ortodonti nedir

Ortodonti Nedir?

Ortodonti halk arasında diş teli tedavisi adıyla bilinen dişler ve yüzün estetiğinin düzeltilmesini hedef alan bir bilim dalıdır. Latincede “orto” düzeltmek anlamına gelirken “donti” diş ve çevre dokularını ifade etmektedir.

Diş hekimliğinin diş, ağız ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen dalı olan ortodonti, aynı zamanda bu düzensizliklerin ilerlemesini durdurmak, ağız ve diş sağlığını korumak, dişlerin olması gereken şekilde dizilmesini sağlamak ve iyi bir estetik fonksiyon kazandırmak amacındadır.

Halk arasında diş teli tedavisi yapılan hekimlik dalı olarak bilinen ortodonti, çocuk ve yetişkin her yaştan insana uygulanabilmektedir. Erken yaşta başlanan ortodonti tedavisi, çocuklarda çene gelişimine destek olarak dişlerin doğru pozisyona geçmesine yardımcı olurken yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlamaktadır.

Ortodontik tedavi, sağlıklı bir ağız, etkileyici ve doğal bir görünüm kazandırırken uzun süre kullanacağınız dişlere sahip olmanızı garantilemektedir. Tıp ve diş hekimliğinin çeşitli branşları ile ortak çalışmalar yapan ortodonti, sadece dişleri değil yüz dengesizliklerini de tedavi etmektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte ortodonti tedavisi hız kazanmıştır. Teşhis aşamasında kullanılan ekipmanlar ve estetik yaklaşımlarla hasta memnuniyeti ve konforu ön plana alınmış ve en iyi sonuçlar elde edilir olmuştur

Ortodonti Neden Gereklidir?

Diş teli tedavisi, dişlerdeki estetik problemlerin yanı sıra ağızdaki hijyen ve işlev sorunlarını da çözmektedir. Çiğneme fonksiyonlarının ve diş çevresindeki dokuların sağlığının tekrar kazanılmasını sağlamaktadır.

Üst çene veya alt çenenin, normalden önde veya geride olduğu iskeletsel problemleri çözmek, çürük ya da travma nedeniyle erken kaybedilen süt dişlerinin korunması, parmak emme veya uzun süre yalancı emzik/biberon kullanımının yarattığı damak ve diş yapısı rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak, kapanış bozukluklarını gidermek, diş kayıplarının ve çürüklerinin önüne geçmek için ortodonti tedavisi gereklidir.

Normal standartlarda diş dizilimi ve çene yapısı için önleyici ve düzeltici ortodontik tedavi yöntemlerinden yararlanmak gerekir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Ortodontik Bozuklukların Nedenleri Nelerdir?

Ortodontik bozukluklar zamanla kendiliğinden ve kötü alışkanlıklar nedeniyle oluşabilir. Diş teli ve diğer ortodonti tedavilerine ihtiyaç duyulan problemlerin nedenleri:

 • Beslenme bozuklukları
 • Ağızdan nefes alma
 • Parmak emme
 • Yalancı emzik kullanımı
 • Uyurken sürekli aynı tarafta yatmak
 • Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar
 • Süt dişlerinin erken kaybı
 • Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri
 • Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
 • 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler
 • Genetik olarak yatkınlık
 • Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar

Diş ve ağız sağlığının oluşturulmasında engel olarak adlandırabileceğimiz bu nedenler, erken müdahalelerle ortadan kaldırılabilir ve kişiye sağlıklı bir hayat sunabilir.

Ortodontik Bozuklukların İpuçları Nelerdir?

Ortodonti tedavisine ihtiyacınız olduğunu anlayacağınız ve hemen diş hekiminize başvurmanız gereken durumlar ise şunlardır:

 • Çapraşıklık, yanlış konumlanmış veya sürmemiş dişler
 • Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene
 • Yanak ısırma ve dudak ısırma
 • Önde konumlanmış dişler
 • Alt ve üst dişlerin temas etmemesi veya anormal bir şekilde kapanması
 • Dengeli olmayan yüz görünümü
estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Koruyucu Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik bozuklukların nedenleri ve belirtilerini ortadan kaldırmak için diş teli tedavisi çeşitlerine başvurulur. Her yaş ve diş problemi için farklı yöntemler uygulanan ortodontik tedavide ilk yöntem koruyucu ortodontidir.

Koruyucu otrodontik tedavi amacı, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeni dişlere yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca erken müdahalelerle diş çürüklerinin de önüne geçilir.

Önleyici Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti dalının bir diğer tedavi yöntemi de önleyici ortodontidir. Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma, dil emme gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek amacıyla uygulamalar yapılan önleyici ortodonti alanında ayrıca daimi dişlere yer açmak için de hareketli aygıtlar kullanılarak tedaviler yapılır.

Önleyici ortodonti genellikle çocuklar için erken yaşlarda uygulanır. Bu nedenle anne ve babaların ortodonti bozuklukları hakkında bilinçli olmaları gerekir.

Sabit Ortodontik Tedavi Nedir?

Sabit ortodontik tedavi, sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Daimi dişler sürdükten sonra 12 – 13 yaşlarında ortodontik bozuklukları gidermek için dişlerin üzerine yapışan ve tedavi boyunca çıkarılamayan braketler ve tellerle sabit ortodontik tedavi yapılır. Ayrıca estetik kaygıları olanlar için dişlerin iç yüzeylerine braketler takılabilir, kişinin ortodontik sorunlarına göre damaklıklar ve çeşitli apareyler kullanılabilir.

Sabit ortodontik tedavide amaç, diş ve çene problemlerini en hızlı şekilde çözmektir. Metal ve şeffaf braketler ile kişiye uygun şekilde tasarlanarak yapılır.

Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi bittikten sonra tellerin çıkarılmasıyla birlikte dişler eski pozisyonuna dönmek isteyebilir. Dişleri mevcut pozisyonlarında tutmak için sabit ya da hareketli pekiştirme apareyleri kullanmak kişinin düzeltilen dişlerinin tekrar çapraşık olma durumunun önüne geçecektir. Bu nedenle pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır.

Ortodonti tedavisi, her yaşta ve belli yöntemlerle uygulanabilen avantajlı bir tedavidir. Uzman hekim kontrolünde çocuk yaşta başlanarak daha hızlı sonuç alınabilir. Dişlerinin ve ağız yapılarının olması gereken standartlara gelmesini isteyenler ortodonti uzmanları ile bir araya gelerek tedavi süreçlerini konuşabilirler. Sağlıklı dişler için ne kadar erken hareket edilirse o kadar hızlı sonuç alınır.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım