Çene Kistleri

çene kistleri

Çene Kistleri

Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde ya da diş köklerinde odontojenik (diş kaynaklı), patojen yapılara çene kistleri denir. Sıklıkla dişlerden kaynağını alan çene kistleri, tükürük bezlerinden, ağız içindeki yumuşak dokulardan da gelişebilir. Ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından fark edilir veya hiç fark edilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. İlaç kullanımı ile iyileşme sağlanamadığı için çene cerrahları tarafından bulundukları bölgeden cerrahi operasyonla çıkarılmaları gerekir. Gerektiğinde farklı tedavi yöntemleri de hekim tarafından belirlenebilir.

Çene Kisti Belirtileri

  • Ağrı, çene kemiğinde bulunduğu bölgede şişlik
  • Ağız içine veya ağız dışına uç vererek akıntı hali
  • İlgili bölgede kistin siniri sıkıştırmasına bağlı olarak hissizlik
  • Kistin bulunduğu bölgedeki dişlerin sallanması
  • Bölgede yanma şikayetleri
  • Dişlerde çürük ve kök ucu iltihapları

Çene Kisti Tedavisi

çene kisti

Muayene

İlk muayene ile kişinin çene ve diş kistlerinin olduğu bölgelerin tespiti ile rahatsızlığın boyutunun belirlenmesi.

çene kisti ameliyatı

Tedavi

Kistin oluştuğu bölgede cerrah tarafından lokal ya da genel anestezi altında kistlerin alınması ve temizlenmesi.

çene kisti kanser

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişide görülen çene kistlerinin tekrar oluşup oluşmadığının takibi ve sağlıklı diş yapısı oluşturma.

Çene Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene kisti belirtileri görüldüğünde kişilerde genelde çene kisti kanser yapar gibi bir algı ve telaş oluşur. Çene kisti ameliyatı kolay bir işlem olduğu için endişeye yer bırakmamalıdır. Çene altında kist oluşması durumunda tedavi iki şekilde yapılır. Kist tamamen çıkarılır veya kistin üstü açılarak önce küçülmesi sağlanır küçüldüğünde tamamen çıkarılır. Tedavinin şeklini hastanın yaşı, kistin lokalizasyonu, büyüklüğü ve cinsi belirler. Kist operasyonlarından sonra temizlenen boşluğun üzeri dikişlerle tamamen kapatılır.

Yapılan muayene sonrasında kiste sebep olan dişlerin kanal tedavisi gerçekleştirilir. Kistin olduğu bölge uyuşturulduktan sonra kiste ulaşımın en kolay olduğu yerden diş eti kaldırılır ve mümkün olan en az miktarda kemik kaldırılarak uygulama yapılır. Ardından dikişler atılarak kemik iyileşmeye bırakılır. Büyük boyutlu çene kisti tedavisi sırasında genel anestezi yapılır.

çene kisti tedavisi

Çene Kemiği Kistleri Tedavi Edilmediğinde Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

Çene kemiği kistleri genellikle ağrı, şişlik ve ağız akıntısı şeklinde kendini belli eder. Çene kistleri tedavi edilmediği taktirde kistin sinir sıkışmasına bağlı olarak hissizlik ve yanma durumları meydana getirdiği görülür.

Tedavi edilmeyen veya fark edilmeyen kistler zamanla yavaşça büyüyerek çene kemiğini zayıflatır. Çene kemiği gelen en ufak bir travmayla dahi kırılabilecek hale gelebilir. Gömülü dişler nedeniyle oluşan çene kistleri, sağlam komşu dişleri de etkileyebilir ve diş kaybına sebep olabilir. Çene kisti tedavisi yapılmazsa kistler çene kemiği içindeki sinirlere baskı yapıp bulundukları bölgede hissizliğe neden olabilir. Bu nedenle çene ve diş köklerinde ağrı hissedenlerin en kısa sürede hekimlerine başvurmaları gerekir.

Çene Kistleri Tedavisi SSS

Kist operasyonlarından sonra tekrar oluşur mu?
Çene kistlerinin operasyonu ağrılı bir işlem midir?
Kist ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?
Enükleasyon, kistin tamamen çıkartılması ameliyatı nedir?
çene kisti belirtileri

Erken Tanı ve Tedavi

Çene kistlerinin oluşumunun hızlı teşhisi ile diş kayıplarının önüne geçecek tedavilerin en kısa sürede uygulanması.

Sağlıklı Dişler

Çene ve diş köklerinin kistlerden arındırılması, fonksiyonunu kazanan daha güçlü ve sağlıklı, dayanıklı ve dirençli dişler.