diş teli tedavisi nasıl yapılır

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi her yaşta yapılan estetik ve sağlık uygulamasıdır. Sürekli dişlerin çıkmaya başlaması ile birlikte yapılabilen ortodonti tedavisi, özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlarda erken dönemlerde yapılması gereken bir tedavidir. Dişlerinde çapraşıklık, sıkışıklık, dişlerin ayrık olması veya çene problemleri gibi bozukluklar ile karşılaşanların vakit kaybetmeden ortodonti uzmanına dişlerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Ağız, diş ve çene problemlerinin önüne geçen ve her yaşta rahatlıkla uygulanan diş teli tedavisi nasıl yapılır, aşamaları nelerdir, inceleyelim…

Muayene ve Teşhis

Tel tedavisi başlamadan önce ilk olarak ortodonti uzmanından randevu alınır ve dişler muayene edilir. Ortodonti tedavisi öncesi teşhis ve tedavi planlaması için bir takım analizler yapılması gereklidir. Ortodonti uzmanı tüm ağız içini detaylı şekilde muayene eder ve ağız sağlığınız hakkında size bilgi verir. Gerekli olan diş teli tedavisini anlatır, alternatif tedavi uygulamalarından bahseder, tedavi aşamaları ve süreci hakkında tüm detayları anlatır.

Bu aşamada panoromik ve sefolometrik radyografilerinizin, yüzünüzün dişlerinizin ve ağzınız fotoğrafları çekilecektir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Tedavi Planı ve Hazırlık

İlk muayene sonunda tedaviye karar verilirse planlama aşamasına geçilerek ağız içi fotoğraflar, dişlerinizin modelleri, yan kafa filmleri değerlendirilerek size özel bir tedavi planı çıkarılır.

Belirlenen tedaviye göre yapılan işlemler farklılık gösterecektir. Bazı tedaviler için diş çekimi gerekebilir. Ayrıca tedaviye başlanmadan ağız hijyeninin sağlanması gerekir. Periodontal (diş eti) problemi olan hastalar için öncelikli olarak dişeti tedavileri uygulanır. Çürük dişlerin de tedavisi ortodonti uygulaması başlamadan yapılır.

Hazırlık aşamasında hastanın kayıtları tutulur, gerekli ölçümleme ve analizler yapılır. Tedavi planlamasının hızlı ve eksiksiz yapılmasını sağlayacak panoramik ve sefalometrik röntgen filmleri çekilir. Öncesi ve sonrasını değerlendirmek için hastanın fotoğrafları dosyalanır.

Braket ve Tel Seçimi

Ortodonti tedavisi aşamalarından en önemlisi braket ve tel seçimi olacaktır. Tel tedavisi uzun ve zahmetli bir süreç olduğu için bu süreci kısaltacak en iyi ekipmanlar kullanılmalıdır.

Dişe tel takma işlemi yapılmadan ağız ve diş yapısına en uygun teller tercih edilmelidir. Diş telleri ilk takıldığı zaman 3 4 günlük bir alışma safhasının ardından diş tellerine alışılır. Doğru diş teli seçimi ve ortodonti yöntemi ile hasta sağlıklı dişlerine hızla kavuşur.

Tedavi ve Uygulama

Tüm dolguların ve diş taşlarının temizlenmesinden ve ağız hijyeninin sağlanmasından sonra diş teli taktırmak çok kolay bir işlemdir. Dişe tel takma işleminden önce hastanın dişleri fırçalanır ve hasta koltuğunda uygulamaya geçilir.

Ortodonti tedavisi ilk aşamasında hastanın dudakları yanlara çekecek ekartör adı verilen bir aparey takılarak, ağızda rahat bir çalışma ortamı yaratılır. Ekartör hastaya braket yapılırken ön ve arka bölgedeki dişleri doktorun görmesine yardımcı olur. Hastanın dişleri kurutulur ve asitlendirilir. Daha sonra braketler takılır. Braketler takılırken 2 yöntem kullanılır:

  • Geleneksel (ışınla)
  • Bonding (kimyasal)
estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Geleneksel yöntemde braketler dişlere tek tek ve özel bir yapıştırıcı ile yerleştirilir. Işınla sertleştirilen braketlerin etrafı temizlendikten sonra ark teli denen tel braketlerin içinden geçirilir. Gerek görülüyorsa braketler lastikler yardımı ile sabitlenebilir.

Bonding yönteminde ise hastanın ağzından alınan ölçüye göre diş modeli hazırlanır. Braketler bu modelin üzerine yapıştırılır ve dişlerin üzerine transferi yapılarak diş teli hazırlanır. Yapıştırma ve sertleştirme işlemleri bitince teller takılır.

Diş teli tedavisi sırasında kullanılacak yönteme ortodontistiniz karar verecektir. Dişe tel takma uygulaması bittiğinde bir süre basınç ve sıkılık hissedeceksiniz. Dişlerinizi hareket ettiren bu basıncın 1 hafta içerisinde kaybolacağını göreceksiniz. Her bir çene için yaklaşık 45 dakika süren ortodonti tedavisi düzenli kontrollerle 1 – 2,5 sene sürecektir.

Tedavi Sonuçları ve Pekiştirici Ortodonti

Diş teli tedavisi için aktif uygulamalar bittikten sonra dişlerin tekrar eski pozisyonlarına dönmelerini engellemek için pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Çarpık ve yamuk diş tedavisi aşamalarında kullanılmayan sabit ve hareketli pekiştirme apareyleri, oluşturulan yeni diş dizilimini korumak için kullanılabilir. Pekiştirme apareyleri kullanılmadığında ise eski yerlerine geri dönebilir ve ortodonti tedaviniz başarısız olabilir.

Ortodonti tedavisi sonrasında kullanılan pekiştirme apareyleri:

Hawley: Takılıp çıkarılabilen bir apareydir. Genellikle üst çeneye uygulanır.

Essix: Saydam, sert, takılıp çıkartılabilen apareylerdir.

Sabit pekiştirme apareyi: Genellikle alt ön bölgedeki dişlerin dile bakan yüzeylerine yapıştırılan apareylerdir.

Diş teli tedavisi, öncesi ve sonrası ne kadar iyi planlanırsa o kadar başarılı olacak bir uygulamadır. Hekiminizin profesyonelliği ve tedavi yaklaşımı da başarıdaki büyük etkenlerden olacaktır. Hastanın tedavi sonrasında ağız ve diş sağlığını koruması, düzenli kontrollerini aksatmaması ömür boyu sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olmasını sağlayacaktır.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım