Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi? Hangisini Seçelim?

metal diş teli mi şeffaf diş teli mi

Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi? Hangisini Seçelim?

Ortodonti tedavisinde farklı malzemelerden üretilen teller, braketler ve apareyler kullanılır. Diş teli, dişlerdeki konum ve diziliş bozukluklarını, şekil ve yamuklukları düzeltir. Tedavide, sağlıklı ağız ve diş yapısı oluşturmak, hastalara güzel bir gülüş kazandırmak amaçlanır. Diş teli tedavisi yaptıracak olanların ise aklında genellikle şu soru vardır: Metal diş teli mi, şeffaf diş teli mi?

Tel tedavisi yapılırken hangi diş telinin kullanılacağı, akıllarda en önemli soru işaretini oluşturmaktadır. Yıllardır kullanılan klasik metal teller ile son dönemlerde giderek talep gören şeffaf teller arasında seçim yapmakta zorlanılır. Şeffaf diş telinin, estetik olarak daha iyi görünmesi tercih sebebi olurken metal tellerin ise hızlı tedavi süreci ve ekonomik oluşu cezbedicidir.

Tedavi açısından, metal diş teli ve şeffaf diş teli aynı işlevi görmektedir. Bu nedenle kişisel tercihleriniz tedavinizin yönünü belirleyecektir. Doktorunuzun önerileriyle birlikte doğru diş telini seçebilirsiniz.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Klasik Tedaviler Güvenilirdir Diyenlere Metal Diş Telleri!

Metal diş teli, ortodontik tedavilerde en çok kullanılan braket türüdür. Dişlerin iç ya da dış tarafında yerleştirilebilir. En belirgin braket tipi olduğu için estetik kaygısı olan hastalar tarafından tercih edilmezler.

Diş teli çeşitleri arasından en hızlı sonucu veren teller olan metal diş telleri, diğer braketlere göre dayanıklılık açısından da en iyi olandır. Farklı malzemeden üretilen metal braketler de bulunmaktadır. Metal braketlerin arasından geçen telleri tutmak için kullanılan lastikler renkli ya da şeffaf olabilir. Rutin kontroller esnasında bu lastikler değiştirilir. Eğer klasik tedavi yöntemlerinden şaşmam derseniz metal diş teli uygulamalarını yaptırabilirsiniz.

Görüntüsüne Dikkat Edenlere Şeffaf Diş Telleri!

Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünenlere şeffaf diş telinin özelliklerinden de bahsedelim. Şeffaf diş telleri, braketlerinin ve tellerinin görünmesini istemeyen hastalar için ideal yöntemdir. Farklı malzemelerden üretilmiş şeffaf diş telleri vardır. Dolayısıyla diş telinden beklenilen sonucun alınması yapımında kullanılan malzeme ile ilgilidir. Porselen ya da seramik tellerin metal tellerden hiçbir farkı yoktur. Kullanıma bağlı olarak:

  • Metal tellere göre daha kolay lekelenirler.
  • Dişe yapışma güçleri metal tellere göre daha zayıftır ve daha kolay kırılırlar.
  • Diş temizliğinin iyi yapılmadığı durumlarda diş tellerinin etrafında diş taşı oluşur. Bu durum da tedaviyi yavaşlatır.
  • Şeffaf diş tellerinin üzerindeki kuvvet kolları metale göre daha kısa olduğu için şeffaflarla çalışmak doktorunuz için metale göre daha zordur.

Şeffaf diş telinin halk arasında tedavi süresini uzattığına dair bir yanılgı durumu vardır. İster metal ister şeffaf diş teli olsun, dişlerin bakımının aksatıldığı durumlarda diş taşı oluşması ve tedavinin gecikmesi söz konusudur. Dolayısıyla diş tellerinin hijyeninin sağlanması, tedavi süresi açısından en önemli faktörlerdendir.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Metal Diş Telleri İle Şeffaf Diş Telleri Arasındaki Farklar

Metal diş teli ve şeffaf tel arasında tercihini yapamamış olanlar, uzun süre kullanacakları teli doğru seçmek isteyenler için şeffaf ve metal tel arasındaki fark listemiz şöyle:

  • Klasik tel tedavi yöntemi olan metal tellerde ağız içi görüntü bozulacaktır. Şeffaf teller ise belli olmadıkları için herhangi bir estetik sorun yaratmayacaktır.
  • Metal diş telleri porselen dediğimiz şeffaf diş tellerine göre daha kolay temizlenirler. Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi diye düşünenler bu durumu da göz önüne alabilirler.
  • Şeffaf diş telleri takılan dişler, metallere göre daha kolay lekeleneceği için diş sararmaları meydana gelerek hastayı rahatsız edebilir.
  • Metal teller, şeffaf tellere göre daha dayanıklı olduğu için tercih edilebilir.
  • Şeffaf diş telinin metal diş telinden farkı olarak gösterebileceğimiz bir durum da; diş taşı oluşumuna daha müsait olmalarıdır. Dolayısıyla diş çürükleri daha hızlı meydana gelebilir.
  • Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünen hastalar bütçeleri için metal diş tellerinin daha uygun olacağını bilmeliler.

Her iki tel tedavisinde de tedavinin ilk aşamalarında ağız içi yaralar görülebilir. Ayrıca her iki tedavide de hasta, her istediğini yiyip içemez. Metal diş teli ve şeffaf diş teli tercihlerine alternatif olacak şeffaf plaklarla da tedavi yapılabilir. Dileyen hastalar, takıp çıkarılabilen, diş sarartma riski bulunmayan, ağrı ya da ağız içi tahriş yapmayan şeffaf plakları tercih edebilirler.

Hangisi Daha Pahalı? Şeffaf ve Metal Tel Arasındaki Fark

Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi sorunuzu yanıtlayacak en büyük kriterlerden biri tel fiyatları olacaktır. Diş teli tedavileri yüksek maliyetle yapılacağından, doktorunuz bütçenize uygun bir ödeme planı oluşturarak daha rahat ödeme yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bütçenizi sarsmayacak bir diş teli tedavisi görmek isterseniz metal diş tellerini tercih edebilirsiniz. Ancak diş teli taktırırken sadece fiyatlarını göz önünde bulundurmamalı, en iyi sonucu almaya odaklanmalısınız. Diş ve çene yapınıza en uygun tedavi yöntemini doktorunuzla birlikte seçmelisiniz.

Doğru tedavi, sizin için en iyi olandır…

randevu al
doktora sor
sizi arayalım