Lingual Tedavi

lingual diş teli

Lingual Tedavi

Lingual ortodonti tedavisi, dişlerdeki pozisyon bozukluklarının ve çapraşıklarının düzeltilmesinde, dişlerin iç kısmına, yani dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı yöntemdir. Son yıllarda estetik görünümün önem kazanmasıyla popüler olan lingual tedavi, braketlerin ve ark tellerinin lingual yüzeyde yer almasından dolayı dişlerde tel olduğunun anlaşılmamasını sağlamaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen dişlerin iç yüzeyleri için diş telleri her kişiye özel olarak üretilir.

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanır?

 • Dişlerinde çapraşıklık olanlara
 • Dişlerinin arasında boşluk olan kişilere
 • Dişlerinde diziliş problemleri olanlara
 • Estetik kaygısı olan kişilere
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere
 • Diş gıcırdatma veya çarpma gibi travmalar yaşayanlara uygulanır.

İçten (Lingual) Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

lingual tedavi

Kişiye Özel Teller

İlk muayene ile kişinin ortodontik bozukluklarının tespiti, her kişinin iç ağız yapısına göre lingual tel tasarımı.

lingual ortodonti

Tedavi

Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için dişlerin arka kısmına görünmeyen(lingual) tellerin takılması.

lingual ortodonti fiyatları

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, lingual tellerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti.

Neden Lingual Diş Teli Tedavisini Seçmelisiniz?

Lingual diş teli tedavisi son yıllarda görünümüne önem verenlerin tercih ettiği görünmez ortodontik tedavi uygulamasıdır. Eğer sizin için de görüntünüz çok önemliyse ve klasik metal diş tellerinin görünümü sizi rahatsız ediyorsa lingual diş tellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca mesleğiniz gereği sürekli insanların karşısında olmak zorundaysanız lingual diş telleri sizin için en iyi çözümlerden biridir.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de görünmeyen diş telleri dediğimiz lingual tedavi avantajlı olacaktır. Gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanmak isteyenler alternatif olarak lingual tedaviyi değerlendirebilirler.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Lingual ortodonti, her hasta için özel olarak tasarlanan diş teli uygulamalarını kapsadığı ve gizli teller ile yapıldığı için ortodonti tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlıyor. Kişilerin gülüşlerini özgür kılan lingual tedavi ile hastaların diş tellerine bakış açıları olumlu yönde değişiyor.

 • Ağzınızdaki diş telleri dışardan görünmezdir.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
 • Tedavilerini uzun süredir erteleyenler için estetik görünüm kolaylığı sunar.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Temizliği oldukça kolaydır.

Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.

Dış görünümüne önem veren ve ileri yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için lingual diş telleri en doğru seçim olacaktır.

lingual diş teli tedavisi
lingual diş telleri

Lingual Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Her diş teli tedavisinde olduğu gibi lingual teknikte de birkaç dezavantaj vardır. Bunların en başında tedavi süresinin klasik yöntemlere göre biraz daha uzun sürmesi yer alır. Diş tellerinin arka kısımdan baskı yapması ön kısımdan baskı yapması kadar etki etmeyeceği için dişlerin istenen görünüme ulaşması için daha uzun süre gerekecektir. Ayrıca diş temizliği klasik diş tellerine nazaran daha zordur. Bu yüzden diş temizliği, fırçalama gibi işlemlerin daha dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bahsettiklerimiz dışında lingual tedavinin herhangi bir dezavantajı yoktur.

Lingual Tedavi SSS

Lingual tedavi pahalı mıdır?
Lingual diş teli tedavisi ne kadar sürer?
Lingual diş teli nasıl temizlenir?
Lingual braketlere alışma süreci nasıldır?
Lingual diş teli acıtır mı?
görünmeyen diş teli

Görünmeyen Teller

Lingual diş teli tedavisi ile karşıdan bakıldığında görülmeyen, iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz diş tellerinizin konforunu yaşayacaksınız.

Her Yaşta Uygulama

Görünmez diş telleri ile ortodonti tedavilerinde esneklik, her yaştan kişiye uygulanabilirliğin rahatlığı ve mükemmel sonuca hızla ulaşmanın verdiği güvenle ayrıcalığa kavuşacaksınız.