Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

img

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Sağlıklı Ağız ve Diş Yapıları

20 yaş dişleri, ağzımızda en son süren dişlerdir. 17-26 yaşları arasında sürdüğü için yirmilik diş olarak anılırlar. Genellikle geç yaşlara kadar çıkmayan ve gömülü kalan 20 yaş dişleri, 4 adettir ve bazı kişilerde ise hiç oluşmazlar. Çoğunlukla 20 yaş dişlerinin sürmesi için ağızda yeterli boşluk yoktur ve bu nedenle dişler gömük olarak büyümeye devam ederler. Diğer dişlerin şeklini ve sağlığını etkilediği, ağrı ve şişlik durumlarına sebep olduğu için çekilmesi gerekir. Ne kadar erken 20’lik diş çekimi yapılırsa kişinin ağız sağlığı o kadar erken koruma altına alınmış olur.

20 yaş dişleri; çürük oluşması halinde, diş eti hastalığı durumlarında, diğer dişlerin sıkışması durumunda, boyun ve kulak ağrıları ile karşılaşıldığında uzman diş hekimleri tarafından alınmalıdır. Aksi halde diş ve çene yapısını bozacaktır.

Çene kemiğinin herhangi bir bölgesinde ya da diş köklerinde odontojenik (diş kaynaklı), patojen yapılara çene kistleri denir. Sıklıkla dişlerden kaynağını alan çene kistleri, tükürük bezlerinden, ağız içindeki yumuşak dokulardan da gelişebilir. Ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından fark edilir veya hiç fark edilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. İlaç kullanımı ile iyileşme sağlanamadığı için çene cerrahları tarafından bulundukları bölgeden cerrahi operasyonla çıkarılmaları gerekir. Gerektiğinde farklı tedavi yöntemleri de hekim tarafından belirlenebilir.

Dişlerde çürük ve kök ucu iltihapları, kistin bulunduğu yerdeki dişlerin sallanması, çene kemiğinde şişlik gibi durumların görülmesi halinde rahatsızlığın boyutunun teşhisi ve tedavi edilmesi için uzman hekime görünmek gerekecektir.

Gömük dişler ya da bir diğer tabirle gömülü dişler, sürmesi gerekirken sürememiş diş eti ya da kemik atında kalmış dişlerdir. Özellikle 20’lik dişler bu grupta yer alır. Sürme yaşı tamamlandığı halde normal okluzyonda yerini alamamış; kemik ve yumuşak doku içinde kalmış dişler gömülü dişler olarak tanımlanırken gömük dişin oluşması bireylerin genetik özellikleri, beslenme şekilleri, dişlerin fonksiyona katılım, ırksal değişiklikler gibi nedenlere göre de değişiklik gösterebilir. Genellikle erkeklerde 20–23, bayanlarda ise 21–22 yaşlar arasında bu durumla karşılaşılır.

Dişetlerinde kanama halleri, diş ağrısı, kırmızı ve şiş dişetleri, ağızda kötü bir tat ve çene çevresinde şişlik görülmesi halinde ağız, diş ve çene cerrahına muayene olmak ve gömük dişleri çektirmek gerekecektir.

Dijital anestezi, anestezik solüsyonun, kişinin doku basıncına göre ayarlanarak uygulandığı ağrısız anestezi yöntemidir. Teknolojinin diş hekimliği dünyasına bir hediyesi olan dijital anestezi, enjektör ile anestezi yöntemini sona erdirmesi açısından oldukça önemlidir. İğne korkusu olan hastaların rahatça dişçi koltuğuna oturmasını sağlayan dijital anestezi, diş etinin özel bir jel ile uyuşturulması tekniğidir. Ağrısız bir işlem olması ve anestezi uygulamasının kişinin doku duyarlılığı ile ağrı eşiğine göre belirlenmesi açısından diş hekimlerinin en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerindendir.

Basit ve cerrahi implant operasyonlarında, diş çekimi ve kanal tedavilerinde, çene kisti ameliyatlarında, çene eklemi tedavilerinde, dişeti hastalıklarının tedavisinde dijital anestezi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Lazerli diş tedavisi, lazer teknolojisinin diş hekimliğinde kullanılması tekniğidir. Lazer uygulamalarının diş tedavilerinde kullanılmasının nedeni lazerler ile dişe ve dişetine temas etmeden çalışmanın mümkün olmasıdır. Önceleri sadece diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer tedavisi, gelişen teknolojiyle birlikte diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinden diş estetiğine kadar birçok işlemde kullanılmaktadır. Implant, çürüklerin temizlenmesi, dolgu ve kanal tedavisi uygulamalarında kullanılması kısa zamanda tedavinin sonlanması açısından etkili olmuştur.

Estetik amaçlı diş uygulamalarında, derin dişeti temizliğinde, dişeti lekelerinin ve diş hassasiyetinin tedavisinde lazer kullanılarak operasyon süreçleri hızlandırılmıştır. Kişiye özel yöntemlerle en iyi sonuçlar alınmaktadır.

Temporo Mandibuler Eklem kelimelerinin kısaltması olan çene eklemi, alt çeneyi kafatasına bağlamaktadır. Alt çene ile üst çeneyi birbirine bağlayan çene eklemindeki kemiksel ve yumuşak dokularda görülen rahatsızlıklar çene eklemi hastalıklarıdır. Çene eklemi birçok sistemik hastalık, kas ve iskelet sistemi hastalıklarından etkilenebilir, ancak en çok çene eklemi rahatsızlığı çene ve diş bozukluklarına bağlı kronik travmalar nedeniyle oluşur. Zaman içinde eklemdeki kas ve kıkırdak sistemine zarar veren çene eklemi hastalıkları kişinin yaşam kalitesini düşürebilir.

Migrene benzeyen şiddetli baş ağrıları, kulaklarda çınlama, boyunda ağrı veya sertlik, çiğnerken ağrı, esnerken zorluk, sınırlı çene açımı ve yüzde asimetri gibi durumla çene eklemi rahatsızlıklarının belirtilerindendir.

Ağız Sağlığına Uzman Hekim Müdahalesi!

Kişiye özel, hızlı ve güvenilir operasyonlar ile 20 yaş dişlerinin çekilmesi, çene kistlerinin alınması, gömük diş tedavileri ile çene eklemi uygulamaları.

Sağlıklı gülüşlerin adresi Ömer Polat Diş Kliniği!

diş hekimi ömer polat
ağız diş ve çene cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, diş ve çene cerrahisi; ağız boşluğu içinde yer alan yumuşak ve sert dokuları ilgilendiren rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında ameliyathane ortamında yapan hekimlik bölümüdür.

Ağız diş çene cerrahisi içerisinde diş çekimleri, gömülü diş operasyonları, 20’lik diş çekimi, çene kistlerinin alınması, çene kırıklarının tedavisi, çene tümörlerinin teşhis ve tedavi edilmesi, apse veya kistlerin tedavisi yer almaktadır.

Neden Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi?

İleri derecede kemik kaybınız olduğunda, çene darlıklarında ve gömük dişlerinizin varlığında, çene kırıkları ve kistleri durumlarında, diş ve ağız sağlığınızın tekrar kazandırılması ve dişlerinizin eski fonksiyonlarına ulaşması için ağız ve çene cerrahisi işlemlerine ihtiyacınız olacak.

Ağız ve diş sağlığı merkezi uygulamalarıyla gelecekte 20 yaş dişlerinizin sebep olacağı diş eğriliklerinin, çene kisti ve tümörlerinin, çene kırıklarının, doku kayıplarının, kemik yapısı bozukluklarının, işlev kayıplarının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

ağız diş çene cerrahisi
ağız ve çene cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahi Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş sağlığı için gerekli olan cerrahi müdahaleler, problemin ciddiyetine ve boyutuna göre lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır. Hastaların, büyük cerrahi işlemler sonrasında yataklı servislerde birkaç gün gözlem altında tutulmaları gerekebilir.

Çene cerrahisi uygulamalarında uzman hekim dışında herhangi bir diş doktoru tarafından müdahale yapılmaması gerekir. Hastanın iyileşme süreci gözlenir ve rahatsızlıkların tekrar ortaya çıkmaması için ağız diş sağlığı açısından önleyici tedaviler yapılır.

Profesyonel Tedavilerimiz İle Dişçi Korkunuzu Yeneceksiniz!

Ömer Polat Diş Kliniği olarak uzman ağız, çene ve diş cerrahisi doktoru kadromuz, hijyenik ve konforlu kliniğimiz, gelişmiş tedavi teknolojimiz ile sağlıklı ağız ve diş yapınıza en kısa sürede kavuşmanızı sağlıyoruz.

Ağız ve diş sağlığı, çene cerrahisi ve tedavi programları hakkında bilgi almak için hasta danışmanlarımızı arayabilirsiniz…

çene cerrahisi istanbul

Sağlıklı Bir Ağız Mutlu Bir Gülüşün Habercisidir!

0
200+ 20 Yaş Dişleri

Alanında uzman hekimlerimiz ve profesyonel tedavi yaklaşımımızla 200’den fazla hastaya 20’lik diş çekimi ve sağlıklı gülüşler.

0
50+ Çene Kisti

İleri cerrahi teknikler ve teknolojimizle 50’den fazla hastaya çene kisti operasyonları ile güvenle kullanacakları güçlü dişler.

0
150+ Gömük Dişler

Ağız ve çene yapısını korumak, dişlerin olması gerektiği gibi dizilmesini sağlamak için profesyonel gömük diş çekimi.