Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi – Stresin Diş Sıkmaya Etkisi

diş gıcırdatmanedenleri

Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi – Stresin Diş Sıkmaya Etkisi

Sağlıklı ağız yapısının en büyük düşmanlarından biri de tıp dilinde “bruksizm” adıyla bilinen diş gıcırdatma rahatsızlığıdır. Bruksizm, uyku sırasında ya da uyanıkken istemsiz olarak dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Diş gıcırdatma nedenleri farklılık göstermekle birlikte genellikle kişiye bağlı olarak değişmektedir. Çoğu kişi yaşadığı bu rahatsızlığın farkında değildir.

Diş gıcırdatma tehlikeli bir rahatsızlıktır ve rahatsız edici bir ses çıkarır. Uyku sırasında bilinçsiz yapıldığı için bu tip gıcırdatmaların kontrol altına alması daha zordur. Parafonksiyonel alışkanlık olarak da tanımlanan diş gıcırdatma, genel olarak 20-40 yaş aralığında daha sık görülürken 4 – 5 yaşındaki çocuklarda da görülebilir.

Diş Gıcırdatmanın Dişlere Verdiği Zararlar

 • Diş gıcırdatma, çiğneyici yüzeylerin aşınmasına neden olur.
 • Uyurken diş gıcırdatma, diş minelerine zarar verir ve diş boylarının kısalmasına neden olur.
 • Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.
 • Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
 • Diş sallanmalarına ve dökülmelerine neden olur.
 • Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmelerine neden olur.
 • Ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.

Diş gıcırdatma sebepleri önlenmediğinde bahsettiğimiz rahatsızlıklar meydana gelir ve kişinin yaşam kalitesi düşer. Diş sıkma nedenleri ve gıcırdatmanın ortadan kaldırılması için erkenden teşhis edilmesi ve uzman diş hekimi tarafından hastaya uygun tedavi planının oluşturulması gerekmektedir.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Diş Gıcırdatmanın Sebepleri

Diş sıkma sebepleri, bazı sinirsel ve çene problemlerinin yanında sosyal etkileri de kapsamaktadır. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmak, duygusal olmak ve strese maruz kalmak, dişlerin diziliş ve sıralanış bozuklukları gibi çok yönlü etkenler diş gıcırdatma nedenleri arasında yer almaktadır.

Genel olarak diş gıcırdatma sebepleri:

 • Psikolojik nedenler: Diş gıcırdatma neden olur diye merak edenlere ilk olarak psikolojik baskı ve stresleri sebep olarak gösterebiliriz. İş yoğunluğu, geçim sıkıntıları, gelecek kaygısı, sosyal problemler gibi etkenler stresle birlikte diş gıcırdatmaya neden olmaktadır.
 • Yaşam biçimi: Diş sıkma nedenleri arasında alkol kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, düzensiz uyku, fazla kafein tüketilmesi, sigara alışkanlığı gibi sebepler de bulunmaktadır.
 • Kişilik özellikleri: Diş sıkma sebepleri arasında kişinin sinirli, hırslı ve rekabetçi olması da yer alır. İş ve sosyal yaşamında agresif olan kişiler özellikle uyku halindeyken diş gıcırdatırlar.
 • Uyku sorunları: Uyurken diş gıcırdatma nedenlerinden biri de uyku bozukluklarıdır. Obstrüktif Uyku Apne Sendromu, diş gıcırdatmanın temel tetikleyicileri arasında gösterilmektedir. Stres faktörüyle de birleştiğinde diş sıkma sık sık görülür.
 • Yapısal bozukluklar: Dişlerde yaşanan travmalar, dişlerin yanlış sıralanması, çene eklemi rahatsızlıkları da diş sıkma nedenleri arasındadır. Diş gıcırdatma tedavisi uygulanmadığında diş kayıpları ve çene çıkıkları söz konusu olabilir.
 • Vitamin eksikliği: Çocuklarda diş gıcırdatması nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği yer almaktadır. Özellikle B5 vitamininin eksik olduğu durumlarda diş sıkma durumu görülebilir. Yoğurt, süt ve süt ürünleri, badem, susam, kabak çekirdeği, ıspanak, yeşil fasulye, soya fasulyesi hem B5 vitamini eksikliğini hem de diş gıcırdatmayı önleyecek magnezyum ihtiyacını giderebilir.

Ayrıca reflü, antidepresanlar ve bazı psikiyatrik ilaçlar, Parkinson gibi bazı rahatsızlıklar da diş gıcırdatma sebepleri arasında yer alır.

Dişlerinizi gıcırdattığınızı kanıtlayabilecek göstergeler:

 • Köşeleri veya kenarları kırılmış ön dişler
 • Dişlerde aşınmış yüzeyler hatta kimisinin ısırma yüzeyleri düzelmiş
 • Diş eti problemleri (ağrıyan diş etleri, kırmızılık, diş etlerinde şişme vb.)
 • Sabahları kalktığınızda ağrıyan çene eklemleri
 • Gün içinde baş ağrıları

Diş gıcırdatma tedavisi için yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gördüğünüzde tedaviye başlamanız gerekir. Diş gıcırdatma nedenleri doktorunuzun uzman yaklaşımı sayesinde ortadan kalkacaktır.

Diş Gıcırdatmanın En Büyük Sebebi Stres!

Diş gıcırdatmanın en büyük nedeni stres olarak görülmektedir. Her koşulda insan sağlığını olumsuz etkileyen stres diş sağlığında önemli engellerden biridir. Günlük hayatta yaşanan sorunlar, maddi ve manevi kaygılar, sosyal etkenler psikolojik baskıya ve umutsuzluğa neden olmaktadır. Arzu edilen yaşam standartlarına ulaşamayan bireyler, sorunları ile mücadele edemediklerinde çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip olabilirler. Özellikle uyku halinde diş gıcırdatmaları olarak bilinen bruksizm sorunu ile karşılaşabilirler.

Bruksizm, stres altında kalan bireylerin dışında aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olan kişilerde de görülür. Duyarlı karaktere sahip olanlar, olaylardan daha hızlı etkilenirler ve uyku halinde ya da gün içinde dişlerini sıkarlar.

Doktorlar, stresin diş gıcırdatma nedenleri arasında en önemli faktör olduğunu söylemektedirler. Stresin ilk belirtilerinin görüldüğü ağız dokuları ise bruksizmin önüne geçmeye yardımcı olabilir. Ağız dokularında görülen rahatsızlıklar sayesinde erken teşhisle diş gıcırdatması ortadan kaldırılabilir.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Çocuklarda Diş Gıcırdatması

Çocuklarda diş gıcırdatması, genellikle uyku sırasında görülmektedir. Ancak bazen gün içerisinde de çocukların dişlerini gıcırdattıkları görülmektedir. Süt dişi çıkma döneminde ve daimi dişlerin çıkma döneminde çocukların bir miktar dişlerini gıcırdatması normaldir. Bu diş gıcırdatmaların sonucu olarak özellikle süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmalar görülebilir. 4 – 5 yaşlarında görünen diş gıcırdatma problemleri için koruyucu tedaviler yapılmadığında büyüme ve gelişme evresinde olan dişlerde ve çene eklemlerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Uykuda Diş Gıcırdatma

Diş sıkma tedavisi uygulanmadan önce hangi tedavi yönteminin doğru olacağının belirlenmesi için kişinin ne zaman dişlerini sıktığı öğrenilmelidir. Kişilerde genel olarak uyurken diş gıcırdatma görüldüğü için tedavi yöntemi bu duruma göre belirlenmelidir.

Uyurken diş sıkma, genel olarak stres kaynaklı görülmektedir. Stresli bir günün ardından hızlı bir şekilde uykuya dalmak hemen hemen imkansızdır. Bununla birlikte vücudumuz rahatlayamaz ve uyku sırasında tepki vermeye devam eder. Diş gıcırdatma da bu tepkilerden biridir ve istem dışı meydana gelir. Uyurken diş gıcırdatma ve çene sıkma durumunun önüne geçmek için gece plağı kullanılabilir. Dişlerin kalıbına göre hazırlanan gece plağı, diş koruyucusu olarak en çok tercih edilen apareylerdendir.

Uykuda diş gıcırdatmanın bir diğer sebebi de vücuttaki önemli vitamin, mineral ve magnezyum eksikliğindendir. Kalsiyum eksikliği aynı zamanda istem dışı kas hareketlerine sebep olur. Doktor önerileriyle vücuttaki vitamin, mineral ve kalsiyum miktarı artırılarak sorun giderilebilir.

Diş Gıcırdatma Tedavisi ve Kullanılan Aparatlar

Diş gıcırdatma nedenleri ve belirtilerinin ortadan kaldırılması, dişlerin sağlığına kavuşması için en sık kullanılan yöntemlerden biri gece koruyucuları olarak adlandırılan gece plağı kullanımıdır. Silikondan yapılan diş sıkma aparatı, sayesinde dişlerin üzerinde uygulanan baskı ve sürtünmenin önüne geçilir. Ancak diş plağı, diş sıkma sorununu tedavi etmede yeterli değildir. Destekleyici tedavilerle bu sorunların önüne geçilebilir.

Diş gıcırdatma tedavisi olarak uygulanan yöntemler:

 • Psikolojik destek almak diş gıcırdatma tedavisi olarak kullanılmaktadır. Stres faktörleri ortadan kaldırılır ve diş sıkma alışkanlığının önüne geçilir.
 • Uyku kalitesini arttırıcı tedbirler alınması da diş sıkma tedavilerindendir. Yatmadan önce emek yememek, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanmamak gibi önlemlerle uyku kalitesi arttırılabilir.
 • Ayrıca kas gevşetici ilaçlarla dış sıkma alışkanlığının önüne geçilebilir.
 • Diş yapısında olan bozuklukların tedavi edilmesi, eksik dişlerin yerine protez yapılması da diş gıcırdatma tedavisi olarak kullanılabilir.

Diş sıkma önleyici aparat ve gece plağı ile ilk olarak diş sıkma kuvvetinin dişlere zarar vermesi engellenebilir, sonraki süreçte hasarlı dişlerin onarımına geçilerek kişiye sağlıklı ağız yapısı kazandırılabilir. Diş sıkma aparatı ile diş sıkma tedavisi sonrasında doğal gülüşlerle yıllarca gücünü kaybetmeyecek dişlere kavuşulmuş olunur.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım