İmplant Üstü Protez

implant üstü protez

İmplant Üstü Protez

İmplant üstü protez, implant üzerine yerleştirilen sabit ya da hareketli protezlerdir. Kullanımı zor olan hareketli protezlerin yerine bakımı ve kullanımı kolay olan implant üstü protezler tercih edilmektedir. Hastanın ağız yapısına ve sorununa göre uygulanan implant üstü protezler, hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde uygulanabileceği gibi, yalnızca hekim tarafından çıkarılabilecek şekilde de uygulanabilir. Yeterli kemik yapısına sahip her hastada kullanılabilen implant üstü protezler, geleneksel köprü ve protezlere kıyasla doğal dişe en yakın alternatiflerdir.

İmplant Üstü Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Hiç dişi bulunmayan kişilerde
 • Yeterli kemik yapısına sahip olan kişilerde
 • Kısmi diş eksiklikleri olan kişilerde
 • Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde
 • Üst yapı gerektiren implantlarda
 • Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında uygulanabilir.

İmplant Üstü Diş Protezi – Tedavi Uygulamaları

implant üstü hareketli protezler

Muayene

İlk muayene ile hastanın eksik dişlerinin olduğu bölgelerin belirlenmesi ve diş protezi tedavi planının oluşturulması.

implant üstü protez çeşitleri

Tedavi

İmplant üstü diş protezlerinin laboratuvar ortamında kişinin doğal diş yapısına uygun şekilde hazırlanması.

çıtçıtlı protez

Kontroller

Tasarımı tamamlanan implant üstü diş protezlerinin takılması, ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve çözülmesi.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant üstü protez çeşitleri; hastanın yaşına, mevcut diş sayısına, kemik oranına göre farklı alternatiflerde olabilir. Genel olarak hareketli ve sabit olarak ayrılan implant üstü protez çeşitleri:

 • Sabit protezler: İmplant üstü protez çeşitleri arasında ilk sırada sabit protezler vardır. Tek kronlar, çeneye yerleştirilen vida ve protezler şeklinde uygulanır. İmplant üstü sabit protez bir ya da birden fazla dişe porselen kuronlar halinde yerleştirilir. İmplant üstü sabit protezler, tek kuron ya da tüm protez şeklinde uygulanırken ilk olarak geçici kaplamalardır. İmplant üstü protezler yapım aşamaları ve kullanımı sırasında protein kırılması gibi problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca protezin yerinden çıkması gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. İmplant üstü sabit protezler yerleştirildikten sonra dişlere geçici baskı yapması da söz konusu olacaktır.
 • Hareketli protezler: İmplant üstü hareketli protezler ağzında hiç dişi kalmayan hastalara uygulanır. İmplant üstü hareketli protezler, çeneye takılan yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılardan oluşur. Yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılar, porselen ya da zirkonyumdan yapılabilmektedir. İmplant destekli protez tasarımı mini implantlar veya standart implantlar şeklinde implant üstü top bağlantılı protezler de olabilmektedir. Üst bar bağlantılı protezler de implant üstü hareketli protezler arasındadır.

İmplant üstü protez diş kullanımı gerekli görülen durumlarda, hekim hastanın ağız ve diş sağlığına göre en iyi protez tasarımını yapar ve uygular.

İmplant Üstü Diş Protezi Nasıl Takılır?

İmplant üstü protezler hastaların değişik özelliklerine göre değişik tiplerde olabilmektedir. Hareketli ya da sabit protez yapılıp yapılmamasına ilk muayenede karar verilmektedir. Diş eksiklerinin olduğu bölgenin kemik yapısına göre hekim tarafından belirlenen implant üstü protezler çeşitleri yapılırken ölçü maddeleri ile dişlerin ölçüsünün alınır. Bu ölçü üzerinden şablonlar hazırlanır ve hastanın kaybolan dişlerinin estetik görüntülerinin ve işlevlerinin kazandırılması amaçlanır. Implant üstü protez şablonları hazırlanırken yapay dişlerin geleceği konum göz önünde bulundurulacak şekilde hazırlanır. Hasta ağzında yapılan provalarda herhangi bir sorun görülmediğinde kalıcı protezler yapılır ve yerleştirilir.

Düzenli kontrollerle implant üstü protezlerin hastada herhangi bir şikayete neden olup olmadığı gözlemlenir. İmplant üstü hareketli protezler için kullanım önerileri verilir.

implant üstü protezler

İmplant Üstü Protezlerin Avantajları

Kaybedilen dişlerin yerini alması ve kişinin sağlıklı, estetik ve fonksiyonel dişlerine kavuşmasını sağlayan implant üstü protezler, takıp çıkarma, istenildiği zaman kullanılma, kolay temizlenme gibi avantajlarının yanında ilgi çekici avantajlar da sunmaktadır.

 • İmplant üstü protezler bölgedeki kemik dokusunun erimesini engeller.
 • Komşu dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapmaz.
 • Sabit ve hareketli olmak üzere kişiye göre alternatif sunar.
 • Hiç dişi olmayan hastaları yepyeni dişlere kavuştururlar.
 • İmplant üstü protezler diş yapısının olması gerektiği gibi sıralanmasını da sağlar.
 • Gülüş sorunları ve estetik görünüm kaygısı ortadan kaldırılır.
 • Diş uzunlukları istenildiği şekilde düzenlenebilir.
 • Sağlam ve renkleri bozulmayan kuron malzemesinden üretilirler.

Ağız ve diş yapısının sağlıklı olmasını, kişinin estetik kaygılar yaşamamasını sağlayan implant üstü protez çeşitleri, her hastaya özel olarak tasarlanmakta ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

İmplant Üstü Protezler SSS

İmplantlar üzerine sabit protez yapılabilmesi için en az kaç implant gerekir?
Implant destekli sabit protezlerin bakımı nasıl olmalıdır?
İmplant üstü protezlerin yapımı kaç seans sürer?
Protezlerime ne zaman alışacağım?
Protezlerin ideal ömrü ne kadardır? Ömür boyu kullanılabilir mi?
Implant üstü protez fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?
implant üstü sabit protezler

Estetik Dişler

İmplant üstü diş protezi tedavisi ile doğru şekilde sıralanmış, estetik kaygılarınızı geride bırakmanızı sağlayacak güzel görünümlü dişler.

Sağlıklı Gülüşler

Kaybedilen dişlerin yerini alan, diğer dişlerinizle aynı renklerde ve uyumlu gözüken, sağlıklı gülüş kazandıran implant üstü protezler.