Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır? Nasıl Yapılır?

diş beyazlatma kalıcı mıdır

Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır? Nasıl Yapılır?

Dişlerimiz, yıllar içerisinde yiyecek ve içecekler, sigara ve sağlıksız temizleme yöntemleri nedeniyle beyazlıklarını kaybedebilirler. Bu durumu düzeltmek için de diz beyazlatma işlemi yapılır. Diş beyazlatma, dişleri aşındırmadığı ve güvenilir bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilir. Hemen hemen herkese uygulanabilen diş beyazlatma, ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Diş rengi, tıpkı saç ve göz rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin oranı diş rengini belirlemektedir. Zaman içerisinde dış etkenlere göre değişen diş rengi, çeşitli estetik diş tedavileriyle eski haline getirilebilir. Uzman diş hekimi kontörlünde beyazlatma seansları uygulanabilir.

Kalıcı Diş Beyazlatma

Dişlerini beyazlatmak isteyenlerin akıllarına takılan en büyük soru; “Diş beyazlatma kalıcı mıdır, değil midir?” sorusudur. Dişlerinin kalıcı şekilde beyazlamasını isteyenlerin doktorlarına ilk sordukları yapılan işlemin kalıcı olup olmayacağıdır. Kalıcı diş beyazlatma işlemi, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini açmak için uygulanmaktadır.

Çeşitli yapısal bozuklukların yanında kullanılan ilaçlar, sulardaki flor miktarı, yaşlılık, kaplamalar, dolgular, kahve ve sigara kullanımı ile diş temizliğine özen göstermeme durumunda ortaya çıkan diş koyulaşmaları için doğru yöntem diş beyazlatmadır. Diş beyazlatma yolları ile dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır.

ortodonti
tedavi yöntemleri
tedavi aşamaları

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Peki son yıllarda estetik kaygısı yüksek kişiler tarafından en çok tercih edilen diş beyazlatma nasıl yapılır? Diş beyazlatma yöntemleri arasından en sık tercih edilenler nelerdir?

Diş beyazlatmak için 2 tip tedavi yöntemi vardır:

  1. Diş hekimi uygulaması ile profesyonel beyazlatma (Office bleaching)
  2. Diş hekimi önerisi ile evde diş beyazlatma (Home bleaching)

Office bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma yöntemi, tek seansta yapılırken kişinin diş rengine göre birkaç seans da sürebilir. Hekim tarafından dişler üzerine beyazlatma özelliğine sahip bir jel uygulanır. Jeli aktive etmek için lazer ya da halojen ve led gibi özel ışık kaynakları kullanılır. Lazer ve diğer ışık kaynakları ile jel üzerine uygulanan ısı sayesinde dişlerde beyazlatma sağlanır. Hastanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre diş tonu açılır.

Diş beyazlatma yöntemleri arasında evde diş beyazlatma da sıklıkla tercih edilmektedir. Evde diş beyazlatma diş hekiminin denetiminde yapılır. Diş yüzeylerinin tamamı temizlendikten sonra hastanın dişlerinden ölçü alınır ve bu ölçüye göre saydam plak hazırlanır. Diş jeli için özel yeri olan bu plakların nasıl kullanılacağı doktor tarafından anlatılır. Beyazlatma ilaçları ile verilen plak setleri günde ortalama 6 – 8 saat dişte kalır. Bir hafta içerisinde dişlerde 2 – 3 ton beyazlaşma elde edilir. Tercihen uykuda kullanılan beyazlatma plakları, 1 – 4 hafta arasında dişlere istenilen beyazlığı sağlar.

Diş beyazlatma yolları arasında lazerle diş beyazlatma, bu konuda deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Lazer ışığı dişi beyazlatmamakta, sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlamaktadır. Lazer dişin içine işlemediği için hastaların korkması gereken herhangi bir durum yoktur. Her diş beyazlatma yöntemleri etkin olmasına rağmen, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne göre en ideal yol tercih edilir.

estetik diş hekimliği
sıkça sorulan sorular
diş tedavisi

Dişler Beyazlatmadan Sonra Eski Haline Geri Döner Mi?

Lazerle diş beyazlatma ya da evde diş beyazlatma sonunda dişler bir süre sonra tekrar sararır şeklinde bir kanı var. Elbette her hastada aynı sonuç alınmamakla birlikte, diş beyazlatma tedavisi uygulanan hastaların %75’inde dişlerin eski haline döndüğü gözlemlenmemiştir. %25’lik bölüme dahil olan hastalarda ise 6 ayda bir uygulama yapılarak beyazlık sağlanmaktadır.

Diş Beyazlatma Süresince Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş beyazlatma uygulamaları süresince hastanın dikkat etmesi gerekenler:

  • Evde diş beyazlatma yapılırken diş beyazlatma plağı ağızda olduğunda sigara içilmemesi gerekmektedir.
  • Dişlerde renkleşmelere yol açacak çay, kahve, kola vb. içecekler tüketilmemelidir.
  • Evde diş beyazlatma uygulanırken ilaç kullanımı doktor denetiminde olmalıdır.
  • Soğuk ve sıcak hassasiyetinin olmaması için besinler dikkatli şekilde tüketilmelidir.

Kalıcı diş beyazlatma ve doğal bir gülüşün elde edilmesi için hasta ve doktor uyumu çok önemlidir. İster lazerle diş beyazlatma olsun ister evde diş beyazlatma olsun, hastanın doktor önerileriyle hareket etmesi gerekir. Elde edilen beyaz dişler ise ağız sağlığına dikkat edilerek yıllarca güvenle kullanılabilmektedir.

randevu al
doktora sor
sizi arayalım