Ortodontik Tedavi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

ortodontik tedavi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Ortodontik Tedavi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş ve çene yapılarını olması gereken standartlara getiren, diş çapraşıklıklarını ve boşluklarını engelleyen, ağız sağlığını koruyan ortodontik tedavi ile ilgili hastaların doğru olduğunu düşündüğü ancak yanıldığı konular var. Doğru olduğu düşünülen bu konular hastaların doktor ve ortodontik tedavi korkularını arttırmaktadır.

Hekimlerinizden doğrusunu öğreneceğiniz ancak bizim de sizleri bilgilendirmek istediğimiz ortodontik tedavi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şunlardır:

 • Ortodontik tedavi çocukken yapılır.

Ortodonti tedavisi ile ilgili yanlışlar arasında en genel olanı budur. Ancak ortodontik tedavinin yaşı yoktur ve her yaştaki bireye uygulanabilir. Nasıl ve ne kadar süre uygulanacağı kişinin diş çapraşıklıklarına ve diğer ağız içi problemlerine göre değişir.

 • Ortodontik tedavi çok uzun sürer.

Ortodontik tedavi süresi de yine kişiye göre değişecektir. Aynı zamanda tedavide kullanılan braketler de diş çapraşıklıklarının hızlı şekilde bitip bitmeyeceğini belirlemektedir. 1 – 2.5 yıl arasında süren tedavi bazı hastalarda hızlı, bazılarında ise yavaş sonuç vermektedir.

 • Ortodontik tedaviyi her diş hekimi yapabilir.

Ortodonti ile ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında tüm diş hekimlerinin uygulama yapabileceği konusu da yer alıyor. Ortodonti, diş çene ve yüz bölgesindeki anormalileri tedavi eden farklı bir uzmanlık dalıdır ve bu alanda uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmalıdır. Ortodonti uzmanı olmayan diş hekimlerinin yaptığı tedavilere güvenmemek gerekir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları
 • Diş çekmeden ortodontik tedavi olmaz.

Son yıllarda kullanılan yöntemlerle birlikte hastaların büyük bir kısmında diş çekimi yapmadan ortodontik tedaviler bitirilmektedir. Böylece hastanın sağlıklı dişleri korunmaktadır.

 • Ortodontik tedaviye daimi dişler çıkınca başlanır.

Ortodonti hakkında yanlış bilinenler arasında tedavinin daimi dişler çıkınca başladığı durumu da yer almaktadır. Spesifik bir durum olan alt çenenin ileri yönde üst çeneden daha hızlı büyüdüğü kişilerde özellikle aileden de gelen genetik alt yapı da varsa, alt çene büyüme yönlendirilmesine 5 yaşında başlanabilir.

 • Ortodontik tedavi çok ağrılı bir tedavidir.

Son yıllarda geliştirilen teknolojilerle birlikte dişlere uygulanan kuvvet ve buna bağlı olarak ağrı şiddeti azaltılmıştır. Hafif ve devamlı kuvvetlerle diş köklerinin erime riski de ortadan kalkmıştır. Hastaların ortodonti tedavisinin ağrılı olduğu düşünceleri böylece geride kalmıştır.

 • Tedavi boyunca sadece sıvı gıdalar tüketilir.

Tel tedavisinde doğru bilinen yanlışlardan biri de tedavi boyunca sıvı gıdalar tüketileceği ve hastanın gelişiminin engelleneceğidir. Aksine sert, kabuklu ve çekirdekli yiyeceklerin dışında doktorunuzun önerdiği her yiyeceği rahatça tüketebilirsiniz.

 • Braketler takılırken dişler uyuşturulur.

Ortodontik tedavi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında dişlerin uyuşturulma durumu da yer almaktadır. Braketler dişlerin üzerine bir çeşit dolgu maddesi ile yapıştırılır ve anestezi yapılmaz. Bazı durumlarda lokal anestezi tercih edilebilir.

 • Ortodontik tedavi dişleri çürütür.

Ağız bakımına ve hijyenine dikkat edildiğinde herhangi bir çürük meydana gelmez.

 • Tedavi bittikten sonra dişlerin üzerinde leke kalır.

Ortodontik tedavi süresince dişler düzenli ve doğru şekilde fırçalanırsa diş lekeleri meydana gelmeyecektir.

 • Porselen braketler dayanıksızdır, kırılır.

Ortodonti tedavisi ile ilgili yanlışlar arasında porselen diş tellerinin dayanıksız olduğu konusu da yer alır. Kaliteli bir porselen braket kırılgan değildir, tedavi sonuna kadar sorunsuz şekilde ağızda kalabilir.

 • Porselen braketlerle tedavi daha uzun sürer.

Porselen braketler de metal braketlerle aynı süre içinde tedavi sonucu almayı sağlamaktadır. Hastanın ağız ve diş yapısına göre doğru braket, diş hekimi tarafından seçilecektir. Yanlış uygulanan diş telleri elbette tedavi süresinin uzamasına neden olacaktır.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi
 • Şeffaf plaklar ve lingual tedavi herkese uygulanabilir.

Ortodonti hakkında yanlış bilinenler arasında hangi plağın hangi hastaya kullanılacağı durumu da yer almaktadır. Şeffaf plaklar ve lingual ortodontinin uygulanabileceği vakalar sınırlıdır. Ortodonti hekimleri yapılan muayene sonucunda hangi alternatiflerin kullanılabileceğini belirtiler.

 • Randevuları kaçırsam sorun olmaz, tedavi aynı sürede biter.

Tedavi planınız size özel olarak belirleneceği için randevularınızı aksatmamanız gerekmektedir. Randevularınızı aksattığınız oranda tedavi süreniz uzayacaktır. Ayrıca dişleriniz tedavi edilmedikçe yanlış şekilde hareket edebilir.

 • Ortodontik tedaviden önce tüm yirmi yaş dişleri çekilir.

Diş teli takılmadan önce 20’lik dişlerin çekilmesi, ortodontik tedavi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar arasındadır. 20 yaş dişleri diğer dişlere zarar vermiyorsa, çürük değilse veya çürümeye elverişli bir durumda değilse çekilmemektedir. 20 yaş dişlerinizin çekilmesi durumu doktorunuz tarafından belirlenir.

 • Ortodontik tedaviden sonra dişler tekrar bozulur.

Ortodontik tedaviden sonra dişlerin bozulmaması için pekiştirme tedavisi uygulanır. Pekiştirme tedavisi kapsamında şeffaf plaklar kullanılır. Doktorun önerdiği şekilde kullanıldığında dişler eski şeklide dönmeye çalışmayacaktır.

 • Teller varken dişler fırçalanamaz.

Diş teli olan hastalar için özel diş fırçaları ve tel aralarını temizlemek için çeşitli fırçalar önerilmektedir. Teller takıldıktan sonra diş fırçalamaya ve ağız sağlığına daha çok özen gösterilmelidir.

Ortodonti ile ilgili doğru bilinen yanlışlar arasından sizin de kulaktan dolma edindiğiniz bilgiler olacaktır. Hekiminiz tedavi öncesinde tüm yanlış bilgilerinizi ve tereddütlerinizi ortadan kaldıracaktır.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım