ortodonti sürecini nasıl kısaltırız

Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız?

Ortodonti tedavisi hem zaman hem emek hem de sabır isteyen bir tedavi sürecidir. Diş teli taktırmak isteyenler, diş tellerinin ağızlarında ne kadar süre kalacağını merak ederler. Diş tellerinin uzun süre kullanılması her hastanın şikayetçi olduğu konuların başında gelir ve hekimlerine diş teli süresini kısaltmak için ne yapabileceklerini sorarlar.

Ortodontik bozukluğun şiddetine, hastanın yaşı ve uyumuna bağlı olarak değişen diş teli tedavi süresi, aynı zamanda hastanın tedavi sırasında ne kadar özenli ve dikkatli davrandığına da bağlıdır.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavi süresi, her hastanın ortodontik problemlerine, diş ve çene yapısı ile ağız sağlığına bağlı olarak diğer tedavilere ihtiyaç duyulup duyulmamasına göre değişmektedir. Diş teli tedavisi kaç ay sürer diye merak eden hastalara ortalama olarak 8 – 30 ay gibi bir periyot belirtilebilir.

Diş teli ne kadar süre takılır diyenler içinse, ortalama 8 – 24 ay gibi bir zaman dilimi belirtilebilir. Bazı özel durumlu hastaların diş yapılarına bağlı olarak tedavi süresi uzayabilir.

Diş teli tedavi süresi; ortodontist hekimin bilgi ve deneyimine, göstereceği özene ve hasta işbirliğine bağlıdır. Diş teli tedavi süresince hastanın ağız bakımına dikkat etmesi ve tellere zarar verecek durumlardan kaçınması avantajlı olacaktır. Doğru bir tedaviyle %100 başarı sağlanırken kısa sürede istenen sonuçlar alınabilir.

Otrodontik tedavide teller takıldıktan sonra hafif ağrı ve sızı olacaktır. Ayrıca yanak içerisinde braketlere alışıncaya kadar ufak tefek zedelenmeler ve yaralanmalar olabilir. Bunların hepsi geçicidir. Bir süre sonra dişler var olan kuvvete alışır. Tedavinin ilk sürecinde hasta sıkıntılı günler geçirse de istenen başarıya ulaşıldığında sonuç mutluluk verici olacaktır.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Ortodontik Tedavi Süresini Kısaltacak Öneriler

Aklınızda diş teli ne kadar süre takılır ya da ortodonti süreci uzun mudur gibi sorular ve endişeler olmadan tedavinizi tamamlamak istiyorsanız, doktorunuzun önerilerini ve yönlendirmelerini dinlemelisiniz.

Dişlerinize teller takıldıktan sonra, dikkat etmeniz gerekenler ve ortodonti sürecini kısaltacak öneriler:

  • Diş teli tedavi süresini kısaltmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu; ağız temizliği ve sağlığıdır. Çapraşık dişlerde normal dişlere oranla daha çok yiyecek birikmektedir. Birçok girinti ve çıkıntıya sahip tellerin de yapıştırılmasıyla, aşırı bir besin birikimi olacaktır. Bu durum da hem bakterilerin hem de plakların oluşumunu destekleyecek, zamanla çürüklere neden olacaktır. Dişeti hastalıkları ve iltihaplarına da uygun bir ortam yaratan sağlıksız dişler, tel tedavisiyle risk altında olacaktır. Ancak hekiminizin söylediği gibi tel bakımınızı yaptığınızda dişlerinizin sağlığı korunacaktır.
  • Ortodonti tedavi süresini kısaltacak bir diğer husus da diş tellerinin kopmasına neden olmayacak yiyecekleri tüketmektir. Bu nedenle şekerli, asitli, yapışkan ve sert gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Sakız, lokum, çikolata gibi dişlere yapışacak olan yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Sert meyvelerin küçük parçalara bölünmeden yenmemesi gerekmektedir.
  • Asitli gıdalardan uzak durmanız diş braketlerinizin zarar görmemesini sağlayacaktır.
  • Kuruyemiş ve cips yeme gibi alışkanlıkları da bırakmanız gerekmektedir.
  • Dişlerinize, ağzınıza ve çenenize darbe gelecek durumlardan kaçınmanız gerekmektedir.
  • Ağız dışı apareyler kullananların spor ve diğer fiziki aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

Diş teli süresini kısaltmak için, mümkün olduğunca doğru şekilde beslenmek, tellere zarar verecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Ortodontist hekiminizin tavsiyelerine uyduktan sonra diş teli tedaviniz kısa sürede bitecektir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım