Implant Zararlı Mıdır? Implantın Yan Etkileri

implant zararlı mıdır

Implant Zararlı Mıdır? Implantın Yan Etkileri

Günümüzde doğal dişlere en iyi alternatif olarak görülen implantlar, tüm dünyada %98 başarı oranıyla uygulanmaktadır. Hastaların ise akıllarındaki en büyük soru “İmplant zararlı mıdır?” olmaktadır. İmplant diş yapımında genellikle titanyum kullanıldığı için hastalarda herhangi bir reaksiyon görülmemektedir. Ancak yanlış uygulama ve malzeme seçimi implantın zararları ile karşılaşılmasına neden olmaktadır.

Ortopedi alanında kullanılan titanyum, implant dişler için de üretim malzemesi olarak tercih edilmektedir. İmplantlar çene kemiği ile bütünleştiği için uygulamada hata yapılması ya da uygulamanın kötü yapılması halinde yan etkiler görülebilir. Ağız içinde hastanın ihtiyacından daha fazla implant uygulanması dahi olumsuz etkilere neden olabilir.

Kemik dostu olan titanyum elementi ile üretilen implantlar, son zamanlarda başka maddelerle de yapılmaya başlanmıştır. Ticari kaygı nedeniyle kullanılan bu malzemeler nedeniyle implantlarda sorun yaşanması kaçınılmazdır. Yanlış implant kullanımı, ağız bakımına dikkat edilmemesi, implant markası, doktorun bilinçsizliği tedavide sıkıntılara neden olabilir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

İmplant Tedavisindeki Zararlar Nelerdir?

Yanlış implant seçimi ve tedavide yapılan hatalar sonucu karşınıza çıkabilecek olan implant zararları:

 • Enfeksiyon ve iltihap

İmplantın zararları arasında çevre dişlerin bazı durumlarda iltihap ve enfeksiyon oluşturması yer alır. Genellikle ağız sağlığına dikkat edilmemesi durumunda ortaya çıkan enfeksiyonlar, sigara alışkanlığı ve şeker hastalığı olanlarda daha sık görülür.

 • Implant köklerinin açığa çıkması

İmplant yapılan hastanın diş eti çekilmesi gibi problemleri olursa, implant dişlerin kökleri açığa çıkabilir. Bu durumda da bakteri birikmesi ve enfeksiyon gelişmesi görülür. Bakteri oluşumlarını engellemek ve implant dişleri tehlikeye atmamak için ağız ve diş bakımının özenle yapılması gerekir.

 • İmplantı vücudun reddetmesi

İmplantın zararları arasında en önemlisi, vücudun implantı reddetmesidir. Bağışıklık sisteminin implantı istememesi durumunda diş kayıpları yaşanabilir. Titanyum alerjisi olan, dişlerini gıcırdatan ve sigara içen kişilerde daha sık görülmektedir.

 • Sinirsel sorunların görülmesi

Implant zararları arasında, implant diş yerleştirilme sonrası sinir hasarı görülmesi durumu da yer alır. Bu hastalarda diş etinde his kaybı ve ağrı oluşabilir. Yemek yerken, konuşurken ya da tıraş olurken hastalar oldukça zorlanır. Bu durum hekimin deneyimi ile ölçülebilir. İmplant tedavisinde deneyimli olmayan hekimler sinir hasarı yaratabilirler.

 • Titanyum alerjisi

İmplant diş yapımı sırasında titanyum alerjisi olan kişilerde implantın çıkarılması gerekebilir. Özellikle bağışıklık sistemi sorunları olanlarda bu durum görülebilir.

 • Sarı tırnak sendromu

Implant diş zararları arasında sarı tırnak sendromu da yer alır. Implant yerinden çıkarıldığında rahatsızlığın kaybolduğu görülecektir.

 • Florür reaksiyonu

Florürlü diş macunu kullanımı durumunda, titanyumun florit ile reaksiyona girdiği görülebilir. Diş implantlarının zararları arasında yer alan bu durumu implantlarınızın çıkarılması ile aşabilirsiniz.

 • İmplant hatası ve sinüs sorunları

İmplant yan etkileri olarak görülecek bir durum da sinüs sorunlarıdır. Sigara kullanımı ve enfeksiyon oluşması durumunda çene kemiği implant ile kaynamakta sorun yaşayabilir. Ayrıca üst çeneye yerleştirilen implantların bazı hastalarda sinüs problemlerine yol açması da implantın zararları arasında yer almaktadır.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

İmplant zararları arasında kan damarlarının hasar görmesi ile uyuşma veya etkilenen bölgelerde karıncalanma gibi durumlar da yer alabilir. Ayrıca:

 • Kanama, şişlik, ağrı
 • Yumuşak doku yaralanmaları
 • Alt çenede sinir hasarına bağlı dudaklarda geçici veya kalıcı duyu kaybı
 • Hava embolisi
 • Komşu dişlerin zarar görmesi
 • Özellikle alt çenede kırık oluşması
 • İmplantın burun içi gibi vücut boşluklarına kaçması
 • Sinüs zarının zarar görmesine bağlı sinüzit gelişimi
 • İmplant veya parçalarının aspirasyonu veya yutulması
 • Kesi hatlarının açılması
 • Ön bölgelerde protez yapıldıktan sonra diş etinden görülen koyu renkli yansıma
 • Alt çenede dil bölgesindeki damarların zarar görmesine bağlı ağır kanama görülebilir.

İmplant zararlarına bağlı olarak implant dişlerinin kaybı ve diğer rahatsızlıkların görülmemesi için doğru cerrahi uygulamalar yapılmalıdır. Aksi halde kaybedilen dişlerin ve kemik yapısının geri kazanılması zordur.

 

Sinir ve doku hasarı: Diş implantı tedavisi nadirde olsa sinir veya doku hasarı riskleri taşımaktadır. etkiler meydana getirebilir. Doktorunuzun tecrübeli olmaması, anestezi esnasında sinirlere hasar vermesine ve sinir sıkışmasına neden olarak, yeme, içme, konuşma ve tıraş olma gibi eylemleri sağlıklı bir şekilde yerine getirememenize neden olabilir.

İmplantların Başarısız Olmasında Diş Hekimi

İmplant yan etkileri ve zararları hekimlerin başarısızlığıyla doğru orantılıdır. Doktorunuzun tecrübeli olmaması ve yanlış uygulamalar sonucu istenilen sonuç alınmayabilir. Ayrıca gereğinden fazla uygulanan implantlar çene kemiğinin direncini azaltabilir. Doktorların 2 implantla çözebileceği vakaları 4 implantla çözmeye çalışmaması gerekir. İmplant operasyonu yapan diş hekiminin implant sayısını olabildiğince düşük tutarak en iyi sonucu almaya çalışması gerekir.

Ticari kaygı güdülerek yapılan implant operasyonları, hem hastayı yoracak hem de sağlık sorunlarına neden olacaktır. Uzman hekimler implantın zararları ve yan etkilerini ortadan kaldıracak; hızlı operasyonlarla hastaya mükemmel dişler sunacaktır. Bu nedenle iyi bir doktor seçmek oldukça önemlidir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları