ortodontik problemlerin sebepleri

Ortodontik Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

Ortodontik problemlerin sebepleri oldukça çeşitlidir. Doğru ağız ve diş yapısının oluşamaması sorunu olan ortodonti problemleri, genetik ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Günümüzde en yaygın nedeni süt dişlerinin erken kayıpları olsa da anneden küçük çene ve babadan büyük diş geçişi olması sonucu çocuklarda çapraşıklık meydana gelebilmektedir.

Küçük yaşlarda meydana gelen diş ve çene travmaları ile parmak emme gibi kötü alışkanlıklar da dişlerin yanlış konumlanmasına neden olabilir ve ortodonti ihtiyaçlarını arttırabilir. Ortodontik problemlerin nedenleri arasında en çok karşımıza çıkanlar:

 • Süt dişlerinin erken dönemde kaybedilmesi

Ortodontik sıkıntıların günümüzde yaygın olarak görülmesinin en büyük nedeni erken yaşta süt dişi kaybıdır. Eskiye nazaran günümüzde şekerli hazır gıdalar çok daha fazla tüketilmesi sebebiyle ve buna bağlı olarak koruyucu hekimliğin yeteri kadar yapılamaması veya anne babaların çürüyen dişlere daha bilinçli yaklaşamaması sonucu süt dişlerinin erken kaybı söz konusu olmaktadır. Zamanından daha erken kaybedilen süt dişlerinin yerine gelecek olan daimi dişler ağız içine ulaşamadan arkadaki veya öndeki daimi dişlerin henüz sürememiş daimi dişin yerine doğru kayması sonucu çapraşıklık meydana gelmektedir. Aynı zamanda arkalarda bulunan dişlerin öne hareketi ile alttaki dişlerin yeri kaybedilmektedir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları
 • Genetik faktörler

Ortodonti problemlerin sebepleri arasında genetik faktörler de yer alır. Anne ve babadan ya da önceki kuşak akrabalardan çeşitli iskeletsel sorunlar kalıtım gösterebilir. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlantılarda ileriki yüz büyümesinin tahmini yapılabilir. İskeletsel özellikler kalıtımla geçerken diş özelliklerinin kalıtımla geçme oranı düşüktür. Kalıtımsal yatkınlık özellikle alt çenenin ileri olması için geçerlidir. Yapılan araştırmalarda alt çene ileriliği olan çocukların 1/3’ünün aynı probleme sahip ebeveyni bulunduğu, 1/6’sının ise kardeşinde de bu problemin görüldüğü tespit edilmiştir. Dolayısıyla erken teşhis ve tedaviler bu tip vakalarda daha hızlı olabilir.

 • İskeletsel büyüme bozuklukları

Ortodontik problemlerin sebepleri nelerdir diye merak eden aileler iskeletsel büyüme bozukluklarını da göz önünde bulundurabilirler. Ortodonti problemleri, çocukların büyüme aşamalarında görülen aksaklıklardan kaynaklı meydana gelebilir. Bunlar:

 • Rahim içi şekillenme: Doğumda aşırı çene yetersizliği.
 • Alt çene doğum travması: Zor doğumlarda alt çene eklem bölgesinde basınç.
 • Çenenin çocuklukta kırılması
 • Kas disfonksiyonu: Kas tonusunda azalma ile çene bozuklukları.
 • Akromegali: Aşırı büyüme hormonu.
 • Dental gelişim bozuklukları: Eksik dişler, fazla dişler, sürmenin engellenmesi, travmatik yer değiştirme.
 • Zararlı alışkanlıklar
estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Parmak emme, dudak ısırma-emme, uzun süreli biberon- emzik kullanımı, tırnak yeme ve ya kalem ısırarak dişlere istenmeyen baskıların uygulanması ciddi ortodontik problemlerin sebepleri arasındadır. Ortodontik problemlerin nedenleri erken tanılarla önlenebilir, ortaya çıkan sorunlar ise ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilir.

 • Solunum yolundaki problemler

Ortodontik problemler solunum yollarında meydana gelen sıkıntılardan da kaynaklanabilir. Solunumun engellenmesi ve rahat nefes alınamaması nedeniyle çocuklarda ağız solunumu oluşabilir. Ağızdan solunum durumlarında zamanla çene kemikleri doğru gelişemez ve dişlerde bozukluklar meydana gelir. Solunum yolundaki bu engellerden bazıları bademcik iltihabı, polipler, adenoid vejetasyonudur. Bu engellerin ortodontist ve KBB uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir.

 • Beslenme bozuklukları

Beslenme bozuklukları da ortodontik problemlerin sebepleri arasında yer almaktadır. yeterli beslenemeyen kişilerde çene ve yüz yapısı gelişimi yeterli olmamakta ve buna bağlı olarak büyüyen ancak yeterli alan bulamayan dişlerde çapraşıklıklar meydana gelir. Bazı dişler de gömülü olarak kalır.

20 yaş dişlerinin gömülü halde büyümesi de diğer dişlerin sıkışmasına ve çapraşıklaşmasına neden olmaktadır. Ortodonti problemleri tespit edilir edilmez sebepleriyle birlikte çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi taktirde diş kayıplarına kadar büyük problemlerle karşılaşılabilir, kişinin yaşam kalitesi düşer, ağız sağlığı korunamaz.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım