implant sonrası dikkat edilecekler

İmplant Sonrası Dikkat Edilecekler

Implant tedavisi, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişleri telafi etmek için çene kemiğine yerleştirilen ve doğal bir diş görünümü ve hissi kazandıran yapay diş kökü uygulamalarıdır. Çene kemiğine basit bir operasyonla yerleştirilen implantlar, ortalama 3 ay içinde çene kemiğiyle kaynaşır ve üzerine yapılacak olan protezi taşır hale gelir. İmplant sonrası ise hastanın özel ağız bakımı yapması ve doktorunun önerilerine uyması gerekmektedir.

Implant sonrası dikkat edilecekler:

 • İmplant tedavisi yapılan hastanın mutlaka panoramik röntgeninin çekilmesi ve implantların herhangi bir problem oluşturmadığının onaylanması gerekir. Ardından hasta kliniği terk etmeden önce mutlaka soğuk uygulama başlamalıdır ve evinize döndüğünüzde çevre dokuları zedelememek için dikkatli davranmalısınız.
 • Doktorunuzun yazdığı ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Ağrınız olmasa da ilaçlara ara vermemelisiniz.
 • Implant sonrası beslenme için en az 2 saat beklemelisiniz. 24 saat sıcak içeceklerden uzak durmalı, sadece yumuşak ve soğuk besinler tüketmelisiniz.
 • İlk 1 hafta sıcak yiyecek tüketmemelisiniz.
 • Implant sonrası kanama durumlarında, kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulayabilirsiniz.
 • Implant sonrası dikkat edilecekler arasında ilk gün kanaması da yer almaktadır. İlk 24 saat kan görülmesi normaldir. Yaranın iyileşmesi için kanı tükürmemeniz ve ağzınızı çalkalamamanız gerekmektedir.
 • Implant sonrası dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
 • Implant tedavisinden 36 saat sonra 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su gargarası yapmanız önerilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde gargara yapmanız önemlidir.
 • İmplant sonrası dikkat edilecekler arasında sigara içilmesi durumu da yer alır. İlk 24 saat sigara ve alkol kullanmamanız gerekir. Hatta implant yapılan bölge tamamen iyileşene kadar sigara içmemeniz önerilir.
 • İlerleyen günlerde implant yapılan diş bölgesinde kanama oluşursa steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile implant bölgesine baskı uygulanabilir.
 • İlk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.
 • Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafta kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekememektedir. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamamalısınız.
 • Ağız içi yaralarda temizlik ve hijyen yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyecektir. Dikişlerinizin kopacağından endişe etmeden operasyon harici diğer dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.
 • Gargara sonrası kesinlikle temiz suyla ağız çalkalanmamalıdır.
 • İmplant sonrası yara dışarından kontrol edilmeye çalışılmamalı, anormal şişme ve kanama durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Implant sonrası dikkat edilecekler hastanın daha hızlı ve güvenli şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

İmplant Sonrası Şişlik Durumunda Ne Yapılmalı?

Implant sonrası yüz şişmesi normaldir. Şişmenin başladığı anda buz uygulaması yapılması gerekir. Buz bölgede ki damarları büzerek kanamanın ve doku sıvılarının kas aralarına geçişine engel olacaktır. sabah kalktığınızda oluşan yüz şişmesi durumlarında ağız bakımınız zor olsa da dişlerinizi fırçalamanız gereklidir. Aşırı şişlik ve dinmeyen ağrı ile karşılaştığınızda ise mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.

İmplant Sonrası Beslenme

Implant sonrası beslenme, birkaç ay dikkat edilmesi gereken konulardandır. Çene kemiği ile yaklaşık 3 ay içinde kaynaşan implantları tehlikeye atmamak için doktor tavsiyesine göre beslenmek gerekir. Sıcak ve sert gıdalar implantların tutunmasını engellediği için hasta yumuşak gıdalar tüketmelidir.

Oda ısısındaki yoğurt, peynir, çorba, meyve suyu, pişirilmiş yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmeğin iç kısmı gibi yumuşak yiyecekler yemek iyileşmeye olumlu etkide bulunacaktır. Doktorunuzun önerisine göre beslenme şeklinizi değiştirebilirsiniz.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

Implant sonrası dikkat edilecekler arasında en önemlilerden biri de ağız bakımıdır. İlk 48 saat, ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınılması gerekir. Implant sonrası ağız bakımı yapılırken 1 gün boyunca ağzınızı çalkalamanız ve gargara yapmamanız önerilecektir. Ayrıca tükürmek, üflemek, dudak büzmek gibi basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Tükürüğünüzü yavaş bir şekilde ağzınızdan dışarı atmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlk günlerde ağız temizliği yaparken fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olmalısınız. Mümkün olduğunca yavaş hareketlerle fırçalama yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra implant alanlarını nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

İmplant Sonrası İlaç Kullanımı

Implant sonrası ağrı birkaç gün duyulur ve sonrasında hafifler. Ancak dayanılacak gibi olmayan ağrılarda diş hekimi tarafından verilen ağrı kesiciler ve antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Ağrı kalmasa dahi ilaçların düzenli kullanılması tedavinin seyri açısından önemlidir.

Eğer hekim tarafından bir gargara verildiyse söylendiği şekilde ve zamanda yapılmalıdır. İlk günlerde gargara yapmak zararlıdır. Aynı zamanda ilk 2 gün kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir.

Implant Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

İmplant sonrası sigara kullanımı ve alkol kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. İmplant sonrası dikkat edilecekler arasında implant sonrası kanama ve şişlik ilk sırada geldiği için bu durumlara sebep verecek sigara kullanımı ile yanlış besin tüketiminden uzak durulması gerekir.

İyileşme süresini geciktiren sigara kullanımının, implant üzerinde yarattığı etkiler:

 • Dokularda uluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırır.
 • Karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler.
 • Yara iyileşmesini olumsuz etkiler.
 • Kanlanmayı azaltır.

Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önce ve tedavi olduktan sonra 1 ay kadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir. İmplant sonrası dikkat edilecekler hastanın iyileşme süresini hızlandıracaktır. İmplant sonrası iltihaplanma, ağrı ve aşırı şişlik durumlarında doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından önemlidir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım