Fissür Örtücü

fissür örtücü

Fissür Örtücü

Çocuk diş hekimliğinin başlıca uygulamalarından biri olan fissür örtücü, azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. 4 – 6 yaş arası çocuklarda, çürümeye meyilli olan süt azı dişlerinin korunması ve çürüklerin engellenmesi için uygulanır. Azı dişlerindeki çürük ve olukları dolduran fissür örtücü, sızdırmazlık sağlar ve dolayısıyla çürümeyi önler. Diş aşısı olarak da bilinen fissür tedavisi, diş minesini koruması yönüyle küçük yaşta uygulanmalı ve diş sağlığı oluşturulmalıdır.

Fissür Örtücü Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Çürüğe elverişli girinti ve olukları kapatmak için
 • Diş yüzeylerini kolay fırçalanır hale getirmek için
 • Çürük riskini minimuma indirmek için
 • Diş minesini bakteri ve asitlerden korumak için
 • Diş ve ağız sağlığını oluşturmak için
 • Fırçalamanın yetersiz olduğu durumları telafi etmek için uygulanır.

Fissür Örtücü – Kişiye Özel Yöntemler

fissür örtücü kimlere uygulanır

Muayene

Azı dişleri geliştikten sonra diş çürüklerinin engellenmesi ve uygulamanın yapılacağı dişlerin belirlenmesi için muayene.

fissür örtülmesi

Tedavi

Azı dişlerinin arasını dolduracak fissür örtücü malzemenin hazırlanması ve dişlerin diş aşısı ile koruma altına alınması.

fissür nedir

Kontroller

Düzenli kontroller ile çocuklara uygulanan fissür örtücü tedavinin ağızdaki işlevselliğinin korunması ve diğer tedaviler.

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sadece azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine yapılan fissür örtücü, azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini azaltmak için yapılan ağrısız bir uygulamadır. Örtücü dişlere sıvı şekilde uygulanır ve girinti ve olukların içini doldurur. Örtücüler genelde 1 dakika içinde sertleşir ve çocuklarınız normal günlük hayatlarına devam ederler.

Fissür tedavisi, çocukların diş hekimi korkusunu da yenen bir uygulama olduğu için kolaylıkla uygulanır. İlk olarak fissür örtücü uygulanacak olan diş Rubber Dam (Lastik Örtü) veya pamuk tamponlar ile tükürükten izole edilir. Daha sonra diş üzerine yüzey pürüzlendirici uygulanır. Akışkan durumdaki fissür örtücü dişe uygulanır ve ışınlı dolgu cihazı yardımıyla sertleşmesi sağlanır. Ortalama 5 dakika süren bu işlem süresince çocuklarınız herhangi bir şey hissetmez.

Yıllarca kullanılabilen diş aşısı ya da fissür örtücü, diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlıkları olan çocuklarda çabuk kırılabilir. Uygulama ne kadar iyi yapılırsa fissür örtücüler o kadar uzun süre kullanılır. Fissür örtücü düştükten sonra 6 ay içinde fark edilip tekrar uygulandığında diş koruması devam edecektir.

Fissür Örtücü Tedavisinin Avantajları

Fissür örtücü tedavisi, çocuklarınızın dişlerinin ve ağız sağlığının olması gereken standartlara kavuştururken dişlerin fonksiyonlu ve estetik olmasını da sağlıyor. Görünümü ve kullanımı rahat olan fissür örtücülerin diğer avantajları:

 • Tüm çürüklerin yaklaşık %70’ ini oluşturan çiğneyici yüzey çürüklerinden korunmak mümkündür.
 • Şekerli beslenmeye karşı diş direncini arttırmaktadır.
 • Süt azıların çiğneme yüzeylerinde bulunan çukur ve olukları doldurur.
 • Diş minesini bakteri ve asitlerden korur.
 • Diş girintisi ve oluklarda besin birikimini önler.
 • Yüzeylerin daha kolay fırçalanmasını sağlar.
 • Olası diş problemlerinin önüne geçer.
 • Ağızdaki varlıkları hissedilmez.

Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.

Özellikle çocuklarınızın diş kayıplarını önleyen ve çürük oluşumunun önüne geçen fissür tedavisi, erken yaşta uygulandığında avantajlarıyla sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Gelecekte karşılaşılacak diş sorunlarıyla karşılaşma ihtimalini minimuma düşürmektedir.

Fissür Örtücü Tedavisi SSS

Fissür örtücü tedavisi ne zaman yapılmalıdır?
Fissür örtücü düşerse ne olur?
Tüm çocuklara fissür örtücü yapılmalı mı?
Fissür örtücü (diş aşısı) yapılmazsa ne olur?
Fissür örtücünün dişe bir zararı ya da yan etkisi var mıdır?
diş cilası

Çocuklarınıza Özel

Fissür örtücü tedavisi ile güvenle ve sağlıklı şekilde kullanacakları azı dişleri, çocuklarınıza özel tedavi yöntemleri.

Sağlıklı Dişler

Fissür örtücü uygulamalar sayesinde çürüklerin ve diş kayıplarının engellenmesi, daha güçlü ve sağlıklı diş yapıları.