3D Dental Tomografi

3d dental tomografi

3D Dental Tomografi

3D dental tomografi, üç boyutlu diş tomografisi olarak da bilinen ve temel prensibi bir objenin iç yapısı ve çevresini çoklu projeksiyonda göstermek olan, ortodontik tedavilere yardımcı bir teknolojik yöntemdir. 3D Tomografi ile hastalar daha az radyasyona maruz kalır ve tedavi planlaması daha doğru bir şekilde yapılabilir. 2D görüntüleme tekniği ile uygulanan implantlarda kemiğin sadece yükseklik ve genişliği hesaplanırken dental tomografide kemik kalınlığı da görüntülemede elde edildiği için implant uygulamalarında hata payı minimuma indirgene bilmektedir.

3D Dental Tomografi Hangi Durumlarda Çekilir?

 • Kemik ile alakalı operasyonlarda
 • Anatomik oluşumların incelenmesi işlemlerinde
 • Kemiğin hacminin ölçümünde
 • Kemiğin derinlik hacminin ölçümünde
 • 20’lik dişlerin çekim işlemlerinde
 • Gömülü dişlerin operasyonunda
 • Tümör ve kist teşhislerinde
 • İmplant uygulamalarında3D tomografi kullanılır.

3D Dental Tomografi – Kişiye Özel Yöntemler

3 boyutlu diş filmi

Muayene

İlk muayene ile kişinin diş kayıplarının ve diş şeklinin belirlenmesi, ağız yapısına uygun tedavinin planlanması.

diş tomografisi nasıl çekilir

3D Tomografi

Diş ve kemik yapısının ayrıntılı şekilde incelenmesi için 3D dental tomografi cihazı ile dişlerin görüntülenmesi.

3 boyutlu diş tomografisi

Uygulama

3D dental tomografi sonrası belirlenen implant modellerinin çıkarılması ve ortodontik tedavinin başlatılması.

3D Dental Tomografi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş protezi yaptırmak isteyenler için teknoloji ortodonti dünyasında da oldukça gelişti. 3 boyutlu diş tomografisi nasıl çekilir diyenler için diş hekimleri, özel cihazlarla dişlerin görüntüsünü çekmeye başladı.

3D dental tomografi çekilirken öncelikle iki yönlü dijital rehber görüntü çekilir. Hasta 3D tomografi cihazından çıkmadan ekrandaki görüntü üzerinde hedef bölge belirlenir. Hedeflenen bölgeden 3 boyutlu bir alanın dijital tomografik görüntüsü alınır. Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanları da görme imkanı doğar. 3 boyutlu diş röntgeni çekildikten sonra dental implant tedavisinin seyri ve yapılacak dişlerin tasarımı daha net belirlenir.

3D Dental Tomografi Tedavisinin Avantajları

3D dental tomografi, diş hekimlerinin tedavi aşamalarını daha hızlı planlamalarına yardımcı olurken implant yapılışında en doğru ve pürüzsüz şekillerin de oluşturulmasını sağlar. 3 boyutlu diş röntgeni olarak da bilinen dental tomografi sayesinde:

 • Hastaya uygulanacak olan tedavide ileri bir teşhis yöntemi kullanılarak daha yüksek bir tedavi başarısı sağlanır.
 • Görüntüler üzerinde implant planlaması yapılabilir.
 • Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapılmasına imkan verir.
 • Tedavi sonrası, protez sonrası ve implant sonrası kontroller yapılabilir.
 • Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı, alvelolar doku, sinüs, TME ile ilgili teşhisler gibi tespitler yapılabilir.

Diş hekimlerinin ufkunu geliştiren bir yöntem olan 3 boyutlu diş tomografisi, özellikle kemik yapıları hassas olan hastalarda en iyi sonucu almak için önemli bir yöntemdir.

3d tomografi

3D Dental Tomografi Tedavisinin Dezavantajları

3D Dental Tomografi diş yapımı ve uygulamasını kolaylaştırdığı için son dönemlerde diş hekimlerinin gözdesidir. Hiçbir dezavantajı bulunmayan 3 boyutlu diş röntgeni herhangi bir sağlık engeli olmayan kişilerde rahatlıkla kullanılır. Ancak hamilelerde doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekir. Uygulanan implantların tasarımını ve kalitesini etkileyen 3 boyutlu diş filmi, doğru kullanıldığında hassas diş tasarımlarına imkan vermektedir. Hastalar ve doktorlar diledikleri gibi 3 boyutlu diş tomografisi yöntemine başvurabilirler.

3D Dental Tomografi Tedavi SSS

3D Çene ve diş tomografilerinde radyasyon var mıdır?
3 boyutlu diş tomografisi fiyatı nedir?
3D tomografinin kullanım alanları nelerdir?
Dental volumetrik tomografi nedir?
dental volumetrik tomografi

Teknolojik Avantaj

Teknolojinin getirdiği gelişmelerle birlikte ortodontik tedavilerde hassas tasarım ve tedavi yapma olanağı veren 3D Dental Tomografi.

Tanı ve Tedavi

Anatomik oluşumların izlenmesinde, tümör ve kistlerin erken teşhis ve tedavisinde kolaylık sağlayan Dental Volumetrik Tomografi sistemi.