Ağız Dışı Apareyler

ağız dışı apareyler

Ağız Dışı Apareyler

Ağız dışı apareyler, çene anormalliklerinin tedavisinde kullanılan apareylerdendir. Ortopedik denilen büyük kuvvetlerin uygulanmasına ihtiyaç duyulduğundan ağız dışı aygıtlar kullanılır. Ağız dışı apareyler, kafa, ense veya alından destek alarak dişlere güç uygularlar. Ağız dışı apareyler büyümenin hızlı olduğu 12 – 16 yaşlarında uygulanırlar. Çenelerin de en hızlı şekilde büyüdüğü bu yaşlarda çene şeklini yönlendirmek için yapılırlar. Daha küçük yaşlarda da kullanılabilen çene aparatı ve ortodonti yüz maskeleri gelişimin aktif olduğu çağda kullanıldığında daha iyi sonuç verirler. Kullanım süresi hekim tarafından önerilirken günde 16 – 18 saat kullanmak tedavi başarısını ve performansını yükseltecektir. Çene ve ağız yapısının olması gereken şekline kavuşması için mutlaka ağız dışı apareyler kullanılmalıdır.

Ağız Dışı Apareyler Kimlere Uygulanır?

 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri olan kişilere
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı olan kişilere
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının bozukluğu olanlara
 • Önde konumlanmış dişleri olanlara
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere ağız dışı apareyler uygulanır.

Ağız Dışı Apareyler – Çene Aparatı

ağız dışı aparey kullanımı

Headgear (Enselik)

Üst çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda üst çene gelişimini frenlemek hem de üst dişleri geriye hareket ettirmek amacıyla kullanılır.

diş aparey fiyatları

Yüz Maskesi

En uygun dönem olan 9 – 11 yaşlarında üst çene gelişiminin yetersiz olduğu olgularda üst çeneyi ve üst dişleri öne almak amacıyla kullanılır.

ortodonti çenelik

Chin Cup (Çenelik)

Erken teşhisle alt çene gelişiminin aşırı olduğu durumlarda büyümeyi yavaşlatmak ve geriye doğru yönlendirmek amacıyla kullanılır.

Ağız Dışı Apareyler Nasıl Uygulanır?

Ağız dışı apareyler uygulanırken ilk olarak hekim muayenesiyle birlikte hangi apareyin kullanılacağına karar verilir. Hekiminiz ağız ve çene yapısına göre kullanılacak ağız dışı apareyi belirledikten sonra seçenekleri size sunacaktır. Örneğin yüz maskesi uygulanırken alından ve çene ucundan destek alınarak üst çeneye kuvvet uygulanır. Hazırlık aşamasında genellikle ağız içinden sabit bir aparey yapılır ve dişlere yapıştırılır. Hastaların kendilerinin takacağı elastikler, ağız içi apareyinden ağız dışı apareye gerdirilerek takılır. Chin cup ise kafadan destek alınan bir kep kısmı çene ucuna yerleştirilen bir çenelik kısmından oluşur. Alt çenenin gelişimi böylece frenlenir.

Ağız dışı aparey kullanımı, doktor tarafından hastanın problemine göre seçilirken uygulama şekli ve süresi de kişinin durumuna göre değişecektir.

Ağız Dışı Apareylerin Avantajları

Ağız dışı apareyler, ileri yaşlarda meydana gelecek çene ve diş problemlerinin önüne geçmektedirler. Erken zamanda fark edilen çene bozukluklarının tedavisinde kullanılan çene aparatı, alt çene geriliği aparatı ve ortodonti yüz maskesi ile kişinin çene ve ağız yapısı olması gereken hale getirilir.

 • Diğer ortodontik tedavilerin destekleyicisidir.
 • Hızlı şekilde sonuca ulaşmanızı sağlar.
 • Çocuk yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • İstenildiği zaman çıkarılma rahatlığı tanımaktadır.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
 • Ekonomiktir ve kolay kullanılabilir.

İleri yaşlarda çene ve ağız problemi yaşamak istemeyenlerin doktor kontrollerini aksatmadan kullandıkları ağız dışı apareyler, sağlıklı diş yapılarına kavuşmayı hızlandıracaktır.

ağız dışı aparey
ağız dışı aygıtlar

Ağız Dışı Apareylerin Dezavantajları

Kullananlara herhangi bir dezavantajı olmayan ağız dışı apareyler önemli olmayan sıkıntılar yaratmasının dışında oldukça faydalı bir apareydir. Bunların en başında fark edilen ve dikkat çeken bir görünüme sahip olmaları yer alır. Ağız dışına takılması ve geniş apareyler olması kişinin günlük hayatını etkileyebilir. Çenelik ve ortodonti yüz maskesi kullananlar, hareket kısıtlaması ve darbelere karşı korumasız kalmaları nedeniyle sosyal yaşamlarında sıkıntılarla karşılaşabilirler. Ayrıca katı yiyecek tüketilmesini sınırlaması, asitli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmayı gerektirmesi nedeniyle de dezavantaj yaratabilir. Bu nedenler genç yaşlarda ağız dışı aparey kullanımını yaygınlaştıracaktır.

Ağız Dışı Apareyler Tedavi SSS

Ağız dışı apareyler pahalı mıdır?
Ağız dışı apareyler ne kadar süre kullanılır?
Ağız dışı apareyler ile nasıl yemek yenebilir?
Ağız dışı apareyler acıtır mı?
Ağız dışı apareyler nasıl temizlenir?
diş apareyi

Kullanım Rahatlığı

Ağız dışı apareyler ile iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, dilediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz ortodontik tedavi yönteminin konforunu yaşayacaksınız.

Güvenilir Çözüm

Çene ve ağız problemlerini en hızlı şekilde sonuca ulaştıracak, geleceğinize güvenle bakmanızı sağlayacak ağız dışı apareyler ile rahat edeceksiniz.