Kanal Tedavisi

img

Kanal Tedavisi

Eskisinden Daha Güçlü Dişler

Kanal tedavisi olarak da bilinen Endodonti, diş pulpası (damar, sinirler) ve periapikal dokuların (kök ucu ve çevresi) hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalı ve diş hekimliği branşıdır. Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulması süreçlerini gerçekleştirir. Dişlerin ağızda en uzun süre kalmasını amaçladığı için diş hekimliği branşları arasında çok büyük öneme sahiptir.

İlerlemiş dişeti iltihaplarında, travma sonucu diş kırıkları olduğunda, dişlerde meydana gelen aşırı kuvvet kaynaklı dişin fonksiyonlarını yitirmesi halinde de Endodonti uygulanarak diş köklerinin ve dişlerin zararlı yapılardan arınması sağlanabilir.

Fiber post ya da post core uygulaması, aşırı madde kaybı olan dişlere yapılan dolguların başarısız olmasını engelleyen ve kanal tedavisinden destek alınarak uygulanan tedavi yöntemidir. Çivi, vida benzeri yapılara “post” denilmektedir. Post-core, döküm işlemi ile metal alaşımlardan laboratuvarda üretilebildiği gibi hazır kök vidaları ve kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak da uygulanabilir. Diş kökünün güçlendirilmesini amaçlayan fiber post dental ile madde kayıplarından kaynaklanan diş kırılmalarının ve kayıplarının önüne geçilir.

Dişlerde geri dönüşümsüz hasarların olduğu durumlarda, periodontal açıdan sorunlu dişlerde, dolgu ile tamiri olmayan çürüklerde ve madde kayıplı dişlerde, protez yapılışında fiber post uygulaması kullanılabilir.

Apikal rezeksiyon, inatçı kök apselerinde diş köküne dışarıdan yapılan tedavi müdahalesidir. Dişin kök ucunun ve etrafındaki ilişkili enfekte veya patolojik dokunun çıkartılması işlemidir. Kanal tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda yapılan apikal rezeksiyon, dişin kökünün ve apsenin olduğu bölgede çene kemiği üzerinden küçük bir pencere açılması ile yapılırken apsenin temizlenmesiyle tamamlanır. 30 – 90 dakika sürebilen apikal rezeksiyon uygulamaları, kanal tedavisinin başarılı olma oranını yükseltir. Apikal rezeksiyonun yapılabilmesi için hekim kontrolünde tedavi planı oluşturulur.

Kanal tedavisinde başarı sağlanamayan durumlarda, travma sonucu diş kökünün son üçlüsünde oluşan kırıklarda, altında daimi diş oluşmamış süt dişleri için apikal rezeksiyon uygulamasının kullanılması avantajlıdır.

Kanal Tedavisinde Profesyonel Yöntemler!

Endodonti uygulamalarında fiber post ve apikal rezeksiyon yöntemleri ile tedavi süresini en aza indirecek, kişiye özel hızlı ve güvenilir tedaviler.

Sağlıklı gülüşlerin adresi Ömer Polat Diş Kliniği!

diş hekimi ömer polat
kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişlerin damar ve sinirleri ile kök ucu ve çevrelerinde meydana gelen hastalıklara uygulanan yöntemlerin bütünüdür. Dişlerde oluşan çatlak ve kırıkların, çürük ve deformasyonların giderilmesi için uygulanır.

Dişlerin ağızda uzun süre kalması ve eski canlılıklarına kavuşması amacıyla yapılan kanal tedavisi, hastanın doğal diş hissi yaşamasını sağlamaktadır. Enfekte sinirlerin temizlenmesinde en iyi çözüm olarak uygulanırlar.

Neden Kanal Tedavisine İhtiyacınız Var?

Dişilerinizin sinirlerine kadar ilerlemiş çürükler için, travma sonucu diş sinirlerini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda, ilerlemiş diş eti hastalıklarında, dişlerinizin canlılığını kaybettiği ve hassaslaştığı durumlarda kanal tedavisine ihtiyacınız vardır.

Ağrı ve şikayetlerinizi sonlandırmak, dişlerinizi kaybetmemek, diş köklerinizin zararlı yapılardan arınmasını sağlamak istiyorsanız kanal tedavisi en doğru yöntem olacaktır. Uzman hekim kontrolünde sağlıklı dişlere kavuşmanız mümkündür.

kanal tedavisi nedir
dişte kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, lokal anestezi altında yapılan hızlı ve acısız bir uygulamadır. Diş ve çene dokularındaki duyarlılıklar yok edildikten sonra çürükler temizlenir ve kırık diş parçaları çıkarılır. Diş kökündeki sinir ve dokular temizlenir. Kök kanalı şekillendirilir, kök ucunu iyileştirecek ilaçlar kullanılır.

Dişte kanal tedavisi, kanal içerisinin özel dolgu maddeleriyle doldurulması sonucu tamamlanır. Dişin çevre dokularla ilişkisi kesildiği için enfeksiyonun tekrarlanmaması sağlanır. Hasta sağlıklı dişlerini yıllarca kullanabilir.

Kanal Tedavisi İle Yepyeni Dişleriniz Olsun!

Ömer Polat Diş Kliniği olarak uzman kadromuz ile kanal tedavisi uygulamalarımız sonucunda sizlere sağlıklı ve güçlü dişler sunuyoruz. Diş kayıplarının ve çürüklerinin önüne geçerek hayata güvenle gülümsemenizi sağlıyoruz. Kanal tedavisinden sonra da düzenli kontrollerle dişlerinizi yalnız bırakmıyoruz.

Kanal tedavisi yaptırmak ya da kanal tedavisi bilgi almak için hasta danışmanlarımızı arayabilirsiniz…

kanal tedavisi diş

Kökten Uca Güçlü Dişler!

0
200+ Endodonti

Diş kayıplarının önüne geçecek, köklerin zararlı yapılardan arınmasını sağlayacak hızlı kanal tedavi yöntemleri ile 300’den fazla hastaya sağlıklı dişler.

0
170+ Fiber Post

Başarısız dolguları tarihe karıştıran, diş köklerini güçlendiren fiber post uygulama ile 170’ten fazla hastaya yıllara direnecek güçlü dişler.

0
50+ Apikal Rezeksiyon

İnatçı kök apselerine karşı %100 başarı sağlayan apikal rezeksiyon yöntemi ile 50’den fazla kişiye acısız ve ağrısız kanal tedavileri.