Ağız Kokusu

ağız kokusu

Ağız Kokusu

Ağız kokusu, kişide sosyal baskı, psikososyal stres ve özgüven problemleri oluşmasına neden olan ağızdan veya burundan gelen, hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden kokudur. Hastalar ya kendileri ya da çevresindekilerin ikazı sonucu, ağız kokusu için hekimlere başvururlar. Diş çürükleri ve periodontal hastalıklardan sonra, diş hekimlerine yapılan en sık başvuru ağız kokusu problemleri içindir. Kişinin günlük hayatını etkileyen ve ciddi bir sorun olan ağız kokusunun tedavi edilmesi için hekim kontrolleri gerekli olmaktadır.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

 • Dişeti ve mukoza hastalıkları
 • Mantar ve enfeksiyonlar
 • Reflu ve postnazal (geniz) akıntı
 • Kötü durumdaki implant ve protezler
 • Diş çürükleri
 • Tükürükte azalma ve ağız kuruluğu
 • Ağız kanserleri, yarık damak, tonsil (bademcik) hastalıkları

Ağız Kokusu – Tedavi Uygulamaları

ağız kokusunun sebepleri

Muayene

İlk muayene ile hastanın ağız kokusu nedenlerinin belirlenmesi ve tedavi planının oluşturulması.

ağız kokusu neden olur

Tedavi

Ağız kokusunu giderecek en etkin tedavi yöntemlerinin uygulanması, ağız hijyeninin sağlanması.

ağız kokusu nedenleri

Kontroller

Düzenli kontroller ile uygulanan tedavinin başarısının ölçülmesi, ağız kokusuna karşı önlem alınması.

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız kokusunun sebepleri farklı koşullardan kaynaklandığı için ağız kokusu tedavisi için de farklı yöntemler kullanılacaktır. Doktorlarına ağız kokusu nasıl geçer sorusunun cevabını almak için giden hastaları bekleyen ağız kokusu tedavileri:

 • Fizyolojik Ağız Kokusu Tedavisi

Fizyolojik ağız kokusuna çözüm bulmak için kokunun kaynağını tespit etmek önemlidir. Sabah uyandığınızda sahip olduğunuz ve gün içinde tükettiğiniz yiyeceklerden kaynaklanan fizyolojik ağız kokusu için ciddi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Dişlerin ve dilin temizlenmesi yeterli olacaktır. Ayrıca gargara yapmak, diş ipi kullanmak ve sakız çiğnemek etkili olacaktır.

 • Patolojik Ağız Kokusu Tedavisi

Patolojik ağız kokusu, kalıcı ağız kokusu durumudur. Patolojik durumlarda kişiler ağız kokularının farkında olmayabilirler. Çevrelerinin uyarısıyla doktora giden kişilerde de ilk olarak ağız kokusunun sebepleri tespit edilir. Ağız kokusu ağız içi sebeplere dayalıysa önce ağız hijyeni sağlanır ancak ağız dışı kaynaklanan sebeplerde diş hekimi ile birlikte kişinin doktorunun tedavi süreçlerini uygulaması gerekir.

 • Psikolojik Ağız Kokusu Tedavisi

Peki psikolojik ağız kokusu nasıl geçer? Bazı kişiler sadece kendilerinin fark ettikleri ağız kokusundan şikayet ederler. Kişilerin psikolojisini bozan bu durumlarda hasta motive edilerek ağız kokusunun olmadığına ikna edilmelidir. Ayrıca stresten uzak durulması önerilir.

 • Halitofobi Tedavisi

Ağız kokusu tedavisi olmuş kişilerde görülen ve halen ağız kokularının olduğunu iddia etmeleri durumudur. Psikolojik tedavi almaları bu kişiler için en etkili yöntemdir.

Ağız kokusu nedenleri tespit edildikten sonra uygulanan bu tedavi yöntemleri ile hasta hem sosyal hem de iş hayatında rahat edecek, özgüvenini geri kazanmış olacaktır.

Ağız Kokusu Tedavisinin Avantajları

Ağız kokusu, üst ve alt solunum yolu rahatsızlıkları, mide-bağırsak, yemek borusu, karaciğer, bağışıklık sistemi ve kan hastalıkları ile kronik böbrek yetmezliği, lösemi, AIDS ve metabolik hastalıklar gibi problemlerin habercisi olabileceğinden ciddiye alınmalı ve çözülmelidir.

Ağız kokusu tedavisi sadece kişinin sosyal ve mesleki hayatını normale döndürmek için değil aynı zamanda fizyolojik sağlığını da korumak için yapılmalıdır. Ağız kokusu tedavisinin avantajları şunlardır:

 • Diş ve ağız hijyeni sağlanmış olur.
 • Olası hastalıkların erken teşhisi söz konusu olur.
 • Kişinin fark edilmeyen ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarılabilir.
 • Kişiye özgüveni geri kazandırılır.
 • Hastanın sosyal ve mesleki hayatı daha sağlıklı işler.
 • Diş çürükleri ve hastalıkları tedavi edilir.

Ağız kokusuna çözüm bulmak için evde uygulanan doğal yöntemlerden ziyade kişiye özel tedavi yönteminin belirlenmesi için uzman hekim kontrolleri gereklidir. Ağız kokusu şikayeti olanlar ilk iş olarak diş hekimlerine başvurmalıdır.

Ağız Kokusu Tedavisi SSS

Ağız kokusu herkeste görülür mü?
Yaşla birlikte ağız kokusu artar mı?
Çocuğumun ağzı kokuyor, ne yapmalıyım?
Sigara kullandığım için ağzım kokar mı?
Ağız kokusunun oluşmaması için ne yapmalıyız?
ağız kokusu nasıl geçer

Hijyen ve Sağlık

Kişiyi ve çevresini rahatsız etmeyen hijyen ve sağlık koşullarının oluşmasını sağlayan ağız kokusu tedavileri.

Özgüven ve Rahatlık

Ağız kokusunun ortadan kaldırılması ile kişinin günlük yaşamına dönmesi, özgüvenini ve rahatlığını geri kazanması.