Flour Uygulaması

flour uygulaması

Flour Uygulaması

Flor ya da flour uygulaması, dişlerin çürümesini önleyen ve diş yapısını kuvvetlendiren bir element olan florid ile yapılan tedavi şeklidir. Suda ve yediğimiz birçok gıdada florid bulunur. Yeni çıkan dişlerin çürüğe karşı dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkın olması nedeniyle özellikle çocuk diş hekimliğinde diş minesi tam olgunlaşana kadar koruma amaçlı kullanılır. 3 yaşından itibaren uygulanabilen flour tedavisi, çocuklarda diş çürüklerinin ve hatta diş bozukluklarının önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Florid maddesi dişleri güçlendirir ve korur.

Flour Uygulaması Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Tüm diş yüzeylerinin korunması istendiğinde
 • Çürüğe karşı koruyucu, diş yapısını güçlendirici tedavilerde
 • Diş minesini bakteri ve asitlerden korumak için
 • Diş ve ağız sağlığını oluşturmak için
 • Kalıcı dişlerin sağlıklı şekilde gelişmesi için
 • Fırçalamanın yetersiz olduğu durumları telafi etmek için uygulanır.

Flour Uygulaması – Kişiye Özel Yöntemler

dişe florür uygulaması

Muayene

Diş yapısı gelişmeye başladığında diş çürüklerinin engellenmesi ve uygulamanın yapılacağı dişlerin belirlenmesi için muayene.

diş florür uygulaması

Tedavi

Sabit dişlerin üzerini kaplayacak flour uygulaması malzemenin hazırlanması ve dişlerin tedaviyle koruma altına alınması.

diş florür

Kontroller

Düzenli kontroller ile uygulanan flour tedavisinin ağızdaki işlevselliğinin korunması ve sağlıklı diş yapısının oluşturulması.

Flour Uygulaması Nasıl Yapılır?

Eskiden şebeke sularında bulunan flor maddesi diş direncini arttırmak için kullanılmış ve diş problemlerinde azalma görülmüştür. Ancak yapılan araştırmalarda florid maddesinin aşırı kullanımında yan etkiler gözlendiği için dozajının hekimler tarafından belirlenmesi kararlaştırılmıştır.

Flour uygulaması ya da flor tedavisi, 3 yaşından itibaren yapılmaya başlanabilir. 6 ayda bir tekrarlanan dişe florür uygulaması, çocukların diş yapılarında direnci arttırarak çürüklerin ve ortodonti sorunlarının önüne geçebilir. Flor uygulaması temel olarak 2 çeşittir:

 • Topikal flor uygulaması
 • Sistemik flor uygulaması

Flour tedavisi ile doktor tarafından belirlenen yöntem ile çok basit ve kısa sürede dişler koruma altına alınmaktadır. Sistemik flor tedavisi tropikal tedavi yöntemlerine göre daha düşük performans gösterdiği için genellikle tropikal uygulamalar tercih edilmektedir. Jel ya da macun formunda flor maddesi, dişlere sürüldükten sonra tedavi tamamlanmaktadır. Düzenli uygulandığında sağlıklı diş yapısı oluşturulmaktadır.

Flour Uygulamasının Avantajları

Diş florlama olarak da bilinen flour uygulaması, özellikle çocuk yaşlarda yapıldığında çocuklarınızın dişlerinin ve ağız sağlığının olması gereken standartlara kavuştururken dişlerin fonksiyonlu ve estetik olmasını da sağlamaktadır. Dişlere canlılık ve direnç kazandıran flour tedavisi diğer avantajları:

 • Diş girintisi ve oluklarda besin birikimini önler.
 • Yüzeylerin daha kolay fırçalanmasını sağlar.
 • Çürük oluşumunu engeller.
 • Olası diş problemlerinin önüne geçer.
 • Ağızdaki varlıkları hissedilmez.
 • Diş yapılarını güçlendirir.
 • Çiğneme performanslarını arttırır.

Flor tedavisi, çocuklarınızın diş doktorlarına ısınmalarını ve ilerleyen dönemlerde diş doktoru korkusu yaşamalarını da engellemektedir. Basit ve ağrısız bir işlem olan flour uygulaması sayesinde çocuklarınız diş doktorlarına alışırlar.

Flour Uygulaması SSS

Hangi dişlere fluor uygulaması yapılır?
Fluor jel uygulaması ne kadar süre etkili?
Fluor uygulaması yaptırmazsak ne olur?
Fluor uygulaması sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?
Fluor jel kimyasal mıdır, yan etkisi var mı?
flor uygulaması

Çocuklarınıza Özel

Flour uygulaması tedavisi ile dişçi korkularının önüne geçecek, acısız ve ağrısız özel diş tedavi yöntemleri.

Sağlıklı Dişler

Flour uygulaması sayesinde çürüklerin ve diş kayıplarının engellenmesi, daha güçlü ve sağlıklı diş yapıları.