Sadece ortodonti alanında uzmanlık ya da doktora eğitimini başarı ile tamamlayan diş hekimleri bu unvanı alabilirler.

Ortodonti Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Son yıllarda diş hekimliği alanındaki gelişmelerin artması ve diş hekimliğinin ilgi çekici bir meslek olması farklı dallarda uzmanlaşma yolu açmıştır. Diş hekimliğinde uzmanlık dallarının başında da ortodonti gelmektedir. Ortodonti uzmanı olmak için 5 yıllık lisans eğitimi sonrası üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4 – 6 yıllık uzmanlık sürecinden geçmek gerekir.

Ortodonti doktoru, genel diş hekimliğinin tedavi yöntemlerinin yanı sıra dişlenmenin ve baş boyun bölgesi büyüme ve gelişmesinin de takibini, dişlerde ve baş boyun bölgesi iskeletsel yapısında oluşan ortodontik ve ortopedik sorunların teşhisi, önlenmesi, durdurulması ve tedavisini üstlenirler. Ortodonti hekimi, genel olarak çapraşık dişleri düzelten doktor olarak bilinse de iskeletsel düzensizlik ve anomaliler, bebeklerde dudak damak yarıkları, erişkinlerde uyku apnesi, çene eklemi tedavileri gibi pek çok rahatsızlıkta uygulama yapabilirler.

Ortodonti uzmanı olmak isteyenler, öncelikli olarak lisans eğitimlerini tamamlamalı ve uzmanlık alanında tüm sınavlarından başarıyla geçmelidirler. Tez ve uygulama eğitimlerini bitirdikten sonra kliniklerde çalışabilir ya da kendi kliniklerini açabilirler. Ayrıca ortodonti uzmanı olmak için, hekimlik bilgilerinin yanında insanlarla iyi iletişim kurabilmeli, el becerilerinin gelişmiş olması, öngörü sahibi olmaları, mesleğinin yeniliklerini takip edebilmeleri gerekmektedir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Türkiye’de Ortodontinin Gelişimi

Ortodontik tedavi, Türkiye’de henüz yakın tarihlerde gelişmeye başlayan bir diş hekimliği dalıdır. 1975’li yıllardan itibaren bazı diş hekimleri yurt dışında ortodonti eğitimleri almaya başlamış ve ülkemize gelerek yeni ortodontistler yetiştirmek için üniversitelerde eğitim vermişlerdir. 90’lı yıllarla birlikte daha modern şekilde gelişen ortodonti, ülkemize ortodonti ekipmanlarının girmesiyle birlikte uzmanlık alanı olarak görülmeye başlanmıştır.

Ancak yakın zamana kadar diş hekimliğinde uzmanlık dallarını düzenleyen kanuni bir yapı bulunmamıştır. Üniversitelerde verilen uzmanlık ya da doktora eğitimlerini tamamlayan diş hekimlerinin uzman unvanı alması kanuni olarak sayılmamıştır. 2011 yılında ise diş hekimliğinde uzmanlık dalları kanuni olarak tanımlanmıştır. Buna göre ortodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi, ağız, diş ve çene cerrahisi, ağız, diş ve çene radyolojisi, çocuk dişhekimliği ve endodonti diş hekimliğinde uzmanlık dalı olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde diş hekimi olarak bilinen mesleğin ayrı uzmanlık dalları oluşmuştur ve ortodonti uzmanları klinik ve bilimsel çalışmalarıyla mesleğe katkı sağlamaktadır. Uzman ortodontist hekimler,  dünya ortodonti camiasında da ülkemizi temsil etmektedirler.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Ortodonti Uzmanları Hangi Tedavileri Yapabilirler?

Ortodontist ya da ortodonti doktoru halk arasında bilindiği üzere sadece diş teli takan doktorlar değillerdir. Dişlerdeki ayrıklık, çapraşıklık, kapanışta zorlanma, çene eklemi bozuklukları, çene darlığı ve genişliği, estetik diş tedavileri dahil ağız içi problemlerin tamamında gerekli uygulamaları yapabilirler.

Ortodonti hekimi büyüme, gelişim dönemindeki çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde çene, yüz ve dişler bölgesindeki bozukluklara çeşitli yöntemlerle müdahale ederek daha iyi bir yüz estetiği, fonksiyon ve sağlık kazandırırlar.

  • Önleyici Ortodonti
  • Düzeltici Ortodonti
  • Çocuk Ortodonti
  • Yetişkin Ortodonti alanlarında tedavi yapabilirler.

İmplant, 20 yaş dişleri, çene kistleri, gömük dişler, endodonti, dolgu ve protetik diş tedavilerinde de diğer diş hekimliği dalları ile birlikte uygulama yapabilirler. Dişlerde ve ağız yapısında kusursuz bir görünüm isteyenler mutlaka ortodonti uzmanına gitmelidirler.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım