Diş Eti İltihapları

diş eti iltihapları

Diş Eti İltihapları

Diş eti iltihapları, dişlerin etrafındaki destek dokuları ve dişetlerini etkileyen periodontal hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Periodontitis olarak isimlendirilen diş eti iltihaplanması, dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş eti dokularında meydana gelir. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etini değil, kemik dokuyu da etkileyen ve diş kayıplarının engellenmesi için en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alınmayan diş eti iltihapları, çürük olmayan dişlerin dahi sallanmasına ve çekilmesine neden olacaktır.

Diş Eti İltihapları Belirtileri

 • Ağız kokusu
 • Kırmızı ve şiş diş etleri
 • Ağızda tat bozukluğu
 • Diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması
 • Sallanan dişler
 • Zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler
 • Diş eti kanaması (diş fırçalarken ya da kendiliğinden)

Diş Eti İltihapları – Tedavi Uygulamaları

diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir

Muayene

İlk muayene ile hastanın diş eti iltihabına sahip olup olmadığının belirlenmesi ve tedavi planının oluşturulması.

diş eti iltihabı tedavi yöntemleri

Tedavi

Diş iltihaplanması için kullanılan tedavi yöntemleri ile diş etinin olması gereken sağlıklı yapısına döndürülmesi.

diş eti iltihabı tedavisi

Kontroller

Düzenli kontroller ile uygulanan tedavinin başarısının ölçülmesi, yeni diş eti hastalıklarına karşı önlem alınması.

Diş Eti İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir diye merak eden hastalar için öncelikle diş eti hastalığının teşhisi önemlidir. İltihaplı dişetini tedavi etmek amacıyla genellikle lokal anestezi altında periodontal operasyon yapılır. Periodontal operasyonlar, sadece dişetlerini veya dişleri çevreleyen tüm dokuları ilgilendirebilir. Erken dönemde yapılan diş eti iltihabı tedavisi için plak ve diş taşlarının uzaklaştırılması söz konusudur. Bu işlem diş etinde iltihaba neden olan bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Erken tedavide diş taşı temizliği ve plağın uzaklaştırılması ile doğru ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterli olacaktır. İlerlemiş diş eti iltihapları için cerrahi müdahale gerekebilir.

Dişeti iltihabı tedavi yöntemleri arasında diş etlerinin kesilerek ağız ortamından uzaklaştırılması da yer alır. Dişeti iltihaplanması derin dokulara indiğinde ya da kemik erimesi oluştuğunda dişeti kaldırılır ve iltihaplı dokular temizlenir, kemik düzeltilir veya yeni kemik oluşturmak üzere çeşitli biomateryaller uygulanır. Dişeti, kemiği örtecek şekilde yerleştirilip dikilir ve doku iyileşmeye bırakılır. 1 veya 2 hafta sonra dikişler alınır. Diş eti iltihapları tedavisi sayesinde iltihabın ortadan kalkması ve hastanın sağlıklı dişlere kavuşması gerçekleştirilir. Diş iltihabı tedavisi hastalığın ciddiyetine göre değişebilir.

Diş Eti İltihabı Tedavisinin Avantajları

Dişeti iltihaplanması tedavi edilmediğinde sağlıklı dişlerin dahi kaybedilmesine neden olabilir. Dişeti iltihabı belirtileri görüldüğünde vakit kaybedilmeden hekiminize gittiğinizde ise erken teşhis sayesinde kısa sürede diş iltihabı tedavisi ile dişlerinizin sağlıklı yapısına dönmesini sağlayabilirsiniz.

Diş eti iltihabı tedavisi ile:

 • Dişleriniz ve dişetleriniz temizlenir.
 • Dişlerinizi destekleyen dokular sağlığına kavuşur.
 • Diş kayıplarının önüne geçilir.
 • Diş eti iltihabına bağlı ağız kokusu engellenir.
 • Diş etlerindeki çekilmeler yok olur.
 • Dişetlerinde meydana gelen kanamalar durur.
 • Ağızda oluşan yaralar engellenir.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti ortadan kalkar.

Diş eti iltihabı tedavi yöntemleri olarak hastanın kendi kendine ya da bilinçsiz şekilde ilaçlar kullanmaması gerekir. Tedavinin mutlaka uzman hekim kontrolünde yapılması başarılı sonuç elde edilmesinde önemlidir.

Diş Eti İltihapları Tedavisi SSS

Diş eti iltihaplanması nasıl başlar?
Diş eti iltihabı hangi durumlarda yayılır?
Dişeti iltihaplarının sebepleri nelerdir?
Dişeti iltihabı için antibiyotik kullanılır mı?
Tek bölgedeki iltihaplanma tüm dişleri etkiler mi?
diş eti iltihaplanması

Sağlıklı Dişler

Diş eti iltihapları tedavisi ile güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz, diş kayıplarını önleyecek periodontoloji yöntemleri.

Güçlü ve Dayanıklı

Diş eti iltihaplarının ortadan kaldırılması ile sağlığına kavuşan, kökleri ve yapıları güçlü, dirençli ve dayanıklı dişetleri.