diş teli çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri ve Farkları

Ortodontik tedaviler diş teli çeşitleri ve apareyler kullanılarak yapılan uygulamalardır. Dişlerinizi olması gereken şekle ve dizilime kavuşturan, sağlıklı ağız yapısı sunan diş telleri, düzgün diş diziliminin yanında özgüveninizin artmasına da yardımcı olacaktır. Özellikte erken yaşlarda başlanması gereken diş teli tedavisi sayesinde ileri yaşlarda karşılaşılacak çene ve diş problemlerinin önüne geçilmektedir.

Ortodontide kullanılan malzemeler hareketli ve sabit apareyler olarak ikiye ayrılır. Diş telleri sabit apareyler olarak incelenebilir. Hareketli apareyler genellikle ortodonti tedavi sonrasında oluşan görünümü korumak için kullanılır. Braket olarak da karşınıza çıkacak olan diş telleri, genellikle metal yapıların dişin üzerine yapıştırılıp titanyum telle sabit konumlandırılarak dişin bulunduğu konumu zamanla değiştirdiği bir sistemdir.

En çok tercih edilen ve farklı malzemelerden yapılabilen diş teli çeşitleri ve braketler ise şunlardır:

Metal Braketler (Diş Teli)

Metal diş teli, ortodontik tedavilerde en çok kullanılan braket türüdür. Dişlerin iç ya da dış tarafında yerleştirilebilir. En belirgin braket tipi olduğu için estetik kaygısı olan hastalar tarafından tercih edilmezler.

Diş teli çeşitleri arasından en hızlı sonucu veren teller olan metal diş telleri, diğer braketlere göre dayanıklılık açısından da en iyi olandır. Farklı malzemeden üretilen metal braketler de bulunmaktadır. Metal braketlerin arasından geçen telleri tutmak için kullanılan lastikler renkli ya da şeffaf olabilir. Rutin kontroller esnasında bu lastikler değiştirilir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Kapaklı Braketler

Kapaklı braketler de metal diş teli gibi tercih edilen braket türüdür. Diğer braketlere göre elastik ya da çelik bağların kullanılmaması nedeniyle avantajlıdır. Randevular kısa sürmekte ve normalde aylık olan kontrol seansları kapaklı braketler kullanıldığında 2 aya çıkmaktadır. Kapaklı braketlerin kullanıp kullanılmaması hastanın ağız ve diş yapısıyla alakalı olacaktır.

Estetik Braketler

Ortodonti tedavisinde kullanılan metal tel görüntüsünün estetik olarak tatmin edici seviyede olmaması nedeniyle estetik braketler üretilmeye başlanmıştır. Estetik diş teli, ilk üretildiği yıllarda porselen olarak üretilmekteydi. Porselen yapının kırılgan ve sararabilir olmasından ötürü tercih edilebilirliği düşmeye başlamıştır. Ancak günümüz teknolojisinde dayanıklı porselen teller üretilmiş olmakla birlikte safir denen şeffaf ve dayanıklı braketler de üretilmiştir. Bunun yanında farklı malzemelerden üretilen estetik teller ortodontik tedaviyi uzatmamakla birlikte kesinlikle sararmazken şeffaf olmaları nedeniyle neredeyse dışarıdan görünemeyecek seviyededirler.

  • Porselen (Şeffaf) Braketler

Porselen diş teli, estetik diş telleri arasında en çok tercih edilenlerden biri haline gelmiştir. Metal diş tellerine oranda daha az görünür olduğundan estetik kaygısı yüksek olan hastalara önerilmektedir. Şeffaf diş teli olarak da bilinen porselen braketler, aynı zamanda safir ve sert plastik malzemeden de yapılırlar. Sert plastikten yapılan braketler çok ucuz olduğu için tedavi maliyetini düşürme amacıyla kullanılır. Ancak sert plastik malzemeler esneme özelliğine sahip olduklarından çok fazla tercih edilmezler.

Tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sunan porselen diş teli, metal braketlere göre daha hassas olduğu için bakımına dikkat edilmesi gereken tellerdir.

  • Lingual Braketler

Görünmez diş teli olarak da bilinen lingual braketler, yetişkin hastalar tarafından sıkılıkla tercih edilirler. Lingual diş teli tedavisinde braketler dişlerin ön yüzeylerine değil, arka yüzeylerine (dil kısmına) yapıştırılır. İçten diş teli uygulamasında takılan diş telleri dışarıdan bakıldığı zaman görünmezler. Genellikle ortodontistler tarafından yetişkin hastalara önerilirler. Tedavi süresinde metal tellere göre biraz geride kalabilirler.

  • Şeffaf Plaklar (Telsiz Ortodonti)

Telsiz ortodonti olarak da biline bu yöntem ile hastalar kolay ve estetik bir şekilde tedavi olurlar. Neredeyse hiç görünmeyen şeffaf plaklar, istenildiği zaman takıp çıkarılabilir. Temizlenmesi de kolay olan şeffaf plaklar, hekimler tarafından bir seri halinde verilir ve 2 haftada bir değiştirilerek kullanılır.  Dişler bu esnada yavaş yavaş istenilen yerlere doğru hareket ederler. Invisaling Ortodonti, dişleriniz istenilen hizaya gelmesiyle sonuçlandırılır. Şeffaf plaklar, gözle görünüp fark edilmesi zor apareylerden olduğu için en çok yetişkinler tarafından tercih edilirler.

Saydam ve üst üste binmiş kalıplar dizisi olan şeffaf plaklar, ortodontik kapanış problemleri yaşayan yaşlı hastalar için de ideal tekniktir.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi
  • Damon Braket (Damon Diş Teli)

Diş teli çeşitleri arasından bir diğer alternatifiniz de damon braketlerdir. Damon braketler ile kullanılan özel kilit detaylı mekanizma, diş tellerinin braket oluğu içine lastik ya da diş teli kullanılmadan bağlanmasını sağlar. Ark teller sayesinde de sürtünme kuvveti en aza indirilir ve ağız içinde tahriş oluşmaz. Diş hareketlerinde herhangi bir gecikmeye neden olmayan damon braketler, klasik metal diş teli tedavisine oranla daha konforlu bir tedavi alternatifi sunar.

Diş Tellerinin Birbirinden Farkı Ne? Hangisini Seçmeliyiz?

Ortodontik tedavi sırasında takılacak diş telleri, kişinin ağız ve diş yapısına, dişlerdeki çapraşıklığın boyutuna, oluşturulan tedavi planına göre hekim tarafından özel olarak belirlenecektir. Diş telleri, son yıllarda gelişen ortodonti teknolojisiyle birlikte daha hızlı ve güvenilir sonuç verdiği için ortodontistler, hastaları için en iyi braketleri kullanacaklardır.

Dişleri bir an önce doğru dizilişe kavuşsun isteyenler metal diş tellerini tercih edebilirler. Ayrıca diş telleri arasında en ekonomik seçenek olan metal diş telleri, bütçesini düşünenlerin de tercihi olabilir.

Modern teller ise daha az belirgin olan porselen ve seramikten yapıldığı için eski diş tellerine göre daha küçük ve estetiktirler. Yarı saydam olan porselen diş teli, dikkatin dişlerine toplanmasını istemeyen ve estetik kaygısı olanlar için ideal bir çözümdür. Metal diş teli çeşitleri ile aynı işlemi yapabilen porselen diş telleri bilgisayar ortamında yapılan modelleme sayesinde dişlere tam uyum sağlamaktadır. Diş teli fiyatları açısından baktığımızda metal diş tellerine göre biraz daha pahalı bir uygulama olan seramik diş telleri görünüm, kullanım kolaylığı açısından son yıllarda en çok tercih edilen diş teli çeşitleri arasındadır.

Lingual diş teli dediğimiz görünmeyen teller ise, braketlerinin görünür olmasını istemeyen hastalara önerilir. Diş teli tedavi süresini birkaç ay geciktirse de yetişkinler tarafından en çok tercih edilen tellerdendir.

Her hasta için özel olarak yapılan diş telleri, bütçeye ve ortodontik bozuklukların düzeyine göre doktor tarafından belirlenecektir. Ortodonti uzmanınız; metal diş teli ve şeffaf plaklar ile diğer braketler hakkında bilgi verecek; kemik, dişeti ve yüz yapınıza uygun diş teli çeşidini belirleyecektir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım