Cerrahi Implant

cerrahi implant

Cerrahi Implant

Basit implant tedavisinde olduğu gibi diş eksikliklerinin giderilmesinde, dişlere eski estetik görünümünün ve fonksiyonunun kazandırılmasında kullanılan yöntemlerden biri de cerrahi implant olmaktadır. Basit implant dişler 10 – 15 dakika içinde takılırken cerrahi implant ameliyatlarında kemik yoğunluğunun ve miktarının uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanarak bölgenin kemikleşmesi beklenir. Implant cerrahisi 2 – 3 ay sonra protez safhasına geçilerek devam eder. Ağız içinden alınan ölçülerle kişiye özel dişler hazırlanır ve yerleştirilir. Eskisinden daha güçlü ve sağlıklı dişlere kavuşulur.

Cerrahi Implant Tedavi Kimlere Uygulanamaz?

 • Fazla sigara tüketimi olan kişilere
 • Şeker hastalığı olan kişilere
 • Kalp rahatsızlığı olan kişilere
 • Hiper tansiyon sorunu olanlara
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara
 • Kemoterapi gören kişilere cerrahi implant tedavisi uygulanamaz.

Cerrahi Implant – Kişiye Özel Yöntemler

implant nasıl yapılır

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun implant dişlerin tasarlanması.

implant yapımı

Tedavi

Diş eksikliklerinin ve estetik görünümün sağlanması için kişinin kemik yapısına uygun implant diş tedavisi.

implant diş yapımı

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişiye uygulanan cerrahi implant dişlerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavisi.

Cerrahi Implant Uygulaması Nasıl Yapılır?

İmplant cerrahisi, ilk olarak hastanın kemik yoğunluğunun ve diş yapısının incelenmesi ile başlar. Kemik yoğunluğunun ve miktarının implant için uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanarak bölgenin kemikleşmesi beklenir, kemikleşmenin gerçekleşmesinden sonra implant diş yerleşimine geçilir. Implant diş yapımı ve protez safhasına geçilmesi için implantın çene kemiğine kaynaması gerekir. 2 – 3 aylık bir süre zarfında implant ve çene kemiği bütünleştikten sonra, dişler hazırlanır. Özel olarak ağız içinden alınan ölçülerle diğer dişlere uyumlu bir renkte diş protezleri hazırlanır. Son şekli verilen implant dişler, vidalanarak ya da yapıştırılarak ağız içine yerleştirilir. Dental implant cerrahisi, hastanın kemik yapısının elverdiği ölçüde gerçekleştirilir.

Cerrahi Implant Tedavisinin Avantajları

Cerrahi implant uygulaması, kişinin kaybettiği dişlerini geri kazandırması ile birlikte yeni dişlerin fonksiyonlu ve estetik görünümlü olmasını da sağlar. Hastanın var olan diş dokusuyla uyumlu ve yıllarca kullanılır nitelikte olan implantlar:

 • Ağızdaki varlıklarının hissedilmemesi yönünden rahatlık sağlarlar.
 • Eksik dişler telafi edilirken, sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi gerekmez.
 • Birebir gerçek diş gibi görünür ve hissettirir.
 • Eksiksiz ve güçlü çiğneme fonksiyonu sağlar.
 • Ağızda sabit olacağı için protezlerden daha rahattırlar.
 • Implant, kuron ve köprü protezlerin desteklenmesini de sağlar.
 • Kemiklere tutuculuğunu tekrar kazandırmış olur.
 • Gerçek dişler gibi çiğneme yapabilmenizi sağlar.

Cerrahi implant tedavisi, özellikle uzun yıllardır diş eksikliği sorunu yaşayan ve protezlerden rahatsız olan hastaların sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Implant ameliyatı uzman doktorlarla kişinin dişlerine olması gereken fonksiyonu kazandırmaktadır.

cerrahi implant nasıl yapılır

Cerrahi Implant Tedavisinin Dezavantajları

Cerrahi implant diş yapımı ve ameliyatı, diş eksiklerini gidermenin en hızlı ve avantajlı yoludur. Dezavantajı olmayacağını rahatlıkla söyleyebileceğimiz implant tedavisi sırasında hastaların sağlık durumları belirleyici olacaktır. Sigara kullananlar, şeker hastaları, kalp ve tansiyon hastaları için yapılacak uygulamaların başarı oranı düşüktür. Ayrıca implant ameliyatı sırasında ve sonrasında travma, implant çevresinde enfeksiyon implantın kemiğe uyumunu düşürecektir ve başarı şansını etkileyecektir.

Uygulanan implant diş kalitesi, hastanın kemik miktarı ve kalitesi, hastanın ağız bakımı ve sistemik durumu, implantın üzerine uygun protez yapılıp yapılmaması da dezavantaj yaratacak durumları ortaya çıkarabilir.

Cerrahi İmplant Tedavi SSS

Cerrahi implant uygulamalarında yaş sınırı var mı?
Implant dişlerin ömrü ne kadar?
İmplant sonrası ağız bakımı nasıl yapılmalı?
Dikişsiz dental implant mümkün müdür?
Implant operasyonu sonunda yüzüm çok şişer mi? Ağrım çok olur mu?
dental implant cerrahisi

Yepyeni Dişler

Cerrahi implant tedavisi ile güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz, kaybedilen dişlerin yerini alacak yepyeni dişler.

Sağlıklı ve Güçlü

Cerrahi implant uygulamalar ile estetik görünümünü ve fonksiyonunu kazanan daha güçlü ve sağlıklı, dayanıklı ve dirençli dişler.