ortodonti tedavisinde dikkat edilecekler

Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Ortodonti tedavisi sabır ve emek isteyen bir tedavi şeklidir. Uzun sürmesi ve çeşitli kısıtlamalar nedeniyle hasta için zorlayıcı bir tedavi süreci olsa da tedavi sonrası alınan sonuç, memnuniyet yaratıcıdır. 8 – 30 ay arasında değişen bu tedavi süresinde hastanın dikkat etmesi gereken belli başlı kurallar olacaktır. Tedaviyi ve kullanılan braketleri tehlikeye atmamak açısından hekim önerilerine uymak gerekecektir.

Ortodonti tedavisinde dikkat edilecekler arasında en önemlisi yeme – içme alışkanlıklarıdır. Diş teli takıldıktan sonra tüketilmemesi gereken yiyecekler ve içecekler vardır. Aynı zamanda ağız hijyeni ortodonti tedavi başarısına büyük etki edecektir.

Ortodonti Tedavisi Süresince Dikkat Edilecekler

Diş teli takıldıktan sonra hastanın bilinçlenmesi tedavi sürecine katkı sağlayacaktır. Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve hastanın özen göstermesi gereken konuların başında neleri yiyip neleri yiyemeyeceği gelmektedir. Tedavi süresince asitli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmak, ortodontistin önerdiği yöntemlerle katı gıdaları tüketmek gerekmektedir. Isırma ve koparma görevini dişleriniz bu süreçte tam olarak yapamayacağı ve tellerinizin kopma tehlikesi olduğu için bazı gıdalar düşmanınız olacaktır.

Yememeniz Gereken Gıdalar

Diş teli takılınca neler yenmez diye düşünenlere ortodonti hekimleri önerilerde bulunacaktır.  Kesinlikle uyulması gereken bu öneriler braketlerinizin kırılmasını ve tellerin kopmasını önleyecektir. Ortodontik tedavi süresince yememeniz gereken sert ve yapışkan gıdalar:

 • Fındık, fıstık leblebi ve badem gibi sert kuruyemişler
 • Tost, sandviç, sert simit, kızarmış ekmek, ekmeğin sert kısımları
 • Cips
 • Patlamış mısır
 • Karamelli ve yapışkan çikolatalar
 • Lokum
 • Sakız
 • Macun
ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Yerken dikkat etmeniz gereken yiyecekler:

 • Elma, armut, ayva gibi ısırma gerektiren meyveler. (Küçük parçalar halinde doğradıktan sonra tüketebilirsiniz.)
 • Çiğnenmesi gereken çikolata ve şekerler. (Yenmesi durumunda dil üzerinde eritilmelidir.)
 • Kemikli tavuk ve etler. (Dişler kullanılarak etler sıyrılmamalıdır.)
 • Salatalık, havuç gibi sert sebzeler. (Rende halde tüketebilirsiniz.)
 • Çekirdeği olan zeytin, kiraz, vişne, erik, kayısı gibi yiyecekler. (Çekirdekleri elle çıkarıldıktan sonra yiyebilirsiniz.)
 • Yiyeceklerin sert ve kızarmış kısımları. (Pide, pizza vb.)

Diş telleri ile içmemeniz gereken içecekler:

 • Kola
 • Gazlı içecekler
 • Hazır asitli içecekler

Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi yeme içme alışkanlıkları elbette. Hasta için tedavinin en zor bölümü bu olsa da bir süre sonra alışılacağı için herhangi bir sorun teşkil etmeyecek.

Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında ön dişlerle kesinlikle ısırarak yemek yenmemesi bulunuyor. Ön dişlerle yemek yenildiği taktirde braketlerin kırılması ya da dişten ayrılması ihtimali olduğu için dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu olmalıdır. Sert yiyecekler sonunda kopan diş telleri neticesinde tedavinin süresi uzamaktadır.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli takıldıktan sonra ne yenir diye merak edenler için verdiğimiz bilgiler sonrasında tedavinin bir diğer ayağı olan ağız ve diş sağlığından bahsedebiliriz.

Diş telleri ve braketler takıldıktan sonra teller arasına giren yiyecek artıkları daha rahat birikmekte ve diş aralarının temizliği daha zor olmaktadır. Bu nedenle her öğünden sonra mutlaka dişlerin normal diş fırçaları ile fırçalanması gerekmektedir. Aynı zamanda ortodonti doktorunun verdiği diş tellerini arasını temizleyecek fırçalar ile ağız sağlığı oluşturulabilir. Diş fırçalarının aynı zamanda her ay yenisiyle değiştirilmesi ve diş bakımının hekim önerilerine göre yapılması gerekir.

Diş temizliği yapılırken özellikle diş ile diş eti birleşim yerleri olmak üzere tüm dişler tek tek fırçalanmalıdır. Günde en az 3 kez fırçalanan dişlerin aynı zamanda günde bir kez arayüz fırçası kullanılarak normal diş fırçasının ulaşamadığı alanlarının temizlenmesi gerekir.

Tüm bu öneriler tedavi süresince diş yüzeyine yapıştırılan braketlerin kopmasını, çürük oluşmasını ve diş eti problemlerinin oluşmasını engellemektedir.

Ortodonti Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilecekler

Ortodonti tedavi bitiminde teller çıktıktan sonra, doktor önerisi ile pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Olması gereken dizilime gelen diş yapılarının korunması için görünen ya da görünmeyen braketlerle dişlerin eski yapısına dönmeye çalışması engellenmelidir. Hastanın da bu bilinçte olması ve önerilen zamanlarda pekiştirme apareylerini kullanması gerekir.

Aynı zamanda diş çürüklerini ve kırıklarını önlemek için ağız bakımına ve yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmesi de sağlıklı olacaktır. Güzel bir gülüş oluşturulduktan sonra korunmalı ve özen gösterilmelidir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım