Basit Implant

implant nasıl yapılır

Basit Implant

Kısmi veya tam diş eksikliklerinde, estetik görünümün sağlanması ve dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amacı ile çene kemikleri içerisine yerleştirilen titanyum vidalara dental implant denir. 40 yılı aşkın süredir uygulanan basit implant tedavisi, geleneksel diş tedavilerine göre sağlıklı dişlerin kayıplarının önüne geçmesi ve çene yapısı ile kemik dokusunu koruması bakımından tercih edilir. Son yıllarda estetik görünümün önem kazanmasıyla popüler olan basit implant tedavi, hareketli yerine sabit tedaviyi mümkün kılar ve hareketli protezlerin tutuculuğunu sağlar.

Basit Implant Tedavi Kimlere Uygulanır?

 • Çene kemiği yüksekliğinin ve genişliğinin uygun olduğu kişilere
 • Çeşitli nedenlerle dişlerini kaybetmiş kişilere
 • Genel sağlık durumu iyi olan kişilere
 • Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olmayanlara
 • Radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi almayanlara
 • Yeterli kemik yapısı bulunanlara uygulanabilir.

Basit Implant – Kişiye Özel Yöntemler

implant diş

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun implant dişlerin tasarlanması.

implant tedavisi

Tedavi

Diş eksikliklerinin ve estetik görünümün sağlanması için kişinin kemik yapısına uygun implant diş tedavisi.

diş implant

Kontroller

Düzenli kontroller ile kişiye uygulanan basit implant dişlerin ağızdaki uyum sorunlarının tespiti ve tedavisi.

Basit Implant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Geleneksel diş tedavisinin dışında kişinin çene yapısını ve kemik dokusunu koruyan basit implant uygulamalar, hastanın implant için uygun bir aday olup olmadığının belirlenmesi ile başlar. İlk muayenede kemik ve diş yapıları kontrol edilir. Ardından ağız içi muayene ve radyolojik inceleme yapılır. Ameliyat safhasında, hastaya normal diş çekiminde uygulanan lokal (bölgesel) anestezi altında, aseptik koşullar sağlanarak implant diş yerleştirilir. Implant diş tedavisi sırasında dişlerin kemikle kaynaşma süresi 2 – 4 ay olup bu süre kişiye göre değişim gösterebilir. Çene kemiğine herhangi bir müdahale gerektiren kişilerde iyileşme için 6 ay beklemek gerekebilir. Implant diş ile kemik kaynaşma süresini takiben normal protez dişler gibi işlemler devam eder. Hasta implant ameliyatı ile yıllarca kullanacağı dişlerine kavuşur.

Basit Implant Tedavisinin Avantajları

Basit implant uygulaması, kişinin kaybettiği dişlerini geri kazandırması dışında dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini de tekrar kazandırır. Implant dişler, kişinin diş dokusuna uygun ve son derece dayanıklıdır. Görünümü ve kullanımı rahat olan implantların diğer avantajları:

 • Ağızdaki varlıkları hissedilmez.
 • Eksik dişler telafi edilirken, sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi gerekmez.
 • Birebir gerçek diş gibi görünür ve hissettirir.
 • Eksiksiz çiğneme fonksiyonu sağlar.
 • Protezler, implant ile sabitlenerek kullanıcılarının yaşam kalitelerini artırırlar.
 • Implant, kuron ve köprü protezlerin desteklenmesini de sağlar.
 • Kemiğin tutuculuğunu tekrar kazandırmış olur.
 • Gerçek dişler gibi çiğneme yapabilmenizi sağlar.

Özellikle uzun yıllardır dişsiz olan hastaların mevcut protezlerinin uyum sorununu ortadan kaldıran basit implant tedavisi, kişinin yaşam kalitesini artırması yönünden avantajlıdır.

basit implant nasıl yapılır

Basit Implant Tedavisinin Dezavantajları

Basit implant diş yapımı ve uygulaması oldukça kolay ve avantajlıdır. Hemen hemen hiçbir dezavantajı bulunmayan implant ameliyatı, radyoterapi ve kemoterapi gören hastalara, önemli sistematik rahatsızlığı olanlara ve hekimlerinin onayını almayan hastalara uygulanamamaktadır. Ayrıca implant ameliyatı sırasında ve sonrasında travma, implant çevresinde enfeksiyon, sigara kullanımı gibi durumlar kemik ve dişetine kan akışını engelleyerek implantın kemiğe uyumunu düşürecektir ve başarı şansını etkileyecektir.

Uygulanan implantın kalitesi, hastanın kemik miktarı ve kalitesi, hastanın ağız bakımı ve sistemik durumu, implantın üzerine uygun protez yapılıp yapılmaması da dezavantaj yaratacak durumları ortaya çıkarabilir.

Basit İmplant Tedavi SSS

Basit implantlar uzun ömürlü müdür?
Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?
Basit implant diş tedavisinde vücudun dişi kabul etmediği oluyor mu?
Implant yerleştirilirken acı duyar mıyım?
Diş çekimi sonrasında implant ne zaman uygulanabilir?
implant uygulaması

Yepyeni Dişler

Basit implant tedavisi ile güvenle ve sağlıklı gülümseyeceğiniz, kaybedilen dişlerin yerini alacak yepyeni dişler.

Sağlıklı ve Güçlü

Basit implant uygulamalar ile estetik görünümünü ve fonksiyonunu kazanan daha güçlü ve sağlıklı, dayanıklı ve dirençli dişler.