Hareketli Diş Protezi

hareketli diş protezi

Hareketli Diş Protezi

Hareketli diş protezi, eksik diş sayısının sabit protezlerle telafi edilemeyecek kadar çok olması durumunda kullanılan ve son yıllarda en çok tercih edilen protez çeşididir. Hareketli protezler, hasta tarafından çıkarılıp temizlenebilir ve tekrar takılabilir. Hareketli protez diş çeşitleri, günümüz teknolojisi sayesinde son derece doğal bir görünüme sahiptir ve estetik kaygısı olan hastalara uygulanmaktadır. Doğal diş görünümünün kişinin istediği sürede kazanmasını sağlayan hareketli protezler, kaybedilen ağız sağlığını da geri kazandırması bakımından önemlidir.

Hareketli Diş Protezi Kimlere Uygulanır?

 • Kısmi diş eksiklikleri olan kişilerde
 • Tüm dişlerin kaybedildiği vakalarda
 • Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde
 • Aralık diş dizilimlerinde
 • Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde
 • Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında

Hareketli Diş Protezi – Tedavi Uygulamaları

hareketli protez diş çeşitleri

Muayene

İlk muayene ile hastanın eksik dişlerinin olduğu bölgelerin belirlenmesi ve diş protezi tedavi planının oluşturulması.

hareketli protez diş kullanımı

Tasarım

Hareketli diş protezlerinin laboratuvar ortamında kişinin doğal diş yapısına uygun şekilde hazırlanması.

hareketli diş protez çeşitleri

Uygulama

Tasarımı tamamlanan hareketli diş protezlerinin takılması, ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve çözülmesi.

Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?

Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli protezler; kişinin kaybettiği diş sayısına ve bölgesine, kullanılan malzemeye göre değişebilmektedir. Hareketli protez çeşitleri:

Total Protezler: Hareketli diş protez çeşitleri arasında özellikle erişkinlerde kullanılan total protezler, ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda, alt ve üst kemik dokusundan destek alarak üretilen protezlerdir. Takma diş olarak da bilinen total protezler, takılıp çıkarıldığı için kişiye rahatlık sağlar. Genellikle plastikten yapıldığı için zamanla renk değişikliği görülebilir.

Parsiyel Protezler: Hareketli protez diş modelleri arasında parsiyel protezler de yer alır. Doğal dişlerin bir bölümünün bulunduğu ağızlarda uygulanır. Parsiyel protezler ya akrilikten ya da tek parça dökümden yapılır. Ana dişlere bağlanarak tutunan parsiyel protezler, tel görünümü nedeniyle estetik olmayabilirler.

Hassas Protezler: Birden fazla diş eksikliğinde kullanılan, tutuculuğunu ağızda kalan doğal dişlere yapılan porselen kuronlardan alan çengelsiz hareketli protezlerdir.

İmmediat Protezler: Hareketli protez diş çeşitleri arasındaki immediat protezler, tüm ana dişlerin çekilmesi gereken durumlarda hasta dişsiz kalmak istemezse doğal dişleri çekilir çekilmez hemen takılan protezlerdir. İyileşme tamamlanıp dokular bu protezlerle uyumsuz hale geldiğinde ise hastanın daimi protezleri yapılmaya başlanır.

Diş Üstü Protezler: Hareketli diş protez çeşitleri, ağızda var olan birkaç doğal diş ya da kök üzerine tutuculuk sağlanarak oluşturulduğu zaman diş üstü protezler olarak adlandırılırlar.

Hareketli protez diş kullanımı gerekli görülen durumlarda, hekim hastanın ağız ve diş sağlığına göre en iyi protez tasarımını yapar ve uygular. Bakım önerileri vererek yıllarca protezlerin kullanılmasını sağlar.

Sabit protez diş çeşitleri arasından doktorunuz ağız ve diş sağlığınıza göre en iyi protezi yapacak ve uygulayacaktır. Bakım önerileri vererek yıllarca protezlerin kullanılmasını sağlayacaktır.

Hareketli Diş Protezi Nasıl Takılır?

Hareketli protez diş yapımı için ilk adımda ölçü kaşığı ve uygun ölçü maddeleri ile ağzın ve dişlerin ölçüsü alınır. Ölçü sonrası alçı modeller üzerinden kişisel ölçü kaşıkları ile daha hassas ölçüler alınır. Bu ölçü üzerinden mum şablonlar hazırlanır ve hastanın kaybolan dişlerinin estetik görüntülerinin ve işlevlerinin kazandırılması amaçlanır. Mum şablon hazırlanırken yapay dişlerin geleceği konum göz önünde bulundurulacak şekilde hazırlanır. Hazırlanan mum şablonların bulundukları yerlere hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler dizilerek hasta ağzında denenerek provası yapılır.

Hareketli diş protezi deneme provalarından sonra onaylanan protezler laboratuvarda tamamlanarak hastaya teslim edilir. Düzenli kontrollerle hareketli protezlerin hastada herhangi bir şikayete neden olup olmadığı gözlemlenir.

Hareketli Diş Protezlerinin Avantajları

Zamanla ve bakım eksikliğinden, yaştan ve sağlık problemlerinden kaynaklanan diş dökülmeleri ve kayıpları için kullanılan hareketli diş protezleri, kişinin sosyal ve iş hayatına sağlıklı bir şekilde dönmesini sağlamaktadır. Takıp çıkarma, istenildiği zaman kullanılma, kolay temizlenme gibi avantajlarının yanında hareketli protez diş avantajları:

 • Bazı hareketli protezlerde diş kesimine ihtiyaç duyulmadan kısmi diş eksiklikleri tamamlanabilir.
 • Implant tedavisine göre daha hızlı ve ekonomiktir.
 • Hassas tutucular estetik ve daha güçlü tutuculuğa sahiptir.
 • Hassas tutucular yiyecek birikimlerinde çürük ve diğer problemler oluşmayacaktır.
 • Kaybedilen dişlerin yeniden ağızdaki yerini almaları sağlanacaktır.
 • Dişler ağız yapısına ve doğal diş formatına uygun olarak tasarlanmaktadır.
 • Gülüş sorunları ve estetik görünüm kaygısı ortadan kaldırılır.
 • Diş uzunlukları diğer dişlere göre düzenlenebilir.

Hareketli diş protezi sadece kişinin estetik kaygılarını gidermek amaçlı yapılmamakta, ayrıca ağız ve diş yapısının olması gerektiği gibi sıralanması için de uygulanmaktadır. Her hastaya özel olarak tasarlanmakta ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

hareketli protez diş nasıl takılır

Hareketli Diş Protezlerinin Dezavantajları

Hareketli diş protezleri kişinin günlük yaşamını sıkıntısız şekilde sürdürmesini ve kaybettiği dişlerine kavuşmasını sağlarken birkaç dezavantajı ile kullanım zorluğu yaşatabilir. Hareketli protezlere alışmak ilk zamanlarda zor olabilir. Ancak zamanla kişi protezleri kabullenecek ve kolay kullanacaktır.

İlk takıldığında yemek yeme, konuşma, protezi ağızda tutma ve çiğneme fonksiyonlarında problem görülebilir. Ağız proteze alıştıkça problemler azalacaktır. Ayrıca hareketli protezler zamanla aşınıp kırılabilirler. Çene uyumunu da kaybedebilen diş protezlerinin değiştirilmesi gerekebilir. Bunun dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hareketli Diş Protezi Tedavisi SSS

Hareketli protezlerin yapımı kaç seans sürer?
Protezlerime ne zaman alışacağım?
Protezlerin ideal ömrü ne kadardır? Ömür boyu kullanılabilir mi?
Protezlerimi 24 saat devamlı mı kullanacağım?
Protezlerimin bakımını nasıl yapmalıyım?
Protezlerimle normal konuşabilecek miyim?
Hareketli protez diş fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?
hareketli protez diş

Estetik Dişler

Hareketli diş protezi tedavisi ile doğru şekilde sıralanmış, estetik kaygılarınızı geride bırakmanızı sağlayacak güzel görünümlü dişler.

Sağlıklı Gülüşler

Kırılan ve kaybedilen dişlerin yerini alan, diğer dişlerinizle aynı renklerde ve uyumlu gözüken, sağlıklı gülüş kazandıran hareketli protezler.