Kompozit Dolgu

kompozit dolgu

Kompozit Dolgu

Diş hekimleri tarafından en sık uygulanan estetik dolgu çeşidi olan kompozit dolgu; beyaz dolgu, ışınlı dolgu ya da lazer dolgu olarak da bilinmektedir. Kompozit dolgu içinde silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Çürüyen, kırılan ya da herhangi bir deformasyona uğrayan dişleri onarmak için kullanılan kompozit dolgu, diş renginde olduğu için estetik kaygıyı ortadan kaldırmaktadır. Ön ve arka dişlerde başarıyla uygulanan kompozit dolgu, diş arasındaki boşlukların kapatılması ve dişlerin sağlamlaştırılmasını da sağlaması açısından önemlidir.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Çürümüş, kırılmış ve aşınmış dişlerde dolgu malzemesi olarak
 • Renkleşmiş dişlerin görünümünü düzeltmek için
 • Dişler arasındaki boşlukları kapatmak için
 • Dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için
 • Gülüş tasarımı yapma amacıyla kullanılır.

Kompozit Dolgu – Kişiye Özel Tasarım

ön diş kompozit dolgu

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun kompozit dolguların tasarlanması.

estetik kompozit dolgu

Tedavi

Diş kırıklarının giderilmesi ve estetik görünümün sağlanması için diş şekline uygun dolgunun ideal şekilde yerleştirilmesi.

kompozit dolgu zararları

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişiye uygulanan kompozit dolgu dişlerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavi edilmesi.

Kompozit Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Aynı gün içerisinde tek bir seansta uygulanabilen kompozit dolgular ilk olarak hekimin diş rengini belirlemesi ile başlar. Sonrasında kompozit dolgunun uygulanacağı bölgedeki çürükler ve yumuşamış diş dokusu temizlenir. Pürüzsüzleştirme yapıldıktan sonra dişe asit tatbik edilir ve kompozit dolguya şekil verilir. Kompozit dolgu ışın cihazı ile sertleştirildikten sonra hazırlanan kavite dediğimiz diş kalıbının içine kalınlığı 2 mm’yi geçmeyecek tabakalar halinde yerleştirilir. Doğal diş formu verilen kompozit dolgular, dişe yerleştirilir ve kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılır. Hasta normal hayatına aynı gün içinde dönebilir ve dişini kullanabilir. Ortalama yarım saat süren kompozit dolgu işlemi süresi, aynı gün içerisinde birden fazla dişinize kompozit dolgu işlemi uygulanacaksa değişebilir.

Kompozit Dolgu Tedavisinin Avantajları

Kompozit diş kaplama yöntemi ile diş kırıkları ve diş aralarındaki boşluklar giderilerek hastaya güzel ve sağlıklı bir gülüş kazandırılmaktadır. Sadece kırık dişler için değil, ön diş kompozit dolgu ya da arka diş dolguları olarak kullanılan kompozit dolgu tedavisi avantajları:

 • Zaman kaybınızı önler ve kompozit dolgu yapımı tek seansta tamamlanır.
 • Kompozit dolgu tedavisi hem ön dişlere hem de arka dişlere kolaylıkla uygulanabilmektedir.
 • Kompozit diş kaplama tedavisinin geniş renk skalası olduğu için her diş rengine uygun olan dolgu işlemi yapılabilmektedir.
 • Estetik kompozit dolgu uygulama işleminden sonra dişler hemen kullanılmaya başlanabilmektedir.
 • Kompozit dolgu yapımı ve yapıştırılması sonrasında cilalama ve temizleme işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.
 • Kompozit dolgular görsel olarak estetik uygulamalardır.

Diş kırıklarıyla birlikte meydana gelecek ciddi diş kayıplarının önüne geçen kompozit dolgu, eski tip dolguların neden olduğu görünüm bozukluklarını geride bırakırken kişiye doğal bir gülüş kazandırmaktadır.

kompozit dolgu fiyatları

Kompozit Dolgu Tedavisinin Dezavantajları

Dişlerin eski görünümlerine kavuşmalarını sağlayan estetik kompozit dolgu tedavisinin herhangi bir ciddi dezavantajı bulunmamaktadır. Kolaylıkla çözülebilecek ve doktorunuzdan öneri alabileceğiniz kompozit dolgu dezavantajları:

 • Dişlerde geçici hassasiyet oluşur. Uzun süreli hassasiyetlerde doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Kola, çay, alkol gibi içecekler ve sigara kullanımı kompozit dolgularda renklenmelere neden olabilir.
 • Kompozit dolgu yapılan dişler ile sert yiyecek tüketmek diş kırıklarına tekrar sebep olabilir.
 • Kompozit dolgular aynı zamanda amalgam dolguya oranla daha maliyetlidir.

Dayanıklılık düzeyleri ve süreleri amalgam dolgulara göre düşük olan kompozit dolgular, hekim önerilerine dikkat edildiğinde yıllarca rahatlıkla kullanılabilir.

Kompozit Dolgu Tedavisi SSS

Kompozit dolgunun ömrü ne kadardır?
Kompozit dolgu sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Kompozit dolgu pahalı bir uygulama mıdır?
Kompozit dolgu kaç seans sürer?
kompozit diş kaplama

Yepyeni Dişler

Kompozit dolgu tedavisi ile güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz, diş kırıklarının ve eski dolguların yerini alacak yepyeni dişler.

Sağlıklı ve Güçlü

Kompozit dolgu uygulamalar ile estetik görünümünü ve fonksiyonunu kazanan daha güçlü ve sağlıklı, dayanıklı ve dirençli dişler.